Pedagojik formasyon kalktı mı? Danıştay’ın Pedagojik formasyon kararı ne oldu?

Uzun vakittir tartışma konusu olan ‘pedagojik formasyon’ yargıya taşındı. Geçen sene Yükseköğretim Heyeti, Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde pedagojik formasyon eğitimine ait yordam ve temellerin güncellendiğini duyuruldu.

PEDAGOJİK FORMASYON KALKTI MI?

Eğitim Fakültesi mezunu olmayan şahısların öğretmen olabilmesini sağlayan evrak olan formasyon alabilmek için öğrenciler üniversitelerde eğitim için başvurdu ve kontenjanlar açıldı. Türk Ruhsal İstişare ve Rehberlik Derneği, atılan adımın yanlış olduğunu söyleyerek yürütmenin durdurulması için geçen ekim ayında Danıştay’a başvurdu. Danıştay 8’inci Daire’den dikkat çeken bir çıkış geldi ve yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Alınan karar ile hala süren pedagojik formasyon eğitimi ve sonraki uygulamaların türel tesirine binaen yasal desteği ortadan kalktı. Kararda “Pedagojik eğitim sertifika programı açılış müsaadesi verilen üniversitelerin, ‘Başvuru ve Yerleştirme’ başlıklı 5. unsurunun 2. fıkrasında hukuka uyarlık bulunmamakta. ‘Rehberlik Alanına’ yapılacak atamalarda ‘Psikoloji Bölümü’ mezunları tarafından dava konusu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması gerekmektedir” tabirleri kullanıldı.

“FORMASYON EĞİTİMİNDE GERÇEK DÜRÜST DERS YOK”

Türkiye Gazetesi’nden Mahmut Özay’a konuşan Türk PDR Derneği ve Eğitim ve Bilim Gücü Dayanışma Sendikası Genel Lideri Oğuz Özat “İptal olacağını herkes biliyordu. Limitsiz, oransız kontenjanlar açıldığı ve hatta birçok fakültede staj için fiziki ortam imkânı olmadığı hâlde kurallar gözetilmeden açıldığı ortadaydı. 700 bine yakın öğretmen MEB’e atama beklerken ve özel okullarda taban fiyata dahi iş bulamazken yeni işsiz öğretmenler oluşturulmasının önüne geçildi. ‘Hiçbir şey olamıyorum bari öğretmen olayım’ mantığı hakikat değil. Eğitim, 7-8 dersle öğretmen yapılarak sunulacak kadar ucuz bir hizmet değil. Kaldı ki verilen pedagojik formasyon eğitiminde, öğretmenlik meslek yetkinliğini sağlayacak gerçek dürüst ders de bulunmamaktadır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.