Murat Kurum sel bölgesi Kastamonu’da: 1 kişi kayıp

Batı Karadeniz bölgesi sele teslim…

Felaket bölgelerinde gruplarca yürütülen çalışmalar hız devam ederken, kimi kentler hala yağış altında.

Ekiplerin sel felaketi ile gayrette seferber olurken Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’da kabine toplantısının akabinde selin vurduğu Kastamonu Bozkurt’a gitti.

Afet bölgesidne inceleme yapan Bakan Kurum, son durum hakkında açıklama yaptı.

“Can kaybımız yok”

Sözlerine, afet bölgesindeki vatandaşlara ‘geçmiş olsun’ dileklerini ileten Bakan, şu tabirlerle devam etti;

“Çok şükür her hangi bir can kaybımız yok. AFAD’ın yapmış olduğu Türkiye Afet Planı çerçevesinde hiçbir can kaybımız yaşanmadı, vatandaşlarımızın maddi hasarları var ve o hasarları da süratli bir halde giderme uğraşı içerisindeyiz”

“Bu sel felaketinde birinci sefer erken ikaz sistemi devreye girdi”

“Kastamonu genelinde Vilayet Afet Uyum Müdürlüğümüz koordinesinde 663 işçi, 320 araç ve ekipmanla arama-kurtarma faaliyetleri başlatıldı. Bir tane taşınabilir baz istasyonumuz bölgeye sevk edildi. Bir tane Jandarma Arama Kurtarma grubu İnebolu’da görevlendirildi. Bu sel afetinde birinci kez erken ikaz sistemi devreye girdi”

“12 saatte 50 kilogtam yağış düşecek”

“Kastamonu’da son 24 saatte İnebolu’da metrekareye yaklaşık 152 kilogram yağış düştü. Çatalzeytin’de 125 kilogram metrekareye yağış düştü. Küre’de 121 kilogram yağış düştü. Başka ilçelerimizde de 50 ila 100 kilogram metrekareye düşen yağış ölçüsü var. Bugün itibariyle sabah 9 itibariyle meteoroloji genel müdürlüğümüzün bilgilerine nazaran 12 saate 50 kilogram yağış düşmesini bekliyoruz. Bu çerçevede gerek Bozkurt ilçemizde gerek etkilenen başka ilçelerimizde önlemlerimizi an bean almaktayız.


“Bir vatandaşımız kayıp”

Şuana kadar 170 ihbar aldık ve bu ihbarın hepsine ulaşıldı. Bir vatandaşımız kayıp, Küre İkizciler Köyünde Recep Bakırcı, 22  yaşında. Takımlarımız arama kurtarma faaliyetlerini yürütüyorlar. Gelen ihbarlar sonucunda 130 vatandaşımız tahliye edildi. Tekrar AFAD koordinesinde sel beklenen bölgelere iki gün öncesinde araçlarımız buraya gönderildi ve burada hazır tutuldu.

118 köye ulaşım sağlanamıyor

Sel riski beklenen bölgelerdeki vatandaşlarımızı inançlı bölgelere taşıdık. Bu çerçevede 180 vatandaşımızı öğrenci yurtlarımızda, otellerimizde konuk ediyoruz. Şuna itibariyle güç sorunu yaşadığımız köy 31 tane. Köy yollarımızda 118 ulaşamadığımız köyümüz var. Vatandaşlarımızdan haber alıyoruz her hangi bir hayati tehlike kelam konusu değil.


1650 vatandaşa barınma hizmeti verildi

Barınma hizmeti verdiğimiz 1650 vatandaşımız var, yarın itibariyle beslenme kümemiz, Kızılay bu sayıyı 2 bine çıkaracak. Şuan İnebolu ve Abana ilçemizde içme suyuyla ilgili sorunlar var, yarından itibaren problemleri çözecek adımları Vilayetler Bankası takımlarımız, belediyelerimiz aracılığıyla atıyor olacak”

“Kastamonu vilayetine ve ilçelerine nakdi yardımlar yarın hesaplara geçecek”

Kurum, selden etkilenen bölgelere nakdi yardımların yarın itibariyle başlayacağını duyurarak, “Hasar gören yerlerin tespitlerinin yarın Yapı işleri Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütüyor olacağız. Yeni imalatların imaline yarın itibariyle başlayacağız ve tüm belediyelerimize bu noktada nakdi yardımlar yarın itibariyle hesaplarına geçecek. Kastamonu vilayetine ve ilçelerine nakdi yardımlar yarın hesaplarına geçecek. Şuan itibariyle 15 milyon lira bir nakdi yardımı vilayet ve ilçelerine göndermiş bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.