Almak İsteyenler için Apple’ın Yeni Sanal Gerçeklik Gözlüğü Vision Pro’nun Yüksek Fiyatı Düşecek mi?

Apple’ın WWDC 2023 etkinliğinde tanıttığı yeni sanal gerçeklik gözlüğü Vision Pro hepimizi ilk bakışta kendisine hayran bırakmıştı. Ancak satışa sunulan fiyatı ile şirketin en pahalı ürünlerinden biri olmuştu. Hele Türkiye’deki satış fiyatı dudak uçuklatan türdendi. Apple CEO’su Tim Cook, Vision Pro’nun yüksek fiyatı hakkında konuştu. Fiyatlar hakkında neler söyledi, almak isteyenler için umut var mı, gelin birlikte bakalım…

Apple’ın WWDC 2023 etkinliğine damgasını vuran uzun yıllardır konuşulan ancak şirketin bir türlü piyasaya sürmediği sanal gerçeklik gözlüğü oldu.

Teknoloji alanında devrim yaratması beklenen Apple Vision Pro, resmen yayınlandı. Ancak fiyatı ile de dudak uçuklattı.

Etkileyici özelliklerinin yanı sıra Vision Pro’nun Türkiye fiyatı da merak ediliyordu. Peki vergiler sonrasında Vision Pro Türkiye fiyatı ne kadar olacak? Gelin buna birlikte bakalım:

Apple, Vision Pro fiyatını 3 bin 499 dolar olarak açıkladı. 2024’ün başlarında satışa başlayacak olan ürün ilk etapta sadece ABD’de yer alacak.

“Niş” bir ürün olarak piyasada yer alacak VR gözlüğünün 2024 yılı içinde ürünün Türkiye dahil diğer ülkelerde de satışa sunulmasını bekleniyor. Ancak Türkiye fiyatı oldukça yüksek…

Vision Pro’dan gümrük vergisi, ÖTV ve KDV vergileri alınacak. Bunlarla birlikte hesaplandığında Apple Vision Türkiye fiyatı 142 bin 921 TL olabilir.

  • Gümrük fiyatı: 75.100 TL

  • Gümrük vergisi (%20): 15.020 TL

  • TRT Bandrolü (%12): 10.814 TL

  • ÖTV (%20): 20.816 TL

  • KDV (%18): 21.801 TL

  • Apple Vision Pro Türkiye satış fiyatı: 142.921 TL

Peki, bu rakamlarda bir değişiklik olabilir mi? Apple CEO’su Tim Cook, Vision Pro’nun yüksek fiyatı hakkında neler söyledi, gelin bir bakalım…

ABC kanalının Good Morning America isimli programına bir röportaj veren CEO, en yüksek rakamlı ürünü için ‘Bilemiyorum’ dedi.

Vision Pro’nun ortalama bir kişinin satın alabileceği bir şey olup olmadığı sorulduğunda Cook şöyle yanıt verdi:

 ‘Bilemiyorum. İnsanların mevcut mali durumlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak farklı seçimler yapacağını düşünüyorum’

“Vision Pro’nun mühendisliği ve mühendislik derinliği akıllara durgunluk verici seviyede.”

‘Her gözde 4K’dan fazla çözünürlük elde ediyorsunuz. Elbette bu bedavaya gelmiyor. Belli bir miktar paraya mal oluyor ama bence bu büyük bir değer’ diyen Cook, şimdilik fiyatlarda herhangi bir değişiklik olmayacağının sinyallerini verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx