Özay Şendir’den Kayseri ve Suriye’nin kuzeyindeki olaylara ilişkin açıklama: Batı’nın istemediği iki şey oluyor!

Geçtiğimiz gün Kayseri’de yaşanan provokatif olayların ardından Suriye’nin kuzeyinde de Türk TIR’larına saldırı girişimi oldu.

Peki Bu olayların arkasında ne var? Kim, neyi amaçlıyor? Zamanlaması neden kritik? Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, CNN TÜRK’ten Büşra Arslantaş’a önemli değerlendirmelerde bulundu. İşte Şendir’in açıklamalarından satır başları;

“İlk başta şunu söylemekte fayda var. Suriye meselesini Türkiye’de bir olay olduğu zaman takip etmeye başlarsak doğru okumaları yapamayız. Niye? Türkiye terör koridorunu bölmek için yaptığı harekatlardan biri uzun zamandır Suriye’nin kuzeyinde ve Suriye’nin kuzeyinde oturttuğu bir düzen var. O düzenin içerisinde de belirli problemler var. Problemlerden bir tanesini söyleyeyim…

TSK, Suriye’nin kuzeyinde denetimde olan bölgede sivil halka sorun çıkaran, malına eşyasına el koymaya çalışan, ailesinden herhangi bir kadına rahatsızlık veren hiçbir kişi ya da grubu yerleşim merkezlerinde tutmuyor. Onları direkt kulağından tuttuğu gibi alıyor ve kırsal kesime götürüyor.

Dolayısıyla, Türkiye’nin içinde bir şey olduğu zaman zaman böyle rahatsızlık veren gruplar oluyor.

Sosyal medyada esen panik ya da öfke dolu hava özü itibarıyla gerçeği yansıtmaz. Türkiye kendi denetimi altında özgürleştirdiği bölgelerdeki sivillerin, bütün haklarını koruyor. Hiç kimsenin o sivillerin haklarına tecavüz etmesine izin vermiyor.

Böyle olunca orada dışlanmış başka gündemi olan grupların zaman zaman rahatsız edici hareketlerini görüyoruz. TSK gereğini yapacaktır.

Gelelim Kayseri’deki olay ve bunu yansımasına. Yarın Milliyet’teki yazımın başlığını söyleyeyim size ‘Sırtlanlarla Dans’. Niye sırtlanlarla dans ediyoruz? Müthiş bir fırsatçılık söz konusu.

‘BATININ İSTEMEDİĞİ İKİ ŞEY OLUYOR’

Bu işin niye provoke edildiğini konuşalım. En istenmeyen şey şu anda oluyor. Batının en istemediği şey ne?

1-Türkiye Bağdat yönetimi ile yakın ilişki kurdu.
2- Türkiye, şimdi Esad ile ilişki kuruyor.

Bu ikisi oluşturulmak istenen terör devletçiğinin tabutuna son çivi olacak.

‘BİZE SADECE SORUN GETİRİR’

Bu noktada mümkün olduğu kadar kaşımak için fırsatını buldukları her yerde kaşıyacaklar. Bizim bu duygumuzu bilenler en büyük silahımızı bize karşı doğrultmaya çalışıyorlar. Sosyal medyada estirilen hava, Türklerin ülkesi elinden alınıyormuş gibi dolaşan söylem bize sadece sorun getirir.

‘BİZİM SURİYE TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK’

Suriye’de Esad yönetimde bir süre daha kalacak. Türkiye, Suriye ile konuşacak. Oradaki yapay terör devletçiğinin önüne geçilecek. Suriye eğer gücü yetiyorsa kendi topraklarında güvenliği sağlayacak ve Türk askeri kendi ülkesine geri dönecek. Türkiye’nin yol haritası bu, bizim Suriye toprağında gözümüz yok.

İsrail niye şu anda dünyanın dört bir tarafında işçi bulup getirmeye çalışıyor? Çünkü Türkiye’nin İsrail ile bir problemi var. Bu problemin İsrail yönetimine bir maliyeti var. Bu yapı Türkiye’de fırsatını bulduğu her an bir kaşıma operasyonu yapacaktır.

Suriye’nin kuzeyinde Mossad var, Fransız gizli servisi var. İngilizler var. Bugüne kadar siz Suriye’nin kuzeyinden bu kadar görüntü paylaşıldığını görmüş müydünüz? Hiç olmadı.

Normal zamanlarda Suriye’nin kuzeyinde olup bitenleri takip etmezseniz ‘neler oluyor?’ dersiniz. Suriye’nin kuzeyinde halka sorun çıkaran her kimse TSK tarafından yerel hakla sorun çıkarması engellendi.

Duygu ile yanlış bir adım atmaktansa niye şimdi Türkiye’yi karıştırmaya çalışıyorlar sorusunun cevabı, Bağdat yönetimi ile kurduğumuz ilişki, Esad yönetimi ile kurulacak diyalog sürecinin başlayacağının ilan edilmiş olması.

ERDOĞAN, PUTİN GÖRÜŞMESİNDEN NE BEKLEMEK GEREKİYOR?

Benim Astana ile ilgili birinci beklentim Rusya’nın karın ağrısının ne olduğunu öğrenmek. Putin 23 Nisan’da Türkiye’ye geliyordu ertelendi, seçimlerden sonra geliyordu o da olmayacaktı. Biz Rusya ile durumumuzu doğru okumamız lazım. Stratejik bir dost değiliz, stratejik tahammül ilişkimiz var. Libya’da karşı karşıyayız.

Sayın Cumhurbaşkanı gerek G-7’de en tecrübeli lider olarak oturuyor. Putin işini çok merak ediyorum. Türkiye-Rusya ilişkilerinde bizim birlikte olmamızı gerektirecek şeyler var. ABD 2023 Kasım ayında 2024 savunma stratejisine Karadeniz stratejisi diye bir şey koydu.

Karadeniz’e girmek isteyen bir ABD var. Rusya ve biz belli noktalarda yan yana durmak durumundayız. Esad, bugüne kadar kendi iradesiyle Türkiye ile konuşmaktan kaçmadı. Rusya hayır dediği için bugüne kadar Türkiye ile masaya oturmadı.

Suriye’de bizim operasyonumuz hiç bitmiyor. Kendi sahamız dışındaki Türkiye’nin bölgesel operasyonları hiç bitmiyor. Türkiye’nin bütün hedefleri belli. Türkiye emperyal güç olarak gitmiyor oraya kendi vatandaşının güvenliğini sağlamak için gidiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx