Fransa GP’de kazanan Verstappen

2022 Formula 1 dönemi, Paul Ricard’da gerçekleştirilen Fransa Grand Prix’siyle devam ederken, cumartesi günü pole konumunun sahibi Ferrari pilotu Charles Leclerc olmuştu.

Hafta sonu boyunca Paul Ricard pistinin olduğu bölgede 30 dereceyi aşan sıcaklıklar vardı ve pazar günü sıcaklık daha da arttı. Bundan dolayı yarış içerisinde lastik idaresinin çok değerli olacağı düşünülüyordu.

Çoğu şoför orta hamur lastiği tercih etti

Yarışa motor değiştirdiği için grid cezası alan ve en geriden başlayan Carlos Sainz’ın yanı sıra, Valtteri Bottas ve Pierre Gasly sert hamurla başladı. Öteki şoförler ise orta hamurla lastiği tercih etti.

Startın akabinde Ferrari pilotu Leclerc ve ikinci sıradan başlayan Max Verstappen yerini korurken, Lewis Hamilton şahane bir statla Sergio Perez’i geride bıraktı. Ayrıyeten Fernando Alonso da yeniden güçlü bir startın akabinde beşinci sıraya kadar çıktı.

Böylelikle birinci çeşidin akabinde sıralama Leclerc, Verstappen, Hamilton, Perez ve Alonso biçiminde oldu.

Leclerc birinci cinslerde fakrı bir saniyenin üzerine çıkarsa da, Verstappen sonrasında farkı bir saniyenin altına indirdi ve DRS arasına geldi.

Arkada George Russell, beşinci sırayı Alonso’dan alırken, Perez de üçüncülük için Hamilton’ı sıkıştırmaya başladı.

Verstappen baskılara karşın Leclerc’i geçemedi

Geçişin sıkıntı olduğu pistte Verstappen tüm baskısına karşın Leclerc’i geçmeyi başaramadı. Perez de tıpkı formda Hamilton’ı geçemedi ve İngiliz pilot ortayı yavaş yavaş açmaya başladı.

Leclerc’in Verstappen’le ortasını 1.7 saniyeye çıkarmasının akabinde Red Bull, yarışın 17. cinsinde Verstappen’i pite aldı ve Hollandalı pilotu sert hamura geçirdi.

Leclerc spin attı, yarışa veda etti

Verstappen’in pit stopundan sırf iki tıp sonra Ferrari kampında büyük bir şok yaşandı zira Leclerc, başkan giderken aracının denetimini kaybetti ve spin atarak bariyerlere çarptı. Temasın akabinde Leclerc’in aracı hasar alırken, yarışa veda etti. Bundan dolayı de yarışa güvenlik aracı girdi.

Pistteki isimlerin tamamı pite girerken, Verstappen liderliği eline geçirmiş oldu.

20. cinsin akabinde yarış tekrar başladı ve Verstappen, startın akabinde yerini müdafaayı sürdürdü. Ön kısımda rastgele bir değişiklik olmazken, Sainz gerilerden başladığı yarışta iki McLaren şoförü ve Fernando Alonso’yu geçerek beşinci sıraya kadar çıktı.

Verstappen, Hamilton’ın yaklaşmasına müsaade vermedi

Verstappen, güvenlik aracının akabinde Hamilton’ın kendisine yaklaşmasına müsaade vermedi ve farkı yedi saniyeye kadar çıkardı. Sainz ise Russell’ı geçerek dördüncü sırayı aldı ve Perez’i sıkıştırmaya başladı. Uzun kovalamacanın akabinde Sainz, nihayet Perez’i geçti lakin Ferrari tarafından bir cins sonra tekrar pite alındı yeni set orta hamurla piste geri döndü. İspanyol pilot, piste tehlikeli biçimde gönderildiği için aldığı 5 saniyelik cezayı da çekmesinin akabinde yarışa  dokuzuncu sırada döndü.

Verstappen, Hamilton’dan yeterlice koparken, Hamilton da Perez’le ortayı sekiz saniyeye kadar çıkardı. Lastikleri güzelce tükenen Perez, bu noktada Russell’ın baskısı altındaydı.

Sainz son kısımda çok yeterli bir tempoya sahipti ve hem Norris hem de Alonso’yu rahat halde geçerek beşinci sıraya çıktı.

Bitime dört çeşit kala Zhou Guanyu yolda kalırken, sanal güvenlik aracı devreye girdi lakin bitime az bir mühlet kaldığı için kimse pit stop yapmadı.

Sanal güvenlik aracı döneminin sona erdiği noktada Russell, çok daha güzel hızlandı Perez’i geçerek üçüncülüğe çıktı. Kalan kısımda bu defa Perez  Russell’ı zorlasa da, İngiliz pilot yerini muhafazaya devam etti.

Verstappen’in 8. zaferi

En önde ise Verstappen, kusursuz sürüşünü devam ettirdi ve damalı bayrağı birinci sırada görerek iki yarış ortadan sonra galibiyete ulaştı.

Bu Verstappen’in bu yılki sekizinci galibiyeti olurken, puanını 233’e çıkardı ve artık en yakın rakibi Leclerc ile ortasında 63 puan var.

Mercedes pilotu Hamilton, yarışın bilinmeyen yıldızlarından birisiydi ve startta üçüncülüğü almasının akabinde yanlışsız bir sürüş yaparak damalı bayrağı ikinci sırada gördü. Bu sonuçla podyum serisini dört yarışa çıkarırken, 2022 dönemindeki en yeterli sonucu elde etmiş oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.