Mezar açıldı, cinayet ortaya çıktı

Mersin’de yaşayan Ahmet Yeşildağ, 2013 yılında bir toplumsal paylaşım sitesinde okey oynarken Sevilay Saygın ile tanıştı. Yeşildağ, konutunu satıp parasını gönderdiği Saygın ile Bursa’nın Mudanya ilçesinde, dini nikahla birlikte yaşamaya başladı.

4 ay sonra Yeşildağ, o tarihte 2 milyon liralık mal varlığını Sevilay Saygın’a bıraktığını belirten vasiyet imzaladı. Ahmet Yeşildağ, Bir gün sonra da Saygın’ın isteği üzerine yeğeni olan Derya Mızrakçı ile resmi nikah kıyarak evlendi.

Mızrakçı, evlendikten 2 saat sonra Aksaray’a dönerken, rahatsızlanan Yeşildağ, nikahının kıyıldığı gün kaldırıldığı hastanede ömrünü yitirdi. Yeşildağ’ın ömrünü yitirmesi ise kayıtlara, ‘doğal vefat’ olarak geçti. Babasının mevt haberini alan Ali Yeşildağ, evrakı incelediğinde vasiyet ile nikah tarihini fark edip, savcılığa hata duyurusunda bulundu.

MEZARI AÇILIP OTOPSİ YAPILDI

Mezarı açılan Ahmet Yeşildağ’dan alınan modüller incelendi. İncelemede, Yeşildağ’ın tedavi hedefiyle kullanılan ilaçta bulunan kodeinin fazla verilmesi sonucu zehirlenmeden kaynaklandığı tespit edildi. Bunun üzerine Sevilay Saygın, oğlu 26 yaşındaki Cihan Saygın, 42 yaşındaki Derya Mızrakçı Yeşildağ ile annesi Beyhan Mızrakçı, cinayet suçlamasıyla gözaltına alındı.

Cihan Saygın isimli denetim kaidesiyle hür bırakılırken, başka 3 kuşkulu tutuklandı.

Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘tasarlayarak taammüden öldürme

Cihan Saygın ise geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybettiği için hakkındaki dava düştü.

SUÇLAMALARI REDDETMİŞLERDİ

Sanıklardan Sevilay Saygın bir evvelki duruşmada, Yeşildağ’ı zehirledikleri tezini reddederek, “Ahmet Bursa’ya geldikten sonra daima hastalandı. Ben onu 4,5 ayda 28 defa hastaneye götürdüm. Kaldı ki imam nikahını bana Ahmet ile ablası Zeynep, ‘Biz de erkekle bayan nikahsız bir ortada olmaz’ diyerek baskıyla kıydırdı. Ailesine bir şey bırakmak istemediğini belirterek, mallarını benim üzerime kendisi zorla yaptı. Vefatı hastalığı nedeniyle gerçekleşti” diyerek söz verdi.

Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın emekli sıhhat çalışanı annesi Beyhan Mızrakçı ise kızının Ahmet Yeşildağ’la evlenmesine evvel karşı çıktığını ancak Ahmet Yeşildağ’ın, “‘Ben artık yolun sonundayım. Ben ölünce maaşım aileme kalacak. Onlara kalmasını istemiyorum, gereksinimi olan birine gitsin’ deyince, karşı çıkmadım. Kızımla evlendi. Benim Ahmet’e ilaç vermem, zehirlemem kelam konusu değil. Ben kimseye aspirin bile tavsiye etmeyen biriyim” tabirlerini kullandı.

‘BENİM ŞANSIZLIĞIM EVLENDİKTEN SAATLER SONRA ÖLMESİ’

Ahmet Yeşildağ’ın vefatıyla ilgili 9 yıldır devam eden davanın karar duruşması görüldü. Duruşmaya, Derya Mızrakçı Yeşildağ, taraf avukatları ile maktul Ahmet Yeşildağ’ın oğlu Ali Yeşildağ katıldı.

Derya Mızrakçı Yeşildağ suçlamaları reddederek, anne ve teyzesinin isteğiyle evliliği kabul ettiğini söyledi. Yeşildağ, “Evlilik evraklarımı yapıp Mudanya’ya geldim. Sonraki gün evlendikten 2 saat sonra da Aksaray’a döndüm. Ben oradayken arayıp, Ahmet’in öldüğünü söylediler. Çok şaşırdım. Benim tek şansızlığım, eşimin evlendikten saatler sonra ölmesidir. Ben mantık evliliği yaptım. Ahmet bana, ‘dünya ahiret kızımdır’ sıkıntısı. Suçlamayı kabul etmiyorum” diyerek savunmasını tekrarladı.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı temel hakkında mütalaasını tekrarladı. İstanbul İsimli Tıp Kurumu İhtisas Dairesi’nden alınan raporda, Ahmet Yeşildağ’a tedavi maksadıyla verilen ilaçta bulunan kodeinin fazla verilmesi sonucu zehirlenerek öldüğü belirlendiğinden, Sevilay Saygın ile Beyhan Mızrakçı’nın ‘tasarlayarak adam öldürmek‘ hatasından müebbet mahpus cezasına çarptırılıp tutuklanmasını, Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın ise beraatine hükmedilmesini istedi.

Ahmet Yeşildağ’ın oğlu Ali Yeşildağ’ın avukatı Yusuf Beşiroğlu da 2 sanığın planlayarak iştirak halinde maktulü öldürdüğü, tüm belge kapsamında sabit olduğu anlaşıldığından, cezalandırılmalarını istedi.

HAKLARINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Mahkeme heyeti, Ahmet Yeşildağ’ın, dini nikahla birlikte yaşadığı Sevilay Saygın ile resmi nikah kıydığı Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın annesi Beyhan Mızrakçı’yı ‘tasarlayarak adam öldürmek’ cürmünden müebbet mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, öldürülen Yeşildağ’ın resmi nikahlı eşi Derya Mızrakçı Yeşildağ’ın ise beraatine hükmetti. Haklarında yakalama kararı çıkarılan Saygın ile Mızrakçı, tutuklanıp, cezaevine konulacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.