Eşini katleden kocanın ses kaydı dehşete düşürdü: ‘Ağzını kapattım, can çekişiyor şu anda’

Editör notu: Bu haberin içeriğinde birtakım okuyucularımızın rahatsız olabileceği sözler yer almaktadır.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bir gün evvel kız bebeği dünyaya getiren Mübarek Turan taburcu olup meskene geldi. Doğum sonrasında kızını emziren anne halsiz niyet uykuya geçti. Fakat iki kız bebek dünyaya getirip erkek doğurmadığı için kocası Veysi Turan, eşi uyurken şakak ve yanaklarına yüksek voltajda elektrik akımı verip öldürdü.

Katil koca, akabinde 155 polis imdat sınırını arayarak, “Eğer katli bana helalse eşimi öldürdüm” diye ihbarda bulundu. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırıldı. Lakin polisi arayarak ihbarda bulunması nedeniyle sanık hakkında düzgün hal indirimi uygulayan mahkeme, cezayı müebbet mahpusa çevirdi.

YARGITAY, İNDİRİMLİ CEZA KARARINI BOZDU

Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise lokal mahkeme kararını temelden bozarak sanık hakkında indirim uygulanmasının tarz ve yasaya ters olduğuna işaret etti. Yargıtay, Elazığ Ruh ve Hudut Hastalıkları Hastanesi’nden alınan hekim raporuna nazaran cezai ehliyeti tam olan sanığın cinayet sonrasında 155’i aramasının hakkında indirim sebebi sayılamayacağını, sanığın indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılması gerektiği tarafında karar verdi.

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine nazaran, sanık bugün Ağır Ceza Mahkemesinde yine hakim karşısına çıktı. Katil koca, “Evdeki seyyar priz arızalandığı için elektrikçi dükkânından kablo ve denetim kalemi satın aldım. Prizi tamir ederken kulağıma manevî birtakım sesler geldi ve kanepede uyuyan eşimi öldürdüm. Kabloyu eşimin yüzüne değdirdim. Eşim dondu kaldı. Elimle ağzını kapatınca şuurumu kaybettim” dedi.

KIZIM ERKEK DOĞURAMAZSA ÖLDÜRÜLECEĞİNİ SÖYLÜYORDU

Mübarek Turan’ın babası Hamit Saz, kızını görücü tarzıyla evlendirdiğini belirterek, “Kızım gebe olduğu sıralarda, bana ikinci bebeğin cinsiyetinin erkek olmaması ve bir daha kız bebek dünyaya getirmesi halinde kocası Veysi’nin kendisini öldürebileceğini söylüyordu. Bunları anlatırken gülerek söylediği için ben de pek fazla ciddiye almıyordum. Kızım ikinci bebeğini sezaryenle doğurduktan bir gün sonra sabah saatlerinde biri telefonla beni aradı ve “Kızın öldürüldü, çabucak morga git” dedi.

Kim olduğunu sorduğumda da kızımın komşusu olduğunu söyledi. Damadımı, işsiz olduğu için kızımın hatırına sayıp 5 yıl besledim, artık ise mecnun numarası yapıyor” dedi.

ULTRASONDA KIZ OLDUĞU ÇIKINCA MORALİ ÇOK BOZULDU

Mübarek’in annesi Remziye Saz ise tabirinde, “Damadım bebeğin cinsiyeti muhakkak olduktan sonra bana sordu. ‘Siz kız olduğunu biliyor musunuz’ dedi. Ben de hekimin ultrason sonuçlarına nazaran kız tespitinde bulunduğunu söyledim. Morali çok bozuldu.

Sonra kızım bebeği için kız elbiselerini meskene getirmişti. Onları tekmeledi. Bebeğin isminin konulmasına bile karışmayıp sessizce bir köşeye çekilip düşündü, kızımı erkek çocuk doğurmadığı için öldüren damadımdan şikâyetçiyim” dedi.

“AĞZINI KAPATTIM CAN ÇEKİŞİYOR ŞU ANDA”

Sanığın cinayet sonrasında polis imdat ihbar çizgisindeki polisle olan görüşme kaydı da tekrar incelendi.

Sanığın polislere, “Şu anda eşimi öldürüyorum” dediği, polisin, “Öldürdün mü, yoksa öldürüyor musun” demesi üzerine “Valla daha ölmemiş. Fakat katli bana helalse öldürüyorum” dediği, polisin adres sorduktan sonra “Ekip gönderiyorum” demesi üzerine, “Tamam şu an ağzını kapattım can çekişiyor” biçimindeki telefon kayıtları dikkate alındığında sanığın cinayeti soğukkanlılıkla evvelden planladığı tabir edildi.

ÖNCEDEN TASARLAMIŞ

Mahkeme sanığın, eşinin ikinci kere kız bebek dünyaya getireceğini öğrenmesi üzerine çok reaksiyon gösterdiğini ve bebeğin cinsiyetinin netlik kazanması için eşinin doğum yapmasını beklediğini söz etti.

Eşinin doğum yapacağı güne kadar bekleyen sanığın doğum sonrası kızı olduğunu öğrenince doğumdan bir gün sonra elektrik gereçleri temin ederek eşinin uyumasını beklediği ve bayanın uykuya geçmesi üzerine seyyar elektrik kablosunun uçlarını keserek prize taktıktan sonra kabloları bayanın şakaklarına dokundurduğunu, bayanın şok halinde uyanmasıyla da ölmediğini anlayıp boğduğuna dikkat çekildi.

Veysi Turan’ın eşini öldürme kararını eşi doğum yapmadan evvel aldığı, bu karar ile cinayetin işlendiği vakit diliminde itidalli hareket edebilmesi için kâfi vakit geçmesine karşın ısrarla bu kararından vazgeçmeyip eşini öldürdüğü kaydedildi.

DELİ NUMARASIYLA KURTULMA ÇABASI

Sanığın, akıl hastasıymış üzere davranarak kabahatten kurtulmaya yönelik savunmalarına prestij edilmediğini söz eden mahkeme, doğum sonrası uyuyan ve kendini savunamayacak durumda olan eşini öldürdüğü için hakkında 62. Maddeyi düzenleyen indirim uygulanamayacağına karar verdi.

Mahkeme sanığı Yargıtay’ın bozma kararına uyarak bu kere indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.