Nebevî iklimden esintiler

BÜLENT ACUN

İnsanlık tarihinin altın çağı hiç kuşkusuz rahmet elçisi Efendimiz Aleyhisselam’ın yaşadığı Asr-ı Saadet yıllarıdır. Asr-ı Saadet, Aziz dinimiz İslam’ın doğduğu, insanlığın fazilet ve fazilete doyduğu en kutlu vakit dilimidir. Bu mübarek periyotta on bir ayın sultanı Ramazan ayında, gecelerin sultanı Kadir gecesinde, Kitapların sultanı Kur’an-ı Kerim, Peygamberlerin sultanı Hz. Muhammed’e (a.s.) indirilmiş. Böylelikle bütün vakitlerin en büyük vuslatı gerçekleşmiştir.

Vahyin aydınlığında iki cihan güneşi Efendimizin (a.s.) rehberliğinde ve onun etrafında pervane olan yeryüzünün yıldız şahsiyetlerinin yaşadıkları o muazzam hayat, mahşer sabahına kadar bütün Müslümanlar için her vakit ve yerde analiz, takip ve taklid edilmeye namzet yegâne hayat biçimidir. Kur’an ve Sünnet’in bir bütün olarak yaşandığı o kutlu çağın bir öbür ismi da Nebevi iklimdir.

Nebevi İklim Kur’an-ı Kerim’in sünneti seniyeyle ayet ayet yaşanarak tefsir ve bildiri edildiği âdemin âlemde yaşadığı ilkbaharın ismidir. Hadis ilmi üzerindeki çalışmaları, yapıtları ve bu alandaki vukufiyetiyle tanınan Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay, Ravza Yayınları’ndan Haziran 2022’de okuru selamlayan “Nebevi İklim” isimli yapıtıyla o bahardan esintiler sunmaya çalışıyor.

40 HADİS ŞERHİ GELENEĞİ

Yazarın alanındaki özgün çalışmaları kitabını benzerlerinden oldukça farklı kılıyor. Kırk hadis şerhi geleneğine manalı bir katkı olmaya yanlışsız yürüyüşünü emin adımlarla sürdüren kitap, 10 kısım ve 266 sayfadan oluşuyor. Muharrir, kitabı son derece akıcı bir üslupla kaleme almış. Böylelikle her okuyanın kitabı basitçe anlamasına kapı aralamış. “Nebevi İklim” kitabında her düzeyden okurun istifade edebileceği cümleler ve tespitlerde az değil. Üslubundan anlaşılıyor ki muharrir, dağdaki çobana seslenirken, üniversitedeki akademisyeni de ihmal etmemiş.

Doç. Dr. Halil İbrahim Kutlay, kitabını bir duvar ustası üzere kaleme almış. Çağdaş iklimin oryantalist sarsıntılarının yerinden oynattığı taçlar, bu kitap ile birer birer yine yerlerine konuyor. Bu zaviyeden bakıldığında kitap zihinsel bir tadilat kılavuzu üzere duruyor.

Hadis ve sünnete yönelik prestij suikastlarının her geçen gün suratını arttırarak devam ettiği günümüzde, ömrünü hadis ve sünnete adamış bir ilim adamının bütün Müslümanları fabrika ayarlarına dönmeye çağırması son derece değerli. Müellif kitabının önsözünde okuru adeta Medine sokaklarında dolaştırıyor. Müellif şu cümleyle hem asr-ı saadet periyodunu hem de kitabını özetliyor: “Yaşanan hayat Nebevi hayat, verilen mesai Nebevi bildiri, hâkim olan iklim Nebevi iklim idi.”

Kitabın sohbet üslubuyla kaleme alınması okunacağı meclislere getireceği muhabbetten haberler veriyor. Muharrir, bir hadis-i şerifi serlevha yapıyor ve o hadis-i şerifin ufkunda okuru asıllı bir seyahate çıkarıyor.

Yazar, sünnet ışığında bir hayat tavsiye ederek, okuru Nebevi İklimde ümmet olma şuuruna davet ediyor. Vakit eskidikçe eskimeyen şeyleri tâdat sadedinde şöyle diyor: “Kitap birebir kitap… Sünnet tıpkı sünnet… Yol tıpkı yol… Metot tıpkı metot… Asırlar geçse de vakit yaşlansa da ve kurallar değişse de altın tekrar altın, teneke yeniden teneke olarak kalacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.