İran’daki tepe sonrası dikkat çeken ziyaret: Suriye Dışişleri Bakanı Tahran’a gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün İran’da Rus ve İranlı başkanlar Putin ve Reisi’yle katıldığı Suriye doruğunun akabinde, İran bugün kıymetli bir konuğu daha ağırlıyor. Gündemde yeniden Türkiye’nin mümkün Suriye operasyonu var.

Dünyanın gözünün dün İran’a dönmesine yol açan Tahran’daki Suriye doruğunda gündemin en önemli bahislerinden biri, Türkiye’nin hazırlıklarını yaptığı Suriye operasyonuydu. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile bir ortaya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üçlü tepe sonrasında yaptığı açıklamada “PKK, YPG, PYD, Fırat’ın batısında ve doğusunda terör hareketlerine devam ediyor. Suriye halkına yapılacak en büyük güzellik bölücü terör örgütünün işgal ettiği topraklardan büsbütün sökülüp atılması olacaktır” sözlerini kullandı.

Putin “Ülkenin mukadderatını Suriyeliler dış müdahaleler olmadan kendileri belirlemelidir” diye konuşurken, İran başkanı Reisi de “Tüm yabancı güçler Suriye’den ayrılmalı” dedi.

Öte yandan İran’ın dini önderi Ayetullah Ali Hamaney’in dün Erdoğan’a, Suriye’ye askeri bir hücumun bölgeyi istikrarsızlaştıracağını söylediği bildirilmişti. İran ve Rusya, daha evvel Türkiye’nin muhtemel operasyonuna karşı açıklamalar yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahran’da Rus ve İranlı başkanlarla değerli görüşmeler yaptı.

İRAN, TÜRKİYE VE SURİYE ORTASINDA ARABULUCULUK YAPIYOR

Kritik tepe sonrasında Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad da dün akşam İran’a gitti. Mikdad’ın dün yapılan görüşmelerde alınan kararlar konusunda bilgi almak için Tahran’da görüşmeler yapacağı ve İranlı mevkidaşı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan’la görüşeceği bildirildi.

İran basını, Suriyeli bakanın gündeminde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik mümkün operasyonunun da bulunduğuna dikkat çekti.

İran bir müddettir Türkiye ve Suriye ortasında arabuluculuk uğraşlarını sürdürüyor. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan geçen ay Türkiye’yi ziyaret etmiş, akabinde da Suriye başkanı Beşar Esad’la görüşmüştü.

SURİYE’DE ASKERİ HAREKETLİLİK ARTTI

Londra merkezli Orta Doğu üzerine Arapça ve İngilizce yayın yapan Asharq Al-Awsat  gazetesi, Esad’a bağlı güçlerin Türkiye hududuna yakın bölgelere yığınak yaptığını yazmıştı. Gazete ayrıyeten omurgasını terör örgütü PKK/YPG/PYD’nin oluşturduğu ve sırtını ABD’ye dayayan Suriye Demokratik Güçleri’nin bölgedeki varlığını artırmaya başladığını ve mümkün bir akına karşı hazırlık yapmaya başladığını aktarmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.