Yeni Akit yazarı Karahasanoğlu: AYM Başkanı’nın bir itirazı varsa bunu Erdoğan’a değil, Kılıçdaroğlu ve avanesine yapması gerekiyor

Yeni Akit Yazı İşleri Müdürü Ali Karahasanoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın mahkemenin kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmaya değinerek, “Zühtü beyin bir itirazı var ise, bunu Tayyip Erdoğan’a değil.. Tam da..  Mahkemelere talimat vermeye 14 Mayıs akşamı başlayacaklarını ilan eden Kemal Kılıçdaroğlu ve avanesine yapması gerekiyor…” görüşünü savundu. 

Karahasanoğlu yazısında, “Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, mahkemenin kuruluş yıldönümü vesilesi ile demiş ki: ‘Meşrutiyet döneminde ‘Mahkemeler her türlü müdahelâttan azadedir’ uygulamasını bizzat yaşayarak gören kişilerden biri Namık Kemal’dir. Bunu ona öğretecek olan da, birkaç yıl önce yazdığı mektupta kendisinden ‘nebbâş’ yani ‘mezar soyguncusu’ diye bahsettiği İstinaf Mahkemesi Başkanı Abdüllatif Suphi Paşa’dan başkası değildir. Duruşma yoğun bir ilgi altında gerçekleşmiştir. Yapılan telkinlerin de etkisiyle, başta Namık Kemal olmak üzere hemen herkes mahkûmiyet kararı beklemektedir. Ancak, beklenenin tersine, Namık Kemal’i hürriyetine kavuşturan bir karar verilmiştir. Kızı bu kararı verirken korkup korkmadığını sorduğunda, Mahkeme Başkanı Suphi Paşa tüm zamanların hâkimlerine unutulmaz bir ders niteliğinde olan şu cevabı vermiştir: ‘Yarın hünkârın da, benim de huzuruna çıkacağımız bir hâkim vardır ki, yalnız ondan korkarım!’ Zühtü bey bunu anlatırken, dünkü hünkarın karşılığında bugün Cumhurbaşkanı koltuğunda oturan Tayyip Erdoğan da var.. Erdoğan, dünkü hünkardan ayrı olarak, babasından kendisine geçen bir yetkiyi değil, halkın verdiği yetkiyi kullanıyor..Ve üç hafta sonra da, halktan yeniden yetki almak üzere, seçime gidiyoruz..  ‘Buyursun, hünkar olmak isteyen kim var ise, birlikte yarışalım’ diyor.. Dolayısı ile Zühtü beyin bir itirazı var ise, bunu Tayyip Erdoğan’a değil.. Tam da… Mahkemelere talimat vermeye 14 Mayıs akşamı başlayacaklarını ilan eden Kemal Kılıçdaroğlu ve avanesine yapması gerekiyor...” ifadesini kullandı. 

Karahasanoğlu şunları kaydetti:

“Öyle ya… 14 Mayıs’ta cezaevlerini boşaltacaklarını söyleyen siyasiler, mahkemelerin bağımsızlığına karışacaklarını ilan etmiş olmuyorlar mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir