Forbes, 2022’nin En İyi 10 Altcoin’ini Açıkladı: SHIB de Listede!

Önceden, Bitcoin (BTC) dışındaki her şey bir altcoin olarak kabul ediliyordu. Bugün kripto varlıkları dünyası çok daha geniş. Bir “al-sat” ortamının çok ötesine geçen kullanım durumlarına sahip çok çeşitli coin’ler var.  Zaman zaman, yayınlar ve insanlar, “en iyi kripto paraları” yorumladıkları listeler paylaşıyor. Bu yazımızda, Forbes’un seçtiği en iyi 10 altcoin projesini paylaşacağız. İşte detaylar…

İlk sırada, lider altcoin Ethereum var

Bugün mevcut 20.000’den fazla kripto varlığının toplam piyasa değerini temsil eden 1 trilyon doların yaklaşık 200 milyar doları, piyasadaki en büyük altcoin olan Ethereum’da tutulmaktadır. “Merkezi olmayan para birimi” olarak nitelendirilen Bitcoin’den farklı olarak, Ethereum’u, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamaları (dApp’ler) çalıştırmak ve akıllı sözleşmeleri barındırmak için Blockchain’i kullanabilecekleri dağıtılmış bir bilgi işlem ağı olarak düşünün. Metaverse platformu MetaTope başkan yardımcısı Walker Holmes, “BTC bir değer deposudur, ETH ise geliştiricilerin Blockchain teknolojisinde geleceği belirlemesi için merkezi olmayan bir oyun alanıdır” diyor.

Binance’in altcoin projesi Binance Coin, listede ikinci sırada

Binance Coin, Binance borsasında alım satım ücretlerini ödemek ve indirimli alım satımlar gerçekleştirmek için kullanılabilecek bir yardımcı program tokenıdır. BNB’yi, seyahat düzenlemeleri rezervasyonu gibi ödeme işlemleri için Binance kripto borsası dışında bile kullanabilirsiniz. Eleştirmenler, BNB’nin diğer altcoinler kadar merkeziyetsiz olmadığını söylüyor. Diğer bir risk de, Binance’in ilk coin arzı sırasında menkul kıymet olarak BNB’yi kaydettirmesi gerekip gerekmediğine ilişkin bildirilen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) soruşturmasıdır.

SEC ile karşı karşıya olan Ripple (XRP), üçüncü sırada

XRP, dijital teknoloji ve ödeme işleme şirketi Ripple Labs ile farklı para birimi türlerinin değişimini kolaylaştırmak için kullanılabilir. Bu altcoin son derece düşük işlem ücretlerine sahip olmasına rağmen, eleştirmenler yasal zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz yıllarda Ripple ve iki yöneticisi, XRP’yi menkul kıymet olarak kaydetmeleri gerektiğini iddia eden bir SEC davasına dahil oldu. Şirket, XRP’nin menkul kıymet değil, bir kripto para birimi olduğunu söylüyor.

Dördüncü sırada Cardano var

Cardano, Bitcoin gibi platformların rekabetçi ve enerji açısından yoğun problem çözme boyutunu ortadan kaldırarak işlem süresini hızlandıran PoS konsensüs mekanizmasının ilk uygulayıcılarından biriydi. Holmes, “Cardano, sektördeki hisse konsensüs mekanizmalarının kanıtlanmasının önünü açan bir düşünce lideridir” diyor. “ADA, birçok muadilinden daha yüksek güvenlik seviyeleri ile düşük ücretler vaat eden bir Blockchain çözümüdür,” diye ekliyor. Ancak Blockchain ağ sağlayıcısı ve LedgerByte danışmanlığının CEO’su Daniel Logvin, altcoin’in çok fazla söz verdiğini ve henüz teslim etmediğini söyledi.

Beşinci sırada: Ethereum rakibi Solana

Merkezi olmayan finans ve uygulamaların yanı sıra akıllı sözleşmeleri güçlendirmeye yardımcı olmak için geliştirilen Solana, işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde işlemek için benzersiz konsensüs mekanizmaları ile çalışır. Solana, piyasadaki en hızlı Blockchain biridir. Yine de, dijital varlık borsası Bitrue ile araştırma analisti Whitney Setiawan, Ethereum ile karşılaştırıldığında çok az sayıda doğrulama node’u ile çok merkezi olduğu için eleştirilerle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Holmes, Solana’nın çok düşük ücretlere sahip, yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir Blockchain çözümü olduğunu ancak kesintiler ve aksama süreleri gördüğünü söylüyor.

En büyük meme coin DOGE, altıncı sırada yer aldı

Dogecoin, 2013 yılında bir şaka olarak başlatılan orijinal meme coin’dir. Bununla birlikte, özel bir topluluk ve yaratıcı meme’ler sayesinde hızla önde gelen bir kripto para birimine dönüşmüştür. Finansal yazılım sağlayıcısı Modulus Global’in CEO’su Richard Gardner, DOGE’un bazı büyük destekçileri olduğuna ancak coin’in Bitcoin’den daha riskli olmaya devam ettiğine dikkat çekiyor.

Kripto kredisi ve ödünç almayı sağlayan merkezi olmayan bir uygulama olan 0VIX Protocol’ün kurucusu Garry Krugljakow, “DOGE gibi altcoinler, henüz gerçek dünyadaki kullanım durumlarını kanıtlamadıkları için piyasa volatilitelerine bağlı olarak aşırı düşük ve yüksek seviyelerde dalgalanabilir” diyor.

Yedinci sıradaki Polkadot için yorumlar neler?

DOT, geliştiricilerin farklı Blockchain’ler oluşturabilecekleri Polkadot ekosistemine güç veriyor. Yani DOT, Polkadot için yerel tokendır. Blockchain ve kripto para yatırım şirketi Digital Finance Group CEO’su James Wo, bu altcoin’in daha iyi paylaşılan bir güvenliğe sahip olduğunu ve geliştirici faaliyetlerinde ve birçok projede lider olduğunu söylüyor. Ancak proje ilerlemesi yavaş oldu ve ekosistemini güçlendirmeye yardımcı olacak yıldız uygulamalarından yoksun diyor.

En büyük ikinci meme coin olan SHIB, sekizinci sırada

“Dogecoin katili” olarak adlandırılan bu coin, bir meme coin’dir. Bazılarına göre bu coin’in kullanım durumu pek yok ve bu faktöre dayalı yatırım yapılmaması gerekiyor. Ancak SHIB’in NFT, Shibarium, oyun alanında gelişmeye çalıştığını belirtmekte fayda var.

Polygon, dokuzuncu sırada yer aldı

Polygon, geliştiriciye izin veren Ethereum tabanlı bir ölçeklendirme platformudur. Polygon, geliştiricilerin düşük işlem ücretleri ile dApp’ler oluşturmasına olanak tanıyan Ethereum tabanlı bir platformdur. Logvin, “İnsanların Ethereum ağının üstünde işlem yapmasına izin veriyor” diyor. “Bu çözüm verimliliği artırıyor ve işlem ücretlerinden tonlarca tasarruf sağlıyor,” diye ekliyor.

Listedeki son altcoin: AVAX

Bir tüketici teknolojisi risk sermayesi şirketi olan M13’te finansal teknoloji ve kripto yatırımlarına liderlik eden Latif Peracha, Avalanche’ın güçlü geliştirici topluluğu göz önüne alındığında lider olarak ortaya çıkabilecek bir altcoin olduğunu söylüyor. Kripto iki önemli özellik sunar: yüksek işlem hızları ve düşük işlem ücretleri. AVAX ayrıca, merkezi olmayan finansta sağlıklı bir kilitli toplam değer (TVL) sergiliyor. TVL, staking, borç verme veya likidite havuzları gibi merkezi olmayan bir finans (DeFi) protokolünde yatırılan kripto varlıklarının toplam değeridir. Yüksek bir TVL, bir protokolün popülerliğini ve belirli bir kripto para biriminin adaptasyon oranını gösterir. Şu anda, AVAX’ın TVL’si 2,1 milyar dolardır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.