MS HASTALIĞI BU KİTAPTA

TÜRKİYE Multiple Skleroz (MS) Derneği tarafından, MS hastalığı ile ilgili olarak mevcut tedavi yaklaşımları ve gelecekteki tedavi alternatifleri ‘MS İLE YAŞAMAK’ adlı kitapta toplandı. MS hastası ve yakınları için hazırlanan kitaptan elde edilen gelir ise, MS Derneği Ankara Şubesi’ne bağışlanacak.

Beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sisteminin farklı bölgelerini etkileyen, çoğunlukla ataklarla seyirli, bağışıklık sisteminin etkilendiği MS hastalığından tüm dünyada çoğunluğu genç yaşta yaklaşık 3,5 milyon, Türkiye‘de ise yaklaşık 75 bin kişinin etkilendiği tahmin ediliyor. Türkiye MS Derneği Ankara Şubesi, multidisipliner bir yaklaşımla tedavisi planlanan bu hastalığın yönetiminde hasta ve hasta yakınlarının doğru kaynaklardan bilgiye ulaşabilmeleri için kitap hazırladı. MS hastalığı ile ilgili olarak mevcut tedavi yaklaşımları ve gelecekteki tedavi alternatifleri ‘MS ile Yaşamak’ adlı kitapta toplandı.

‘AMACIMIZ HASTALARA BİLGİ KÖPRÜSÜ OLABİLMEK’

Kitabın editörü Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Karabudak, MS hastalığına farkındalık oluşturmak, hasta ve hasta yakınlarının hastalığa dair tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilmesi için Türkiye MS Derneği Ankara Şubesi ve alanında uzman birçok hekim ile birlikte ‘MS İLE YAŞAMAK’ adlı kitabı hazırladıklarını söyledi. Karabudak, “İnternette çok yanlış bilgiler var. Bu işi bilmeyen kişilerin çeşitli maksatlarla hastalara yanlış iletileri oluyor. O nedenle MS hekimleri olarak asıl ve doğru bilgiyi ulaştırma çabasında olduk. Bu nedenle hastalarımızın her zaman sordukları sorulara cevap olabilecek güzel bir kitap hazırladık. Onların anlayabileceği o anlamda bir kitap oluşturmayı istedik. Bu fikir benim çabamla başlatıldı; ama MS Ankara çalışma grubu arkadaşlarım bana güç verdiler. Hepimiz bir bölümü üstlendik ve paylaştık. Ciddi ve özenli bir eseri ortaya çıkardığımızı düşünüyoruz. Amacımız hastalara bilgi köprüsü olabilmek. Sadece hekim olarak tedavi değil, sağlıklı bilgileri de ulaştırmayı önemsiyoruz. Bu kitaptan elde edilen gelir, MS derneğine bağış olarak aktarılacak. Bu sene MS hastalığındaki sloganımız ‘Umudun Umudum Olsun, Umutluyuz” dedi.

‘BU HASTALIĞA ‘PARMAK İZİ’ GİBİ DİYORUZ?

Kitabın editörü Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Leventoğlu ise, MS hastalığının beyin ve omuriliği etkileyen bir hastalık olduğunu söyleyerek, “Bağışıklık sisteminin tutulduğu özellikle ataklarla gidebilen bazen ilerleyici seyredebilen bir hastalıktır. Bu ataklar sırasında hastalar bazen görme kaybı, dengesizlik bazen de bir tarafta güçsüzlük gibi birçok semptomla karşımıza gelebiliyor. Hastalığı oluşturan genetik yatkınlıklar, çevresel faktörler olabilir. Sağlıklı beslenme, sağlıklı bir çevrede yaşamak bunlar hastalığın önlenmesinde ya da idamesinde önemli faktörleri oluşturuyor. MS hastalığı kişiye göre değişen bir hastalık. Bu hastalığa ‘parmak izi’ gibi diyoruz. Hastalarımızın doktoruylabirlikte iletişim halinde olmasını özellikle öneriyoruz. Bu süreç içerisinde hastanın durumuna göre ilaç tercihi yapılacaktır. Ülkemizde çok şanslıyız. Birçok ilaca dünyayla birlikte ulaşabiliyoruz? diye konuştu.

‘BİRÇOK KONUYU ELE ALDIK’

FOTOĞRAFLI

Demirören Haber Ajansı / Sağlık

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.