Hadise sayıları süratle artıyor! DSÖ’den bir ikaz daha geldi

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgının iki buçuk yılın akabinde hala global bir acil sıhhat durumu olmaya devam ettiğini bildirdi. Öte yandan DSÖ, hadiselerle ilgili son durumu da açıkladı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Covid-19 salgını hakkında açıklamalarda bulundu. DSÖ’nün bağımsız uzmanlardan oluşan Acil Durum Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Covid-19’un 30 Ocak 2020’de DSÖ tarafından “Uluslararası Ehemmiyet Arz Eden Halk Sıhhati Acil Durumu” ilan etmesinden bu yana hala global bir acil sıhhat durumu olmaya devam ettiği tabir edildi.

SON 2 HAFTADAN OLAYLAR YÜZDE 30 ARTTI

Artan olaylar, devam eden viral evrim ve kimi ülkelerde sıhhat hizmetleri üzerinde devam eden baskı nedeniyle Covid-19 salgınının hala acil bir durum olduğu manasına geldiğini aktaran Komite, son iki haftada DSÖ’ye bildirilen hadiselerin yüzde 30 arttığını lakin büyük ölçüde aşılardan kaynaklanan artan nüfus bağışıklığının hastaneye yatışları ve can kayıplarını azalttığını belirtti.

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre’nin Cenevre kentinde sanal bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Covid-19 hiçbir yerde bitmedi” tabirlerini kullanarak, “Virüs bize yanlışsız gelirken, biz de geri itmeliyiz” dedi.

6 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ ÖLDÜ

Dünya genelinde 561 milyon 978 bin 768 Covid-19 hadisesi tespit edilirken, 6 milyon 375 bin 51 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.