Gen düzenleme deneyi hamsterları saldırganlaştırdı

Bilim insanları, “saldırganlığı azaltmak” maksatlı bir gen düzenleme deneyinin yanlış gitmesinin akabinde ezkaza alışılmadık derecede agresif bir hamster sürüsü yetiştirdi.

Amerika’daki Georgia Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kemirgenler ortasında “sosyal iletişimi” artırmak maksadıyla vazopressin (antidiüretik) hormonu içermeyen yeni kemirgenler üretti.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, kimyasal değişim hamsterları çılgına çevirerek kafeslerde arbedelere yol açtı. Son derece yırtıcı hamsterlar, birbirlerini iğneleyerek, ısırarak ve kovalarken resmedildi.

Araştırmanın başındaki isim Profesör Elliott Albers, “Hem saldırganlığı hem de toplumsal bağlantısı azaltacağımızı iddia ediyorduk lakin tam karşıtı oldu” dedi.

DOST CANLISI OLMADILAR

Kelam konusu hormonun dostluk ve bağları düzenlediği düşünülürken, hayvanlar ortasındaki ahengi artırması bekleniyordu. Bunun yerine, laboratuvar deneyi “diğer eşcinsel bireylere karşı yüksek seviyede saldırganlık” kaydetti.

Profesör Albers, “Sonuçlara sahiden şaşırdık. Bu sistemi düşündüğümüz kadar güzel anlamıyoruz.” diye ekledi.

Daha fazla araştırmak için bilim insanları, beynin kilit bölgelerinde vazopressin ile etkileşime giren bir reseptörü kaldırarak Avpr1a’yı devre dışı bıraktılar. Artık hormona karşı bağışıklığı olan kemirgenlerin daha dost canlısı olacağı düşünülüyordu.

Çalışmanın çarpıcı sonuçları, bilim insanlarının biyoloji ve davranış ortasındaki bağlantıyı anlamalarına meydan okuyor.

“Gen-düzenlenmiş hamster geliştirmek kolay değildi. Bulgular bize, bu reseptörlerin yalnızca makul beyin bölgelerinde değil, beynin tüm devrelerindeki aksiyonları hakkında düşünmeye başlamamız gerektiğini söylüyor.”

Profesör Albers, gen düzenleme testlerinin otizm ve depresyon da dahil olmak üzere nöropsikiyatrik bozukluklara tahlil bulmaya yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.