Rusya Eğitim Bakanı’ndan dikkat çeken teklif: İlah sözünü büyük harfle yazalım

Rusya Ulusal Eğitim Bakanlığı, “Tanrı” sözünün büyük harfle yazılmasını tavsiye etti. Rusya Eğitim Bakanı Sergey Kravtsov, 1956’da kabul edilen yazım ve noktalama kurallarının, din alanıyla alakalı sözlerin yazılışını düzenlemediğini söyledi.

Bakan Kravtsov’a nazaran, Rus lisanı üzerine hükümet komitesi yeni kuralları çoktan onayladı. Projeye nazaran, tek ilahlı dinlerde hürmete mevzu olan ilah ve yüksek varlıkların üç bireyinin isimlerinin yanı sıra pagan ilahların özel isimlerinin da büyük harfle yazılması tavsiye edilmekte.

Yeni taslakta büyük harfle yazılması teklif edilen sözlerden kimileri şu formda:

Gospod (Efendimiz, Tanrı), Tvorets (yaratıcı), Vsevışniy (yüceler yücesi), Spasitel (kurtarıcı), Svyatoy Duh (kutsal ruh), Svyataya Troitsa (teslis), Bogoroditsa (tanrıdoğuran), Allah, Yehova, Tserkov (kilise), Nebo (Gök), Mars, Perun.

Kilise temsilcileri, bakanlığın teklifini olumlu bulduklarını açıkladı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı ayrıyeten birinci sınıftan itibaren okullarda tarih eğitimi vermeye karar verdi. Bakan Sergey, bunu “tarihsel hafızayı koruma” gereğiyle açıkladı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, 2021’de tarih eğitimi konusunda bir kurul kurulmasına ait kararnameyi imzalamıştı.

Bu yıl 1 Eylül’den itibaren öğrencilerden ayrıyeten her okul haftasının başında Rus marşını söylemeleri ve ulusal bayrağını göndere çekilmeleri istenecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.