Tesla’nın pahası iki ayda 400 milyar dolar azaldı

Geçtiğimiz haftalarda  Elon Musk, toplumsal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolara satın alacağını açıklamış ve Twitter da bu teklifi kabul etmişti.

Birtakım Tesla hissedarları ise, Elon Musk’ın yaptığı açıklamalardan ve idare anlayışından epey rahatsız.

New York Times’a konuşan bir yatırım şirketinden Andrew Poreda, “Tesla için “denetim ve istikrar neredeyse hiç yok.” dedi.

Tesla’ya güvenen kimi yatırımcılar da artık şirketin daha riskli bir gelecekle karşı karşıya olduğunu kabul ediyor.

400 milyar dolar kaybetti

Elektrikli araba pazarında çığır açan ve kısa müddette 1 trilyon dolar pahasına ulaşan Tesla, pazardaki öncü pozisyonunu kaybetmeye başladı.

Tesla, nisan başından bu yana yaklaşık 400 milyar dolar bedel kaybetti. 2021 datalarına nazaran Tesla, elektrikli araç pazarının hala önderi.

Çin’in Şanghay’daki fabrikasında koronavirüs tedbirleri nedeniyle üretimin yavaşlaması, elektrikli araba dalında rekabetin kızışması, çip kıtlığı ve şirketle ilgili öteki meseleler Tesla’yı bir dizi risklerle karşı karşıya bırakıyor.

Kesim uzmanları; Hyundai, Volkswagen üzere öteki otomotiv devlerinin batarya ve yazılımlarını geliştirdikçe piyasaya yeni modeller sunacağını, bu nedenle Tesla’nın pazardaki mevcut hissesinin önümüzdeki yıllarda daha da azalacağını söylüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.