Japon araştırmacılar, dondurulmuş hücrelerle hayvan klonlamayı başardı

Japon araştırmacılara nazaran, kuşağı tükenmekte olan hayvanlar, yok olmaktan kurtarılmak için deri hücreleri kullanılarak klonlanabilir.

Japonya’daki Yamanashi Üniversitesi’nden araştırmacılar, azalan cinsleri korumak gayesiyle embriyoları klonlamak için fare kuyruklarını dondurarak kurutarak bir buluş gerçekleştirdiler.

Daily Star’ın haberine nazaran, araştırmacılar, fare kuyruklarından elde edilen ve dondurularak kurutulmuş cilt hücrelerini dokuz aya kadar sakladılar.

Dondurarak kurutma süreci başlangıçta hücreleri öldürdü, lakin bilim insanları meyyit hücreleri fare yumurtalarına enjekte ederek embriyoları klonlayabildiler. Deneyin sonunda 75 fare klonlandı.

UCUZ, ALTERNATİF VE İNANÇLI BİR TEKNİK…

Araştırmacılar, biyoçeşitliliği müdafaanın temel bir vazife olduğunu belirterek, “Burada, dondurularak kurutulmuş somatik hücrelerin sağlıklı, verimli klonlar üretebileceğini gösteriyoruz.”

“Bu teknik alternatif, daha ucuz ve daha inançlı olup sıvı nitrojen içermeyen biyobankacılık tahlillerinin oluşturulması için kıymetli bir nitelik taşıyor.”

“Bunlardan dokuz dişi ve üç erkek olağan farelerle yetiştirildi ve dişilerin hepsinin kendi yavruları oldu. Sağlıklı fare yavruları için muvaffakiyet oranı yüzde 0,2 ile yüzde 5,4 arasındaydı” açıklamasını yaptılar.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.