‘Sosyal medya yasası, halkın haber alma hakkını elinden alacak’

Memleket Partisi Genel Lider Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer, toplumsal medya maddesine reaksiyon göstererek, “Bu halkın haber alma, haberleşme özgürlüğünü elinden alacak bir yasadır. İşin özü bağımsız medya ve haber alma özgürlüğü, örgütlenme ve söz özgürlüğü meselesi” dedi.

Memleket Partisi Genel Lider Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer, yaptığı basın açıklaması ile Dezenformasyon Yasası ve Seçim Güvenliği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“HALKIN HABERLEŞME ÖZGÜRLÜĞÜNÜ ELİNDEN ALAN YASA”

Sosyal medya maddesine reaksiyonunu lisana getiren Usluer, “Sosyal medya ile internet medyasına düzenlemeler içeren ve ‘dezenformasyon yasası’ olarak isimlendirilen kanun teklifi, iktidar partilerince TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Kanun teklifiyle Türk Ceza Maddesi’ne ‘halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma’ cürmü eklenerek, ‘endişe, endişe yahut panik yaratma, ülkenin iç ve dış güvenliğini kamu tertibini ve kamu barışını bozmaya’ yönelik yayın yapanların 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması öngörülüyor. Bu halkın haber alma, haberleşme özgürlüğünü elinden alacak bir yasadır. İşin özü bağımsız medya ve haber alma özgürlüğü, örgütlenme ve tabir özgürlüğü meselesi” dedi.

“SİYASİ PARTİLERİ BU YASAYA HAYIR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Memleket Partisi olarak bu maddeyi çok önemsediklerini ve tüm partileri bu yasanın çıkmaması için ‘hayır’ demeye çağıran Usluer şunları söyledi:

AKP’nin seçim sürecini elindeki yargı, güvenlik sistemleri ve medyayı kullanarak demokratik bir süreç olarak yönetmeyeceği açıkça görülüyor.

Seçim güvenliği denilince daima sandığa giren oyların korunması akla geliyor. Meğer asıl sıkıntı oylar sandığa girmeden evvelki sürecin güvenliğinin sağlanması.

Vatandaşlar, partilerin tezlerini, savlarını, fikirlerini özgürce duyamazlarsa seçmen kararını nasıl verecek?

Bu maddeyi çok önemsiyoruz. Bu bir sansür maddesidir. Bütün siyasi partileri bu yasaya hayır demeye çağırıyoruz.

Siyasete itimadı inşa edebilmek için seçim güvenliği konusunda siyasi partilerin tümünün ve sivil toplumun şartsız ve önyargısız birlikte çalışması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle biz buradan seçim güvenliği konusunda tüm siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini ortaklaşmaya birlikte çalışmaya davet ediyoruz. Aksi halde seçim gecesi çöken sistemlerin sorumluluğundan da kimse kaçamayacaktır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.