Türkiye, oyun kesiminde yeni unicorn’lar çıkarmaya hazırlanıyor

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’in Operasyonlardan Sorumlu Lideri (COO) Erdal Sarı, Türkiye’nin oyun alanında Avrupa’nın en çok yatırım alan ülkesi olduğunu belirterek “Şu anda Türkiye’de 3 bin civarında oyun stüdyosu mevcut. Bu sayı İngiltere’ye baktığımızda 2 bin 200 civarında, Norveç’te 20, İsveç’te ise 300 civarında seyrediyor. Yıl sonuna kadar Türk oyun şirketlerinden yeni bir unicorn görmek de sürpriz olmaz” dedi.

Sarı, Türk oyun bölümünü küresel pazara taşıyan birinci büyük sıçramanın Peak Games’in Haziran 2020’de 1,8 milyar dolara satılması olduğunu belirterek, bu satış sayesinde Peak Games’in tıpkı vakitte Türkiye’nin birinci unicorn’u olmayı başardığını söyledi. 

OYUN ŞİRKETLERİNİN SATILIŞI OLUMSUZ BİR DURUM DEĞİL

Sarı, “Burada bir parantez açıp bu üzere satışların aslında olumsuz bir durum olmadığının tersine, yüz milyonlarca dolarlık bir nakit girişi olduğunu hatırlatmak istiyorum. Ayrıyeten, bir öteki değerli nokta ise satın alınan şirketler hala Türkiye’de faaliyet gösteriyor ve ülkemizde önemli bir istihdam sağlıyor. Yani bu çeşit satın alımlar, kesimin ivmeli bir halde büyümesi için inanılmaz kıymetli. Böylelikle yabancı yatırımcılar gözlerini bilhassa son 2 yılda Türk oyun dalına çevirmiş oldu” diye konuştu.

2020 sonunda oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory olarak Google’ın dünyadaki birinci ve tek oyun alanındaki partneri olduklarını aktaran Sarı, böylelikle Türk oyun kesiminin en değerli gereksinimlerinden biri olan nitelikli iş gücü konusunda da Google ile birlikte çalışarak hızlandırma programları yürüttüklerini, 3 yıl içerisinde 5 binden fazla kişiyi ve 70’i aşkın oyun stüdyosunu dala kazandırdıklarını anlattı.

– Türkiye’de oyuncu sayısı 42 milyona ulaştı

Erdal Sarı, Türk oyun dalının büyümesinde Kovid-19 salgınının da önemli tesiri olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Pandemiyle birlikte meskenlerine kapanan birçok insan daha fazla oyun oynamaya başladı. 2018’de Türkiye’de 30 milyon olan oyuncu sayısı, 2021 yılına geldiğimizde 42 milyona ulaştı. Bugün Türkiye’de neredeyse her iki şahıstan biri oyun oynuyor. Oyunları oynamaya ilgi duyan gençler bir mühlet sonra oyunları üretmeye de ilgi duyuyor ve böylelikle ülkemizdeki oyun üretimi artıyor. Münasebetiyle yapılan yatırımlar da artıyor. Ülke iktisadının iyileşebilmesi için oyun üzere, teknoloji üzere katma pahalı üretimlere daha fazla yatırım yapmamız kural.” 

TÜRKİYE OYUN DALINDA DÜNYA DEVLERİNİN ÖNÜNDE

Alınan yatırımları daha uygun anlamlandırabilmek için Türk oyunlarının ayırt edici özelliklerinden çok Türk oyun geliştiricilerinin ayırt edici özelliklerine bakmak gerektiğini belirten Sarı, Türkiye’nin, bilhassa Avrupa ülkeleri ortasında hem en yüksek nüfuslu hem de nüfusa oranla en genç nüfusa sahip ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Başarılı bir oyun geliştiricisi olmak için evvel oyunlara ilgi duymak gerektiğine işaret eden Sarı, “Türkiye’nin en kıymetli avantajlarından biri bu. Yıllardan beri gelen bir oyun kültürü var. Bu kültürün sonucu olarak gençler, oyun oynamanın yanında oyunları üretmeye de ilgi duyuyor. Münasebetiyle ne kadar çok oyun üretirseniz başarılı olan oyun sayınız o kadar artıyor ve böylelikle daha fazla oyun stüdyosu yurt dışından yatırım alabiliyor. Şu anda Türkiye’de 3 bin civarında oyun stüdyosu mevcut. Bu sayı İngiltere’ye baktığımızda 2 bin 200 civarında, Norveç’te 20, İsveç’te ise 300 civarında seyrediyor.” ifadelerini kullandı.

OYUN BÖLÜMÜNE YATIRIMDA TÜRKİYE AVRUPA BİRİNCİSİ OLDU

Game Factory COO’su Sarı, 2021 yılı bilgilerine nazaran, küresel oyun pazarının 175 milyar dolara ulaştığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bu sayıyı daha düzgün anlamlandırabilmek ismine sinema bölümünü örnek vermek istiyorum. Tekrar 2021 yılında küresel sinema kesimi 76 milyar dolarlık bir pazardı. Pandeminin tesirlerini göz gerisi etmek istersek 2019 yılına bakabiliriz. 2019 yılında küresel oyun bölümü 144 milyar dolarlık bir pazarken, sinema dalı 113 milyar dolarlık bir pazardı. Bu pastanın yüzde 50’sini Asya ve Pasifik ülkeleri oluştururken, Kuzey Amerika yüzde 24’lük bir dilime, Avrupa ise yüzde 18’lik bir hisseye sahip. Türkiye ise bu pastanın 1,2 milyar dolarını oluşturuyor. Ayrıyeten, 2022 yılının sadece birinci 6 ayında Türk oyun teşebbüsleri 333 milyon dolar yatırım alarak Avrupa’nın oyun alanında en çok yatırım alan ülkesi pozisyonuna ulaştı. Türk oyun bölümü 2021 yılında 236 milyon dolar, 2020 yılında ise 13 milyon dolar yatırım almıştı. Hasebiyle yüksek bir ivmeyle büyümeye devam eden bir kesimden bahsediyoruz.”

Büyüme oranları göz önüne alındığında küresel oyun bölümünün 2025 yılında 225 milyar dolarlık bir hacme ulaşmasının beklendiğinin aktaran Sarı, bu yılın birinci yarısında Türk oyun dalına yapılan 333 milyon dolarlık yatırımın yıl sonunda 500 milyon doları aşacağını kestirim ettiğini bildirdi. 

Sarı, yıl sonuna kadar Türk oyun şirketlerinden yeni bir unicorn görmenin de sürpriz olmayacağını söyledi.

Türkiye’deki blockchain ve metaverse teşebbüslerinin aldığı yatırımların yılın birinci yarısında 20 milyon dolara ulaştığını aktaran Sarı, “Şu an taşınabilir oyunlarda olan trendin, çok yakın bir gelecekte blockchain oyunlarına kayacağını düşünüyorum. Türk oyun bölümünü küresel oyun ekosistemiyle buluşturan bir kuluçka merkezi olarak bizim de yakında blockchain oyunlarını destekleyebilmek için yeni yatırımlarımız olacak. Bu yatırımlarımız sayesinde Türkiye olarak dünyadaki blockchain oyunları trendine taraf veren ülkelerden biri olacağız.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.