Fenerbahçe’de İsmail Kartal’a veda! Duygusal açıklamalar…

Fenerbahçe Kulübü, Olağan Mali Genel Şura Toplantısı öncesinde İsmail Kartal için veda merasimi düzenledi.

Fenerbahçe’de Ocak ayında teknik yöneticilik koltuğuna oturan İsmail Kartal, Jorge Jesus’un misyona getirilmesiyle sarı lacivertli kulüpten ayrıldı. İsmail Kartal için Mali Genel Kurul’da veda merasimi düzenlenirken Fenerbahçe Lideri Ali Koç kısa bir konuşma yaptı.

Merasime eşi Semra Hanım ve oğlu Emre ile katılan İsmail Kartal, Fenerbahçe’de iş başı yaptıktan sonra oyuncularıyla yaptığı konuşmanın ayrıntılarını verdi. İşte Fenerbahçe’de İsmail Kartal için düzenlenen veda merasiminde yapılan açıklamalar:

ALİ KOÇ: HOCAMIZ BİZİ KIRMADI

“Öncelikle hocama, değerli eşi Sema Hanım’a, biricik oğlu Emre’ye beğenilen geldiniz diyorum. Bizi kırmayıp geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Bizim bir dileğimiz vardı hocamıza ilettik. O da bizi kırmadı geldi. O da hem teşekkür, hem şükran hem de vedamızı yapmak üzere rica ettik. His ve niyetlerimi paylaşmadan evvel hocamızla ilgili Fenerbahçe’ye bu seferki geliş sürecine ait -daha çok gelecektir- hangi zorluklarla vazifeye geldi, neler yaptı kısa bir görüntü ile sizlerle paylaşmak istiyoruz.”

“SİHİRLİ DEĞNEKLE NEFES ALDIRDI”

“İsmail Hoca o devir yükü çok ağır bir gruba geldi. Kendi geldi. Zira hepimiz üzere o da maçları seyrederken yaşadıklarımıza, bahtımıza bir defa daha çok büyük umutlarla başlayıp birinci 8-9 hafta domine ettiğimiz ligde, birden teğe türbülansa girip hiçbir şeyin yolunda gitmediği bir kadrosu izlerken acı çektiği için bizlerle temasa geçti. Uygun ki de geçmiş. Zira yük ağırdı. Atmosfer olumsuzdu. Güç günler geçiren bir topluluğa bir nevi elinde sihirli değnekle nefes aldırdı. Daha da kıymetlisi tribünleri birleştirdi, barıştırdı. Tribünleri doldurdu. Umut verdi, tribünleri keyifli etti. Bize bu sıkıntı yolu hoş kıldı.”

İsmail Kartal, kendisi için hazırlanan klibi izledikten sonra gözyaşlarını tutamadı.

“FUTBOLUN PAK, PIRIL PIRIL YÜZÜ OLDU”

“Hocamız Fenerbahçe’de 10 yıllık futbolculuk mesleğinde 175 maça çıktı. Bunun dışında yalnızca A ekip teknik yöneticisi olarak değil, antrenör olarak çeşitli kademelerde toplamda 18,5 yıl topluluğumuza hizmet etti. Genç yıllarımdan beri tanıdığım için ve her geçen gün daha yozlaşan, etik kıymetlerin alt üst edildiği futbol ikliminin her vakit pak, pırıl pırıl yüzü oldu. Futbolcuyken de, teknik yöneticiyken de.”

“AYRILIĞIN NEDENİNE…”

“Hangi açıdan bakarsak bakalım ayrılık kararını vermek bizim için kolay olmadı. Dört yıllık misyon süremizde aldığımız en güç karar olduğunu söyleyebilirim. Şöyle düşünebilirsiniz, ‘Peki o vakit niçin değişim?’ işte bu kararın karşılığını vermek çok lakin çok güç. Ama bu türlü bir karar aldık. Hocamızla da hallettik. Hiçbir vakit bâtın gizli oynamadık. Başından beri hocamızla birinci oturduğumuz günden beri, niyetimizi ve yapmak istediğimizi açık bir biçimde anlattık. Misyon müddetinde bu birkaç defa gündeme geldi. Sahiden bunun karşılığını vermek çok çok güç. Ancak şunu da biliyorum ki, İsmail Hoca tahminen de çok uzun vakit geçmeden tekrar bu topluluk ile yolları kesişecek.”

“SEMA HANIM ANLAYIŞLA KARŞILADI”

“Sema Hanım’ı (İsmail Kartal’ın eşi) bilmeyebilirsiniz. Merhum dedem daima şöyle söylerdi, ‘Başarılı bir erkeğin gerisinde daima güçlü bir bayan olmalıdır’. Biz çok eski tanışıyoruz lakin Sema Hanım’ı yeni yeni tanıdık. Hocamızın hayatındaki yerini, kıymetini yeni yeni öğrendik. Şahsım, idare suram ismine size çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte meskene gitmedi Sema Hanım anlayışla karşıladı. Yeri geldi moraller yerle bir oldu, ailesi ardında dik durdu. Birinci birkaç hafta zordu. Avrupa Kupası, Türkiye Kupası. Ancak hocamızın elinde sihirli değnek yoktu. Fakat ne yapacağım dediyse yaptı. Düzgün ki Fenerbahçe’nin İsmail Kartal üzere bir bedeli var.”

Fotoğraf: Hüseyin Çağlar – Sözcü

İSMAİL KARTAL: BORCUMUZ VAR DEDİM HEPSİ ŞAŞIRDI

Ali Koç’un akabinde kürsüye çıkan İsmail Kartal şu tabirleri kullandı:

“Öncelikle şu ana ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Ben hayatım boyunca Fenerbahçe’yi ailece çok seviyoruz. Fenerbahçeli İsmail Kartal olduysam bu arma sayesinde oldum. Kulübümüzün armasının manası, göründüğünden, yazılandan çok daha büyüktür. Bu armanın renklerinin tartışmasını yaptığımızda bunun dünyada eşinin benzerinin olmadı bir arma olduğunu anladık, gördük. Çok fazla konuşmayı seven bir insan değilim. Misyona geldiğim birinci gün oyuncularımla bir toplantı yaptım. Ben hislerimi karşımdaki beşere çok içten ve net halde aktaran bir beşerim. Hayatım boyunca rol yapmadım, yapamam. Onlara şunu söyledim. Dedim ki, ‘Bizim bir borcumuz var’. Hepsi şaşırdı.”

“ÖYLE BİR GÜN GELECEK Kİ…”

“Bizim bir borcumuz var ödeyeceğiz, bunun için geldim. Bu borç ödenecek dedim. Durdular ‘Hocam bu borç kimin, kime ödeyeceğiz’ dediler. Taraftarı ve camiayı gösterdim. O denli bir gün gelecek ki, buraya 50 bin kişi gelecek. İşte bizim futbolcumuz bu, bizim ekibimiz bu türlü savaşmalı, bu türlü uğraş etmeli, ben buraya bunun için geldim, bunu da başaracağız. Bu taraftar sizi hayatınız boyunca unutmayacak dedim. Bunu yarattığımız vakit ikinci yarının şampiyon kadrosu, en çok maç kazanan ekibi olacağız dedim. Çok karakterli oyuncularımız var. Daima birlikte çok çalıştık bugünlere geldik. Hoş formda dönemi bitirdik. Herkes Fenerbahçe’nin oynadığı futbolu takdir etti. Aldığımız sonuçlar ortada, hoş bir formda dönemi kapattık.”

“ALİ KOÇ’UN O KELAMI ÇOK ÖNEMLİYDİ”

“Takımımızın bir oyun kültürü var. Taraftarlarımız da bu oyuna alıştı. Yeni gelen hocamızla birlikte birkaç transferle bu ekip yeni dönemde Allah’ın müsaadesiyle şampiyon olacak. Bu süreçte bana her vakit dayanak olan Lider Ali Koç, 17-18 yaşından beri arkadaşız, Samandıra’daki işçiye, en büyük hisse sahibi oyuncularıma teşekkür ediyorum. Buranın işvereni sensin, ne istiyorsan onu yap dedi. Bu kıymetli bir laftır teknik yönetici için. Her alacağın kararda seninle beraberiz dediler. Liderimin ve yöneticilerimin verdiği yüksek öz itimatla kendimi daha rahat hissettim. Daima birlikte bu başarıyı yakaladık.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.