FETÖ NATO dokümanlarına girdi

FETÖ, İsveç ve Finlandiya ile imzalanan protokolde terör örgütü olarak işaret edildi. Böylelikle FETÖ, memleketler arası bir dokümanda terör örgütü olarak yer aldı. 15 Temmuz sonrası

FETÖ ile çabasında Türkiye, yurt dışında da kıymetli ilerlemeler sağladı. Bunun son örneği NATO tepesi oldu.

ANLAŞMADA YER ALDI

NATO’ya girişleri konusunda muahede sağlanan İsveç ve Finlandiya’yla mutabık kalınan 10 unsurluk protokolün dördüncü unsuru ile FETÖ ile gayret de eklendi. Mutabakat kapsamında İsveç ve Finlandiya’nın, her türlü güvenlik tehditlerine karşı Türkiye’ye dayanak olması konusunda mutabık kalındı. Tıpkı biçimde Türkiye de Finlandiya ve İsveç’in güvenlik meselelerine yardım etmesi konusunda muahede sağlandı. Milletlerarası bir mutabakatta PKK/YPG/PYD ile birlikte FETÖ de terör örgütü olarak yerini aldı.
Jens Stoltenberg-Erdoğan

İLK MUVAFFAKİYET İİT’DE SAĞLANDI

FETÖ, 18-19 Ekim 2016 tarihlerinde Özbekistan’ın başşehri Taşkent’te düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 43. Dışişleri Bakanları Konseyi’nde Türkiye’nin “Fetullahçı Terör Örgütü” başlıklı karar oy birliğiyle kabul edildi. FETÖ’ye karşı tam dayanışma ismi altında kabul edilen kararla birlikte tüm İİT üyesi ülkelere Türkiye ile iş birliği halinde FETÖ’yle uğraşta gerekli tüm adımları atmaları davetinde bulunulmuştu.

Tarihi bir karar aldık

İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO doruğunda İsveç ve Finlandiya ittifaka davet edildi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, müttefiklerin yeni Stratejik Konsept evrakını kabul ettiğini duyurdu. Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik davetine ait “Tarihi bir karar aldık. Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO için düzgün bir mutabakat. Uğraşlarından ötürü teşekkür ediyorum. Tüm müttefiklerimizi savunmaya hazırız. Buna Finlandiya ve İsveç de dahil” açıklamasında bulundu.

Yakın istişare sürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Başkanlar Tepesi kapsamında ABD Lideri Joe Biden ile 1 saat 10 dakika süren bir görüşme yaptı. Beyaz Saray’dan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, “İki başkan, hükümetleri ortasında yakın bağlantının sürdürülmesine vurgu yaptı” tabirleri kullanıldı. Biden görüşmede, Finlandiya ve İsveç ile imzalanan üçlü muhtıradan duyduğu memnuniyeti lisana getirirken ve iki ülke ortasındaki yapan bağların sürmesini arzuladığını bildirdi.

EGE VE SURİYE’DE İSTİKRAR VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden’ın Ukrayna’ya dayanağı de ele aldığına işaret edilen açıklamada, Ukrayna tahılının ihracatının önündeki Rus pürüzünün aşılmasının ehemmiyetine de değinildiği aktarıldı. Açıklamada, “Liderler, Ege ve Suriye’de istikrarın korunması konusunu da ele alındı. Biden, yapan ikili alakaların korunması dileğini bir sefer daha lisana getirdi ve iki önder hükümetleri ortasında yakın bağlantının sürdürülmesine vurgu yaptı” sözleri kullanıldı.

ÇOK GÜÇLÜ BİR ZİRVE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden ile görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, uzun bir ortadan sonra tekrar bir ortaya gelmekten duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. NATO Zirvesi’nin gündemi prestijiyle çok güçlü bir tepe olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Zirvede yarın devam edecek çalışmalarımızla inanıyorum ki ülkelerimize dolu dolu dönme fırsatını bulacağız. Sizlerin bilhassa ABD olarak bu işte ön alışınız, NATO’nun güçlenmesine yönelik atılacak adımlar bilhassa Rusya-Ukrayna sürecine başka bir katkı verecektir” dedi.

DENGE SİYASETİ İZLİYORUZ

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle son devirde hububat ve akaryakıt konusunda olumsuz gelişmeler yaşandığına işaret eden Erdoğan, “Bu mevzuda istikrar siyasetiyle süreci çözmenin uğraşı içindeyiz. Temennimiz odur ki bu istikrar siyasetiyle sonuç alalım. Bir an evvel de hububat konusunda şu anda bunun yokluğunu çeken ülkelere açılan koridor üzerinden imkan sağlayalım.” değerlendirmesinde bulundu.

Magdalena Andersson

Türkiye ile yakın diyalog içinde olacağız

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye ile hatalıların iadesi konusunda yakın diyalog kuracaklarını söyledi. Andersson, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın imzaladığı üçlü muhtıranın akabinde Finlandiya devlet televizyonu YLE’ye açıklamalarda bulundu. Andersson, “Türkiye ile hatalıların iadesi konusunda yakın diyalog kuracağız. Terörle nasıl uğraş ettiğimizi memleketler arası hukuk çerçevesinde konuşup anlatacağız.” tabirlerini kullandı.

PKK İÇİN KARA GÜN

Terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Aminah Kakabaveh, mutabakat için “kara gün” sözünü kullandı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de Aftonbladet gazetesine hususa ait değerlendirmelerde bulundu. Linde, “İsveç ve Finlandiya’nın bu kelamı edilen PYD, YPG ve Türkiye’nin FETÖ olarak adlandırdıklarına, silahve para üzere Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden bir hususta takviye vermeyeceği tarafında anlaştık.” dedi.

NATO’da aile fotoğrafı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’ndeki aile fotoğrafı çekimine katıldı. Konut sahibi İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanchez ve Stoltenberg ile tokalaşarak fotoğraf çektirdi. Resmi karşılama merasimi sonrasında aile fotoğrafı çekimi gerçekleştirildi.

İlk konuk Ankara’da

İsveç-Türkiye ortasında birinci görüşme alt seviyede dün gerçekleştirildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Lideri Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve İsveç Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Büyükelçi Robert Rydberg eşbaşkanlığında gerçekleştirilen toplantıda NATO doruğunda muahede sağlanan 10 hususun nasıl uygulanacağı görüşüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.