Taban fiyat artırımını fırsata çevirdiler

Asgari fiyata gelen yüzde 29.3’lük artış, özel bölümde artırım hareketliliği başlattı. Şirketler, yükselen hammadde fiyatlarının yanı sıra artan fiyat maliyetlerini hesaplayıp eserlerine ne kadar artırım yapacaklarını belirlemeye çalışıyor.

Piyasaya hakim firmaların minimum fiyat artırımının 10 puan üzerinde fiyat ayarlamasına gidecekleri, rekabet bahtı olmayan firmaların ise mevcut kâr oranlarını koruyacak formda taban fiyat artırımı kadar artış gerçekleştirecekleri belirtiliyor.

ZAM ORANI MESAİSİ

SÖZCÜ’nün sorularını yanıtlayan endüstriciler, taban fiyata yapılan orta artırımın eser fiyatlarına yansımasının kaçınılmaz olduğunu, çabucak her firmada şu anda artırımı yapıp yapmamaya değil, artırım oranını belirlemeye baş yorulduğunu söyledi. Endüstriciler, şu değerlendirmeyi yaptı: “Asgari fiyattaki artışın fiyatlara yansıması emek ağır işlerde daha yüksek, teknoloji ağır işlerde daha düşük olacak.

Fiyat artışlarında taban fiyatın üzerinde maaş alan emekçilere yapılacak artırım oranı çok kıymetli. Birçok firma bu kısma yüzde 30 yerine daha düşük artırım yapmayı planlıyor. Rekabetin yaşanmadığı alanlarda artırım yüzde 40’ları aşabilir. Rekabet olan işlerde çok fazla yansıma beklemiyoruz. Fiyatı devlet tarafından belirlenen işlerde ise iktidara büyük bir artırım talebi yağacaktır.”

‘Firmalar da toplum da fakirleşti’

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Lideri Hüseyin Kutsi Tuncay, artırımı fiyatlara yansıtmakta çok zorlanacaklarını söyledi. Tuncay, “Asgari fiyat artırımı kesinlikle fiyatlara yansıtılacak. Lakin işletmelerimiz de toplum da süratle yoksullaşıyor. Cirolarımız adet bazında düştü. Maliyeti birebir fiyatlara yansıtırsan ürettiğimizi satabilecek miyiz, bilemiyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.