Yeni kabinenin Milli Eğitim Bakanı Tekin: Rektörlükte “3 yıllık profesörlük şartı” onun için kaldırılmıştı

T24 Ankara

Yeni kabinede Milli Eğitim Bakanı olarak görev alan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörü Yusuf Tekin’in rektörlüğe atama süreci tartışmalara neden olmuştu. Rektörlük için gereken 3 yıl profesörlük şartı, Tekin’in rektör atanabilmesi için kaldırılmıştı. Tekin, “Karma eğitim zorunlu değil” sözüyle de gündeme gelmişti. 

İlk ve orta öğrenimi Rize’de tamamlayan Yusuf Tekin, 1994 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Siyaset ve sosyal bilimler alanında lisansüstü ve doktora eğitimini tamamlayan Tekin, 2011 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığına Bakan Yardımcısı olarak atandı. Tekin, 28 Mayıs 2013 tarihinde de Milli Eğitim Bakanlığı müsteşarı atandıktan sonra 2018’de bu görevinden ayrıldı. 

“Karma eğitim zorunlu değil” demişti

Tekin, MEB Müsteşarlığı döneminde tartışmalı işlere imza atmıştı. Bürokrattan daha çok siyasetçi gibi davranmakla eleştirilen Tekin, 2013 yılında 19. Milli Eğitim Şurası’nda karma eğitimin masaya yatırılması üzerine mevcut yasal düzenlemelerde eğitimin karma olmasını zorunlu kılan bir hüküm bulunmadığını söylemişti.

Tekin, “Halk siyasal iktidara egemen olduğu gibi, burada da halkın değerleri belirleyici olmaya başladı. Halkın istediği şekilde Milli Eğitim Bakanlığı gerekli düzenlemeleri yapar” demişti. Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakanlığı’nda Müsteşar görevini sürdürdüğü 2013’te İmam Hatip Liseleri Uluslararası Sempozyumu’nda da “1930’lu yıllar Türkiye coğrafyasının bir daha asla yaşamasını istemediği dönem. Bu dönemin başında dini referans kaynaklarının diliyle oynanmış, bu kurumlar siyaset malzemesi haline gelmiş” ifadelerini kullanmıştı. 

Ataması için kanun değiştirildi

25 Temmuz 2018’de MEB Müsteşarlığı’ndan ayrılan ve 17 Ağustos 2018 tarihinde profesör olan Tekin’in, bir ay geçmeden 15 Eylül 2018 tarihinde Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi rektörü olarak atanması tartışmalara neden olmuştu.

Rektör olabilmek için üç yıllık profesörlük şartının Tekin’in rektör olarak atanabilmesi için kaldırıldığı ortaya çıkmıştı. Tekin’in atamasının ardından kanun tekrar eski haline döndürüldü.

Rektörlük atamasının ardından Tekin’e bir koltuk daha verildi. Tekin, 2022 yılının Nisan ayında Tarım Kredi’ye bağlı TAREKS’in yönetim kuruluna bağımsız üye oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx