İngiltere istihbarat raporu: Kırım’daki patlamalarda Rusya en az 8 uçak kaybetti

İngiltere Savunma Bakanlığı’nın Rusya-Ukrayna savaşına dair yayınladığı istihbarat raporunda Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’da bulunan Saky hava üssünde 9 Ağustos’ta meydana gelen patlamalar ele alındı. Raporda, patlamaların asıl nedeninin aşikâr olmadığı belirtilerek, görgü şahitlerinin çektikleri görüntülerde görülen büyük mantar bulutlarının, üstü açık yaklaşık 4 mühimmat depolama alanının patlamasından kaynaklandığı tabir edildi.

EN AZ 8 SAVAŞ UÇAĞI

En az 5 Su-24 FENCER avcı-bombardıman uçağının ve 3 Su-30 FLANKER H çok işlevli jetin, patlamalarda imha edildiği yahut önemli halde ziyan gördüğü söz edilerek, Saky hava üssünün merkezi dağılma alanının önemli ziyan gördüğü lakin havaalanının muhtemelen hizmet vermeye devam ettiği belirtildi. Raporda, “8 savaş jetinin kaybı, Rusya’nın savaşı desteklemek için sahip olduğu toplam uçak filosunun küçük bir kısmını temsil ediyor. Bununla birlikte, Saky öncelikle Rus donanmasının Karadeniz Filosu’nun uçakları için bir üs olarak kullanıldı. Filonun deniz havacılığı yeteneği artık kıymetli ölçüde azaldı. Olay muhtemelen Rus ordusunu, tehdit algısını gözden geçirmeye sevk edecek. Kırım muhtemelen inançlı bir geri bölge olarak görülüyordu” denildi.

“ARTIK KONUTA GİTME VAKTİ”

Öte yandan kelam konusu patlamaların akabinde dün Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından görüntülü paylaşım yapılmıştı. Yayınlanan görüntüde, “Bu yaz tatil için Antalya, Palm Cumerya, Küba Cabanas üzere birkaç seçeneğiniz vardı. Lakin siz Kırım’ı seçtiniz. Büyük hata” tabirlerine yer verilmişti. Bananarama’ya ilişkin ‘Cruel Summer’ (Zalim Yaz) kesiminin tercih edildiği görüntünün sonlarında ise “Artık konuta gitme zamanı” iletisi paylaşılmıştı.

Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’da bulunan hava üssünde 9 Ağustos’ta patlama meydana geldi. Rus makamları, kelam konusu patlamanın bir taarruz sonucu değil, mühimmatın infilak etmesi sonucu meydana geldiğini duyurmuştu. Ukrayna kaynakları ise patlamayla ilgili paylaşımlar yapsa da saldırıyı net bir halde üstlenmedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.