TİHEK’ten ‘haşema’ kararı: Site idaresine para cezası verildi

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun (TİHEK), kararına nazaran, bir kişi, 2021’de ailesiyle tatil yapmak için bir sitede mesken kiraladı. Site sakinlerinin kullanıma sunulan havuza “haşema” olarak bilinen giysi ile girmek istediğinde ise site idaresi tarafından engellendi. 

Site idaresince, “haşemanın kıyafet üzere olması, kumaşın insan vücudu üzere kolay temizlenmemesi, hijyen ve sıhhat hakkı üzere nedenlerle kat maliklerinin bu istikamette karar aldığı” bildirilen kişi, duruma itiraz etmesine karşın sonuç alamadı. Bunun üzerine inanç temelinde ayrımcılığa maruz kaldığını ileri süren kişi, TİHEK’e müracaat yaptı.

Başvuruyu inceleyen TİHEK, “din ve inanç temelinde ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine” ve ilgiliye 5 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

KARARIN MÜNASEBETİNDEN

TİHEK’in kararında, “Anayasa’nın 10’uncu unsuruna nazaran herkesin kanun önünde lisan, ırk, renk, cinsiyet, siyasi niyet, felsefi inanç, din, mezhep ve gibisi sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğu” vurgulandı.

6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’nda da din ve inanç temelinde ayrımcılığın yasak olduğunun karar altına alındığı aktarılan kararda, milletlerarası kontratlarda de ayrımcılığın yasaklandığının yer aldığı bildirildi.

“Haşema giymenin din ve inanç hürriyeti kapsamında bir dışavurum formu olduğunun kabul edilmesi gerektiği” savunulan kararda, Sıhhat Bakanlığından alınan görüşe nazaran, “haşema ile havuza girmenin hijyen açısından olumsuz bir durum oluşturduğuna dair bilgiye rastlanmadığı” belirtildi.

Kararda, “6701 sayılı Kanun’un 4’üncü hususunda ayrımcılık cinsleri ortasında sayılan direkt ayrımcılığın gerçekleştiği ve başvuranın inancı nedeniyle bir haktan başka site sakinlerine kıyasla eşit bir biçimde yararlanmasının engellenerek ayrımcılık yasağının ihlal edildiği kanaatine varılmıştır” denildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.