Öğrenci affı nedir? Öğrenci affı ne vakit çıkacak? Öğrenci affı kimleri kapsıyor?

AKP, kendi devrindeki 7. öğrenci affını çıkarmaya hazırlanıyor. AKP iktidarında, 2005, 2008, 2011, 2012 ve 2018 yıllarında öğrenci affı çıkartılmıştı. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerini kapsayacak öğrenci affından 4 milyon 242 bin 316 yararlanabilecek.

ÖĞRENCİ AFFI NEDİR?

Yükseköğretim öğrencilerini kapsayan öğrenci affı; programı kazandığı ya da başladığı halde kayıt süreci yapmayan ya da rastgele bir nedenden okulla ilişiği kesilen öğrencilerin okula geri dönmesini sağlayan düzenlemedir.

ÖĞRENCİ AFFI NE VAKİT ÇIKACAK?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan öğrenci affının ne vakit çıkacağı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bir müddettir üzerinde çalıştığımız ve kamuoyunda ‘öğrenci affı’ diye bilinen teklifi, önümüzdeki günlerde Meclis’imizin takdirine sunuyoruz. Bu teklif, lisans, yüksek lisans, doktora düzeyindeki öğrencilerimizden eğitimlerini bırakmak mecburiyetinde kalanlara, muhakkak kaidelerde okullarına dönüş yolunu açıyor. Yüksek tahsillerini tamamlamak isteyen gençlerimize yeni bir fırsat tanıyacak bu teklifin şimdiden tüm öğrencilerimize ve ülkemize iyi olmasını diliyorum.”

Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lideri Prof. Dr. Özvar, geçtiğimiz günlerce öğrenci affına ait şu açıklamayı yaptı:

Bizler, Yükseköğretim Heyeti olarak genel affın sonları konusunda Meclis’teki milletvekillerimiz ve ilgili parti sorumluları ile bilgileri paylaşacağız. Bu mevzuda bizden beklenen her türlü bilgi ve datayı Meclis’imizle paylaşacağız. Genel affın Meclis’in iradesiyle yakında gündeme geleceğini sizlerle paylaşabilirim.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİ AFFI KİMLERİ KAPSIYOR?

2022 Öğrenci affı ile ilgili detaylar şimdi netleşmedi. Lakin 2018 yılında çıkan öğreci affı kanununda aftan kimlerin yararlanabileceği şöyle açıklanmıştı: “Öğrenci Affı; terör kabahatinden karar giyenler, terör örgütlerine yahut Ulusal Güvenlik Kurulunca Devletin ulusal güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum yahut kümelere üyeliği, mensubiyeti yahut iltisakı veya bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayan yükseköğretim kurumlarının bütün öğrencilerini (hazırlık, intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü, Birinci ve İkinci Öğretim, TUS, DUS, EUS) kapsamaktadır. Kapatılan yahut öğrenci alımı durdurulan program yahut yükseköğretim kurumlarından ilişiği kesilen öğrenciler de aftan yararlanabilecektir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.