İstanbul’da deniz sezonu açıldı!

Çiğdem Yılmaz – İstanbul’da havaların ısınmasıyla sahiller de dolmaya başladı. Dün sabah sahile gidenler Boğaz’ın serin sularının keyfini çıkardı. Bebek, Rumeli Hisarı ve Emirgan’da denize girenlerin çoğunluğu yıllardır bu semtlerde ve çevresinde oturanlardı. Yine aynı şekilde Sarayburnu ve Eminönü’nde denize girenler de çevre ilçelerden gelmiş. Yakın ve sakin olduğu için plaj yerine sahili tercih edenler, artık Boğaz’ın müdavimi olduklarını söylüyor. Emirgan’da denize giren Kenan Eser (52) yıllardır İstanbul sahillerinde yüzdüğünü belirterek, “Havalar ısınr ısınmaz her pazar sabahı buradayım. Mümkün olursa hafta içi de gelmeye çalışıyorum. Yıllardır buradayız hatta bugün kalabalık değiliz, hava biraz kötü. Biz 15 kişilik bir arkadaş grubuyuz ve her pazar buraya gelip birlikte denize giriyoruz” dedi.

Aynı yerde denize girenlerden biri de 45 yaşındaki Muzaffer Aras’tı. Güngören’den geldiğini belirtti Aras, 5 yıldır Emirgan Sahili’nde denize girdiğini söyledi. Aras, “Her pazar erken saatlerde buraya geliyorum, erken saatlerde burası hem daha sakin hem de daha temiz. Birkaç saat arkadaşlarımla yüzdükten sonra evime dönüyorum” diye konuştu. Sarıyer’de oturduğunu söyleyen Arslan Coşan (47) da son birkaç yıldır düzenli olarak arkadaşlarıyla Emirgan Sahili’nde yüzdüğünü aktardı. Çoşan, “Biz yıllardır buralarda yüzüyoruz, ne bizim kimseye bir zararımız var ne de kimsenin bize bir şey dediği. Bu sahiller hepimizin, herkes özgürce yüzsün. Mümkün olduğunca buraya uğrar bir yüzer, öyle eve giderim” dedi. Öte yandan dün dolaştığımız sahillerde denize girenlerin yüzde 99’unun erkek olduğunu da belirtelim.

‘Sarayburnu’nda keyfimiz yerinde’

Sarayburnu’nda da sahil boyunca vatandaşların denize girdiği görüldü. Sarayburnu’nda denize giren 24 yaşındaki Hüseyin Sevinç, çocukluğundan beri burada yüzdüğünü söyledi. Sevinç, “Fatih’te oturuyorum. Burada denize girenlerin çoğunu da artık tanıyorum. Genelde Fatih ve çevresinde oturanlar geliyor. Burada yabancı da göremezsin” dedi. Cihat Aydın (25) da şunları söyledi: “Denize girmek için sahili tercih etmemizin sebebi, hem yakın hem de daha sakin olması. Fatih’te otuyorum, yıllardır arkadaşlarımızla buraya yüzmeye geliyoruz. Keyifli de oluyor, karışanımız da yok.”

‘Erken gelip birkaç saat yüzüyorum’

Geçen hafta Bebek sahilinde çekilen cinsel ilişki görüntüleri büyük tepki çekmişti. Dün Bebek’te yüzen Cahit Kurguoğlu (73) da söz konusu olaya atıfta bulunarak şunları söyledi: “Geçen hafta bu sahilde tatsız görüntüler olmuş. Yıllardır burada yüzüyorum, ilk defa böyle bir şey duydum. Bu sahiller hepimizin, adabıyla herkes gelsin ve yüzsün. Bir de sürekli mültecilerle ilgili olumsuz şeyler duyuyoruz. Şöyle bir gerçek var, bu insanlar bu ülkeye geldikten sonra benim gibi burada yüzebilir, gezebilir, kimsenin bir şey demeye hakkı yok.“ Rumeli Hisarı’nda denize giren Burak Yılmaz (27) ise “Yakında otuyorum ve genelde burada denize giriyorum. Bazen Bebek tarafına geçiyorum. Erken saatlerde geliyorum, 2 – 3 saat yüzüp ayrılıyorum. Sabahları deniz daha temiz ve sakin oluyor” dedi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.