Son dakika… Lider Erdoğan’dan çarpıcı açıklamalar: Türkiye’nin en büyük talihsizliği!

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 milyonun üzerinde Suriyeli mülteciyi istekli olarak tekrar kendi topraklarına geri döndürmeyi hedeflediklerini söyledi.
  • Edoğan muhalefet partilerini sert bir lisanla eleştirerek “Türkiye’nin en büyük talihsizliği, demokrasinin gereği olan bir muhalefete sahip olmadığıdır.” sözlerini kullandı.
  • İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun tatilden tatile koşmasıyla ilgili de yorum yapan Erdoğan, “Bakıyorsun İstanbul’da bir problem oluyor, adam Fethiye’de, şurada, burada. Öbürü bir öbür yerde. Ya nerede olursan ol fakat bu türlü bir felaket olduğu vakit sen oranın sorumlususun, atlayacaksın geleceksin…” dedi.
  • Orman yangınlarıyla ilgili de konuşan Lider Erdoğan, ziyaret kapsamında Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile amfibik uçaklar konusunu da görüştüklerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran’da Rusya Devlet Lideri Putin ve İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin iştirakiyle üçlü doruğa katılmış ve bir dizi ziyaretlerde bulunmuştu. 

Başkan Erdoğan, dönüş yolunca uçakta Ülke TV İstihbarat Şefi ve programcısı Mustafa Yıldız’ın da ortalarından bulunduğu gazetecilerin sorularına samimi biçimde yanıt verdi.

İşte Erdoğan ve gazetecilerin uçaktaki sohbetinden değerli kısımlar; 

İran-Türkiye sonu bilhassa Afganistan’dan gelen kaçak göçmenlerle ilgili olarak sık sık gündeme geliyor. Bu mevzuda değerli sayıda insan kaçakçılığı var. İran’ın insan kaçakçılığıyla uğraş konusunda Türkiye’ye kâfi dayanağı verdiğini düşünüyor musunuz? Bir de TBMM’nin göç ve ahenk konusunda bir araştırması var. Bu araştırmada İran güvenlik güçlerinin insan kaçakçılıklarına dayanak verdiğine dair tabirler yer alıyordu. Görüşmelerinizde bu bahis hiç gündeme geldi mi?

HEDEF İSTEKLİ OLARAK 1 MİLYONUN ÜZERİNDE GERİ DÖNÜŞ

Geldi. Ancak şunu bir kez bilelim ki Afganistan’dan gelen mülteciler konusunda İran’ın önemli ıstırabı var. Sayın Reisi bunları açık net anlattı. Olağan kolay değil. Kamp noktasında hazırlıkları var mı yok mu diye baktığımızda yok. Yani biz şu anda mesela Suriye’nin kuzeyinde briket meskenler yapıyoruz. Bizim bu yaptığımız briket konutlarla de maksadımız en az 1 milyon Suriyeli mülteciyi tekrar kendi topraklarına geri döndürmek. Şu an prestijiyle da konut sayıları her geçen gün artıyor ve bunu STK’larla daima birlikte yapıyoruz. Fakat bunu bilhassa söylüyorum; ne Avrupa Birliğinden ne şuradan ne buradan en ufak bir takviye alarak değil, bizim kendi sivil toplum kuruluşlarımızla birlikte yapıyoruz. AFAD’ın koordinesinde bunu sürdürüyoruz. Maksadımız de inşallah burada 250 bin konut yaparsak, biz cebren değil, istekli olarak geri dönüşü inşallah 1 milyonun üzerine çıkarırız. Ve o ucube çadırlar içerisinde yağmurda, çamurda anne babaları, çoluk çocukları inşallah makûs koşullarda görmeyiz.

Son kabine toplantısından sonra Türkiye’nin istisnai bir süreçten geçtiğini belirttiniz. Örnekler de verdiniz. Seyahat sürecinden başladınız, 17-25 Aralık kumpasına değindiniz. 15 Temmuz’la ilgili, fiyat kumpaslarıyla ilgili örnekler verdiniz. Lakin bütün bu süreçlerde devletin izlediği siyasetin daima karşısında durdu muhalefet. Örneğin, Seyahat sürecinde CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu “Alınlarından öpüyorum” dedi. Ya da 17-25 Aralık sürecinde küme toplantısında yasa dışı tape’leri dinletti. En son 15 Temmuz’a geldiğimizde 15 Temmuz anmalarının yasaklanması dahi söyleniyor kimi etraflarda. Bütün bu istisnai süreçlerde muhalefetin daima devletin izlediği siyasetin karşısında durmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TALİHSİZLİĞİ’

Görevleri o. Onların bizim ak dediğimize ak demesi mümkün mü? Onların vazifesi kara demek. Türkiye’nin en büyük talihsizliği, demokrasinin gereği olan bir muhalefete sahip olmadığıdır. Bizde bu türlü bir muhalefet yok. Batı ülkelerinde, birtakım yerlerde muhalefet yeniden bizdeki üzeredir lakin birçoğunda gelirler iktidarlarını desteklerler. Lakin bizde bu türlü bir şey yok. Palavra üzerine şurası bir siyaset anlayışı var. Ana muhalefette de o denli, yavru muhalefette de o denli, masanın altındakinde de o denli. Hepsinin şu andaki yapısı bu. Onlar karşımızda lakin milletimiz bizim yanımızda. Cumartesi günü Kayseri’deyim. Toplu açılışlar yapacağım. Kayseri’de caddeler, meydanlar esasen gereken yanıtı gerekenlere verecektir. Tıpkı gün yeniden Kayseri’de büyük bir fabrikada personellerle toplantım olacak. Durmuyoruz, çalışıyoruz. En son Bay Kemal’in KYK ile ilgili söylediklerini duydunuz. Ondan sonra da ben söyledim yaptı noktasına geldi. Daima o denli oldu zaten! O söyledi ben de yaptım! (gülüşmeler)

Son devirde bu türlü bir işleyiş var. Sorun Mart ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı bir açıklama yaptı Şanlıurfa’da; çiftçiye güneş gücü üzerinden elektrik uygun şartlarda sağlanacak diye. Gerisinden muhalefet başkanının bu türlü bir açıklaması oluyor. İşte bu KYK olayında tekrar birebiri oldu. Bu türlü birkaç örnek daha var. En son KYK olayına “Teşekkürler Kılıçdaroğlu” diye toplumsal medyada bir başlık açıldı ancak “Teşekkürler Erdoğan” başlığı onu geçti. Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz. Muhalefet sizin projenizi mi sahipleniyor? Gerçekten onlar söylüyor üzere bir durum mu kelam konusu? Daha evvel siyasette çok örneğine rastlanılmayan bir durum. Artık mesela EYT konusunda da muhalefette bu türlü bir hazırlık olduğunu görüyoruz muhalefette.

‘HİÇBİR ŞEYLE MUKAYASE ETTİRMEM’

Onlara gelmeden şunu bir düşünelim. Bu arkadaşların elinde 14 tane büyükşehir var mı? Pekala, bu büyükşehirlerde sanki yatırım noktasında çeşme musluğu değiştirmekten öbür bir özellikleri var mı? Geçelim… Kağıthane’de, Silahtarağa’da bunlar ne yaptılar? Temel atma değil temel atmama adımını gerçekleştirdiler. Bu da herhalde siyasetin tarihine çok farklı bir adım olarak geçmiştir. Bir insan temel atar övünür. Onu da geçiyorum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bizim arkadaşlarda olduğu periyotta metro tünelleri açıldı. Bunlar geldi, Sancaktepe’de metroyu doldurdular. Bütün hafriyatı oraya dökerek bunu doldurdular. Ben alışılmış Bay Kemal’e soruyorum; bunun, siyaseti geç, insanlıkla bağdaşır yanı var mı? Buraya yapılmış olan bir masraf var. Sen artık geliyorsun burayı hafriyatla dolduruyorsun, üzerine adeta petrol kuyularına beton döker üzere betonu döküyorsun ve buradaki vatandaşı, kendisine gelecek metrodan maalesef mahrum ediyorsun. Onu da geç; bir yerde de bir tane şöyle köprü yapın da köprünüzle övünelim. Hiçbir adımları yok. Şu anda Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, öbür tarafta Cumhuriyet tarihinde değil dünya tarihinde birinci üçe giren Çanakkale’deki köprüyü hiçbir şeyle mukayese ettirmem.

İMAMOĞLU’NA BİLDİRİ: NEREDE OLURSAN OL FELAKET OLDUĞU VAKİT ATLAYIP GELECEKSİN

Ulaştırma Bakanlığı sayıları verdi geçen gün. Sayıların hepsi harika. Kimse bu derece sayıların gerçekleşeceğine ihtimal vermiyordu. Fakat artık bunların hepsi halloldu. Bu yollar bu türlü gerçekleşirken sen İzmir milletvekilisin, İzmir milletvekili olarak İzmir’in büyükşehiri de sende. Bir yağmur olduğunda İzmir’i sel alıp gidiyor. İlçe belediye liderleri hakeza o denli. Biz ise işimize devam ediyoruz, yollarımızı yapıyoruz, onların yapması gerektiği halde yapmadıkları işi de biz yapıyoruz. Mesela Başakşehir’deki o dev hastanemizin yolu için belediye olarak merhum Kadir Bey’den sonra Mevlüt Bey’le de o işin imal kararını vermiştik lakin maalesef belediyede yetki beyefendiye geçince bu işi yapmayacağını söyledi. O denli de olunca ben de bu sefer Ulaştırma Bakanıma talimatı verdim. “Hemen buranın yolunu, her şeyini sen yapacaksın. İnşallah bu hastanemize de yeniden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın bir yapıtı olarak bu yolu, ulaşımı sağlamış olalım” dedik.

Birçok yerde buna benzeri sorunları yaşıyoruz. Bunları bir sormak lazım. Bu kadar belediyen var, mesela Muğla Belediyesi bunlarda, her yer yangın; nerede senin itfaiyen arkadaş? Yok. Biz, Tarım ve Orman ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı daima bir arada yüklendik ve hamdolsun 4-5 gün içinde edinilen deneyimlerle de söndürüldü. Ben kendim dahi gittim, baktım. Bakıyorsun İstanbul’da bir meşakkat oluyor, adam Fethiye’de, şurada, burada. Öbürü bir öteki yerde. Ya nerede olursan ol fakat bu türlü bir felaket olduğu vakit sen oranın sorumlususun, atlayacaksın geleceksin. Ben de yaptım bu belediye başkanlığını. En ufak bir şey olduğunda nerede olursam olayım çabucak atlar, İstanbul’a döner gelirdim. Şu anda bile o denli.

‘PUTİN İLE AMFİBİK UÇAKLAR KONUSUNU GÖRÜŞTÜK’

Mesela burada Sayın Putin’le de amfibik uçaklar konusunu da görüştük. “Arkadaşlar görüşmelerini yapsınlar, biz de elimizde olanlardan olur, üreteceklerimizden olur tekrar bu işe adımı atalım” dedi. Hamdolsun bu süreçte elimizdeki yangın söndürme uçakları, helikopterler, arazözler noktasında Orman Bakanlığımız güçlü. Her şeyden evvel itfaiye erlerimiz güçlü. Jandarmamız da bu işlerin içine giriyor.

Tabii bu yangınlar yalnızca bizde değil. İspanya’da 3 bin 500 hektar arazi kül oldu. Portekiz’de 950 hektar arazi kül oldu. Bu sıcaklar her yerde. Bütün bunlara karşın biz önlemimizi alacağız, üç tarafı denizlerle kaplı olan bu ülkede her ne kadar helikopterlerimiz varsa da bunun yanında amfibik uçaklarımızı daha da artıracağız. Bunlarla bir arada inşallah bu işlerin hakkından gelip önlemimizi alacağız. Mesela artık söndürme soğutmanın en uzunu 4-5 gün sürdü. Demek ki önlemlerimiz yerinde olduktan sonra, sağ olsun elemanlarımız, itfaiyecilerimiz, ormancılarımız çok yeterli çalışarak meşakkatleri atlattık. Allah onlardan razı olsun.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.