James Jeffrey’den 15 Temmuz açıklaması: Türkiye’ye iade edilmesi gerekli

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü münasebetiyle düzenlenen merasime, ABD’de yaşayan çok sayıda Türk vatandaşının yanı sıra ABD Dışişleri, Savunma Bakanlığı yetkilileri, kanaat başkanları, eski Amerikalı diplomatlar ve çok sayıda yabancı misyon mensubu katıldı.

Törende konuşan eski ABD Büyükelçisi ve eski DEAŞ ile Gayret Özel Temsilcisi Jeffrey, 15 Temmuz darbe teşebbüsünü “FETÖ’nün demokrasiye ve bir NATO müttefikimize atağıdır nokta.” diye tanımladı.

‘FETÖ ELEBAŞI TÜRKİYE’YE İADE EDİLMELİ’

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ABD’de olmasının ABD’nin darbede bir menfaatinin olduğu manasına gelmediğini savunan Jeffrey, FETÖ ele elebaşının Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini lisana getirdi.

Jeffrey, ABD idaresi ve politiklerinin darbe teşebbüsünü tanımlama biçimini eleştirdi ve Washington’un menfur teşebbüse geç reaksiyon vermesinin anlayışla karşılanacak tarafı olmadığını söyledi.

ABD’li diplomat Türkiye’nin Ukrayna savaşındaki rolünü de takdir ederek, “İttifak içinde hiçbir ülke Ukrayna’ya gerek silah verme, gerek diplomasi ve gerekse diğer aksiyonları ile Türkiye kadar tesirli olamadı.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN DÜNYADA ÜSTLENDİĞİ ROLE VURGU

Törende konuşma yapan ABD Müslüman Tertipleri Kurulu (USMCO) Genel Sekreteri Usame Cemal, 15 Temmuz’da Türkiye’nin demokrasi ve bağımsızlığına hücum düzenlendiğini ve bunun Türk halkının sokaklara dökülmesi ile engellendiğini kaydetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.