Pandemi baharatın mutfaktaki gücünü artırdı

Evlerde mutfağın iş yükünü artıran pandemi, baharat ve çeşni pazarını hareketlendirdi. 2021’de 21 milyar dolara yaklaşan global baharat ve çeşni pazarının 2028’de yüzde 12,8 bileşik büyüme süratiyle 43 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Pandemide sağlıklı yaşama ait artan farkındalığın mutfaklarda baharatın gücünü artırdığını belirten Hayfene Baharat Yönetici Ortağı Ahmet Kadıoğlu, “Küresel salgın, mutfakta sıra dışı lezzet arayışlarını artırdı. Bu arayışlara, ekonomik ve pratik bir tahlil yolu sunan baharat karışımları en gerçek yanıtı verdi. Birden çok çeşidi içeren karışım baharatlara talep giderek hızlandı. Tat ve koku ahengiyle farklı aromalar yaratan bu karışımlar, mutfaklara lezzet ve işlevsellik getiriyor” dedi.

ÜRETİMDE KATKI HUSUSU YOK

Bir asrı aşan faaliyetleri kapsamında sürdürdükleri Ar-Ge çalışmalarıyla baharat dünyasına inovatif bir yaklaşım kazandırdıklarına değinen Ahmet Kadıoğlu, “1886 yılından bu yana 5 kuşaktır sürdürdüğümüz faaliyetlerimiz kapsamında ışınlama tekniği ve MSG üzere katkı unsurları kullanmadan üretim gerçekleştirirken, farklı baharat karışımlarına imza atıyoruz. Yeni geliştirdiğimiz Hayfene Elementler Serisi eser kümemizle mutfaklara sıhhatin yanı sıra işlevsellik getiriyoruz. Ateş, Hava, Su, Toprak ve 5. Element isimli 5 farklı karışımdan oluşan serimizle hem mutfağa yeni başlayanlar hem de tecrübeli aşçılarla sıhhat ve lezzet odaklı tahlil paydaşlığı kuruyoruz. İhracat faaliyetlerimizle dünyanın pek çok noktasındaki mutfaklara Türk baharatını kazandırırken, yurt içi satışlarımızı da e-ticaret platformumuzla destekliyoruz” sözlerinde bulundu.

ATEŞ, HAVA, SU, TOPRAK VE 5. ELEMENT BAHARATLA BULUŞTU

Hayfene Elementler Serisi ile farklı yemek çeşitlerinde kullanılan karakteristik baharatları bir ortaya getirerek 5 farklı kombin yarattıklarına değinen Hayfene Baharat Yönetici Ortağı Ahmet Kadıoğlu, “Tek bir seride tüm yemekleri tatlandırabilecek bir sistem kurduk. Ateş Baharat karışımı kırmızı etlerde, Hava Baharat karışımı kanatlılarda, Su Baharat karışımı balık ve deniz mahsullerinde, Toprak Baharat karışımı zerzevat ve salatalarda, 5.Element Baharat Karışımı ise tüm yemeklerde kullanılabiliyor. Tüketicilerimiz serimizin farklı karışımlarından yararlanarak özel reçetelerini yaratabiliyor. Böylelikle kendi lezzet kozmosunu oluşturarak mutfakta birbirinden sağlıklı yemeklere imza atabiliyorlar.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.