Azı Karar Fazlası Zarar Keten Tohumu Yağının Faydaları, Zararları ve Kullanım Alanları

Kalp sağlığını iyileştirme ve iltihaplanmayı azaltma gibi potansiyel sağlık yararları ile bilinir. Bununla birlikte, her takviyede olduğu gibi, potansiyel yan etkilerini ve nasıl güvenli bir şekilde alınacağını anlamak önemlidir. İçeriğimizde sizler için keten tohumu yağının faydalarını, yan etkilerini, dozajını ve keten tohumu yağı ile ilgili önlemleri inceleyeceğiz. ?

Keten tohumu yağı, keten bitkisinin tohumlarından elde edilen bir takviyedir.

Keten tohumu, lif ve omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olan küçük, kahverengi tohumlardır.

Keten tohumu yağı, bitki bazlı kaynaklarda bulunan bir omega-3 yağ asidi türü olan alfa-linolenik asit (ALA) bakımından zengindir.

Keten tohumu yağının, sağlığa çeşitli yararları olduğu gösterilmiştir. Haydi bu yararlara hep birlikte bakalım.?

Kalp sağlığı için oldukça yararlıdır.

Keten tohumu yağı, enflamasyonu azaltarak ve kan akışını iyileştirerek kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çeşitli çalışmalar, keten tohumu yağı tüketmenin, kalp hastalığı için risk faktörleri olan LDL (kötü) kolesterol ve trigliserid seviyelerini azaltabileceğini bulmuştur.

Enflamasyonu azaltır.

Keten tohumu yağı, vücuttaki iltihaplanmayı azalttığı gösterilen bir tür omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) içerir. Enflamasyon, kalp hastalığı, kanser ve artrit dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla bağlantılıdır.

Beyin sağlığı için oldukça destekleyicidir.

ALA da dahil olmak üzere Omega-3 yağ asitleri beyin sağlığı için önemlidir. Çalışmalar, keten tohumu yağı tüketmenin bilişsel işlevi iyileştirebileceğini ve yaşa bağlı bilişsel gerileme riskini azaltabileceğini bulmuştur.

Cilt sağlığını destekler.

Keten tohumu yağı, cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3’ler cildin nemli kalmasına yardımcı olur ve egzama ve sedef hastalığı gibi durumları iyileştirebilen iltihaplanmayı azaltabilir.

Bunlarla beraber keten tohumu yağı genel olarak güvenli kabul edilse de, dikkat edilmesi gereken bazı potansiyel yan etkiler vardır.?

Bazı kişiler keten tohumu yağı alırken mide bulantısı, şişkinlik ve ishal gibi mide rahatsızlıkları yaşayabilir.

Keten tohumu yağı, özellikle kan inceltici ilaçlar kullanan kişilerde kanama riskini artırabilir.

Bazı insanlar keten tohumu yağına alerjik olabilir, bu da kaşıntı, kurdeşen ve nefes almada zorluk gibi semptomlara neden olabilir.

Bu sebeplerden dolayı keten tohumu yağı kullanılırken doz, kişiye ve sağlık ihtiyaçlarına göre değiştirilmelidir.

Genellikle düşük bir dozla başlanması ve zaman içinde kademeli olarak artırılması önerilir. Keten tohumu yağı almadan önce, özellikle herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya herhangi bir sağlık sorununuz varsa, bir sağlık uzmanıyla konuşmanız önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir