Esenyurt’ta monopol bayi sahibinin kardeşini öldüren sanığa müebbet istemi

İstanbul’un Esenyurt ilçesi Talatpaşa Mahallesi’ndeki bir sitenin içinde bulunan monopol bayine gelen Hüseyin Yaşatan,  Ramazan Özekinci ile tartışmaya başladı.

Tartışma arbedeye dönüştü. Yaşatan, iş yeri sahibi tarafından darbedildikten sonra olay yerinden ayrıldı.

Tabanca ile tekrar monopol bayine dönen Yaşatan, iş yerinde Ramazan Özekinci’yi bulamayınca beklemeye başladı.

Ağabeyini bulamayınca kardeşini öldürdü

Bu sırada bir apartman dairesine paket servis götüren monopol bayi sahibinin kardeşi Ferdi Özekinci’yi (28) gören saldırgan, belinden çıkardığı tabanca ile ateş etmeye başladı. Silahtan çıkan mermiler, Özekinci’nin göğsüne isabet etti.

Tutuklandı

İhbar üzerine olay yerine polis ve sıhhat takımları gelirken, yapılan birinci müdahalenin akabinde Özekinci, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Polis gruplarınca gözaltına alınan zanlı ise emniyetteki tabirinin akabinde tutuklandı.

Sanık hakim karşısına çıktı

Bakırköy 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Hüseyin Yaşatan cezaevinden duruşmaya getirilirken maktül Ferdi Özekinci’nin ailesi ve taraf avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

“Bana bir yumruk attı”

Tanık olarak dinlenen Seyedpezhman Hosseınırahımı, “Olay tarihlerinde ben inhisar bayinde çalışıyordum. Sanık bizim müşterimizdi. Bizim bayiden buz siparişi vermişti.  Gittiğimde çok sonluydu, agresifti, sanırım alkollüydü. Aslında benim paramı da vermedi. Yanağımdan makas aldı. ‘Otur paranı vereceğim’ dedi. Ben elini çek dedim bunun üzerine sanık bana bir yumruk attı. Ben bunu pek önemsemedim. İnhisar bayine geri döndüm. İşverenim Ramazan’a sanığın bana yumruk attığını ve parayı da vermediğini söyledim. Ferdi bu esnada yanımızda değildi. Bir müddet sonra dükkâna geldi. Ramazan sanığı telefonla aradı ve sanığa niye bana vurduğunu sordu, tartıştılar. Ben Türkçe bilmediğim için ne konuştuklarını tam anlamadım. Telefon görüşmesinden yaklaşık yarım saat sonra Ferdi dükkâna geldi. Ramazan Beyefendi bu olanları Ferdi’ye anlattı” diye konuştu.

“Sanık elindeki silahla bir kaç el ateş etti”

Hosseınırahımı, “Silah seslerini duyduktan sonra bayiye geri döndüm. Ferdi Beyefendi kanlar içerisinde yerde yatıyordu. Vurulmuştu. Kendisini taksiye bindirip hastaneye götürmeye çalışıyorlardı. Biz olay yerinde 4-5 bireydik, vuran kişiyi kaçmasın diye peşinden gittik. Asansörün yanında elinde silah olduğu vaziyette şahsı yakaladık. Olay yerinde bulunanlar ile elindeki silahı almaya çalıştık. Sanık elindeki silah ile bir kaç el ateş etti. Silahı almaya çalıştık lakin ateş edilince ben korktum ve oradan uzaklaştım” dedi.

“Eve geldiğinde ağzı burnu kan içerisindeydi”

Tanık olarak dinlenen sanığın kız arkadaşı Salıkha Umurkulova ise, “Olay tarihinde kendisi ile tıpkı konutta yaşıyorduk. Olay günü arkadaşım Hüseyin, buz siparişi verdi. Siparişi meskene inhisar bayinde çalışan getirdi. Sanık siparişin parasını monopol bayi çalışanına verdi lakin çalışan fazla para istedi. Türkçe konuşamadığı için sanık ile anlaşamadılar. Sanığın çocuğa para verdiğini şahsen görmedim içeride koltukta oturuyordum. Yanlarına gittiğimde çocuğun fazla para istediğini ve anlaşamadıklarını anladım. Hüseyin buna sonlanıp çocuğa benim yanımda istediği fazla parayı vermedi. Çocuk ile anlaşamadılar. Çocuk aşağıya indi. 10 dakika sonra Hüseyin’e bir telefon geldi. Telefondaki şahıs bağıra çağıra konuşuyordu. Telefondaki Hüseyin’i aşağı çağırmış Hüseyin de buna tamam diyerek aşağı indi. Hüseyin’in üzerinde silah yoktu. Ben konutta silah görmedim. Hüseyin yaklaşık 1 saat sonra meskene geri döndü. Konuta geldiğinde ağzı burnu kan içerisindeydi” dedi.

Savcı mütealaasını açıkladı

Duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın “Kasten öldürme” hatasını işlediğini belirterek müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Mütalaada ayrıyeten sanığın “Ruhsatsız silah bulundurma” kabahatinden 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası ve 30 günden 100 güne kadar isimli para cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

Tutukluluk hali devam edecek

Sanık Hüseyin Yaşatan temele ait savunmasında siteden çıktıktan sonra katılan tarafın kendisini darbettiğini belirterek mahkemeden telefon sinyallerinin incelenmesini istedi.

Mahkeme heyeti maktulün kardeşi olan katılan Ramazan Özekinci ve maktule ilişkin telefonların HTS kayıtlarının incelenmesi için BTK’ya yazı yazılmasına ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Bakırköy cumhuriyet başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, maktul Ferdi Özekinci ile müşteki Ramazan Özekinci’nin kardeş oldukları ve Esenyurt’ta monopol bayi işlettikleri kaydedildi.

Olay tarihi 24 Ekim 2021’de sanık Hüseyin Yaşatan’ın maktulün monopolünden sipariş verdiği, sonrasında eksik sipariş nedeniyle sanık ile maktulün ortasında tartışma çıktığı ve bu tartışma sonrasında sanığın silahıyla maktule ateş ederek öldürdüğü belirtildi.

İddianamede, sanık Hüseyin Yaşatan hakkında “Kasten öldürme” hatasından müebbet mahpus ile “Ruhsatsız silah bulundurma” hatasından ise 3 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması istendi.


(Öldürülen Ramazan Özekinci) 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.