Petrol Fiyatları Yükselişe Geçti! Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar Oldu? 14 Ağustos 2022 Yeni Akaryakıt Fiyatları

Hafta başında 98 dolara kadar gerileyen Brent petrol tekrardan yükselişe geçti. Ağustos ayıyla birlikte sert düşüşe geçen Brent petrol hafta sonunda toparlanma sürecine girdi. Bilhassa global piyasalarda yaşanan ekonomik belirsizlik ve faiz artırım atılımları petrol fiyatlarını etkilemektedir. Pekala 14 Ağustos Pazar Brent petrol kaç dolar? Brent petrol bugün ne kadar oldu? İşte 14 Ağustos 2022 aktüel petrol fiyatları…

BRENT PETROL KAÇ DOLAR?

En çok araştırılan hususlar ortasında ‘Brent petrol kaç dolar? Brent petrol bugün ne kadar oldu?’ soruları yer alıyor. Haftanın son iş gününde 98 doların altına kadar gerileyen Brent petrol 97 dolara kadar düşmüştü. Fakat 14 Ağustos Pazar yani hafta sonu Brent petrol yükselişe geçerek 100,54 dolardan süreç görmekte.

PETROL İTHALATINDA ARTIŞ

Öte yandan Çin’de açıklanan ticaret datalarının beklenenden güçlü gelmesi ülkede petrol talebinin korkulduğu kadar gerilemeyeceği beklentilerine yol açtı. Çin’in petrol ithalatı temmuzda bir evvelki aya nazaran artış kaydetti lakin mevsimsel bazda devam eden Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle zayıf kaldı.

Arz tarafında ise İran ile 2015’te imzalanan nükleer mutabakatın yine tam manasıyla uygulanmasını sağlama ve ABD’nin mutabakata dönüşünün ele alındığı görüşmelerin yaklaşık 5 aylık ortanın akabinde 4 Ağustos’ta yine başlaması kaygıları hafifletti.

BRENT PETROL NEDİR?

Dünya petrol piyasasına istikamet veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü yani tatlı dediğimiz petrolden akaryakıt yahut dizel yakıtı üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Bu yüzden rafine edilmesi kolay hasebiyle akaryakıt ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıyeten denizden çıkarıldığı için nakliyesi direkt deniz üzerinden uzak bölgelere gönderimini kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı ehemmiyet arz eder. Üretimi daha ucuz ve süratli olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı ortasında da fark vardır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.