Financial Times yazdı: ABD’nin yeni stratejisinde Türkiye münasebetleri var

SSCB’nin dağılması ile biten Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük krizlerden biriyle karşı karşıya olan NATO önderleri, İspanya’nın başşehri Madrid’de bir ortaya geldi.

Tarihi doruğun direkt sonuçlarından biri de ABD ile Türkiye ortasındaki somut yakınlaşma oldu.

Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’e karşı veto kartını masadan çekmesi sonrası Beyaz Saray idaresi Türkiye’ye F-16 satışının desteklendiği açıkladı.

Financial Times gazetesine konuşan uzmanlar ve diplomatlar, Ukrayna savaşının Batılı ülkelere Türkiye ile külfetli bağları düzeltme fırsatı yarattığının altını çiziyor. ABD kara kuvvetlerinin Avrupa komutasını yürütmüş emekli bir korgeneral olan Ben Hodges, gazeteye yeni durumu değerlendirirken şu sözleri kullanıyor:

“Yalnızca bu doruğun değil, tüm bu krizin sonuçlarından biri de, ABD’nin Karadeniz’e artık stratejik bir gözle bakmak zorunda kalması oldu. Bu da Türkiye ile ilgileri düzeltmeyi içeriyor.”

GRAHAM’DAN DAYANAK MESAJI

Graham, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Biden idaresinin değerli NATO müttefikimiz Türkiye’ye F-16 satışına takviye verme kararını destekliyorum.” Tabirini kullandı.

Aradaki görüş farklılıklarına karşın Türkiye’nin değerli bir NATO müttefiki olduğuna işaret eden Graham, “Bu durum, Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarına hizmet etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye geçen 2021 Kasım ayında ABD’den 40 adet yeni F-16 ve mevcut F-16’lar için de 80 adet modernizasyon kiti almak için müracaatta bulunmuştu. Mart ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre üyelerine bir mektup yazarak bu satışa onay verilmesinin ABD’nin çıkarına olacağını vurgulamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.