Efsanevi Borsacı ‘Açığa Satın’ Dedi! Bitcoin Boğa Sinyali mi?

Ünlü bir finans yorumcusu olan Jim Cramer, yapmış olduğu açıklamalar ve paylaşımlarla dikkatleri çekmeye devam ediyor. Şimdi de son zamanlarda Bitcoin ile korelasyonu yüksek olan Nasdaq’a ilişkin ilginç bir tweet attı. Yanlış tahminleri nedeniyle yer yer dalga geçilen Cramer’ın mesajından ne anlaşılmalı?

Cramer: Bu Nasdaq’ı short’layın ve beni cenazenize davet edin!

Tanınmış bir finans yorumcusu olan Jim Cramer, bugün attığı bir tweet’le “Bu Nasdaq’ı short’layın ve beni cenazenize davet edin” diyerek ilginç bir çıkış yaptı. Cramer’ın paylaşımı, topluluktan bir tepki dalgasına yol açtı.

Bu arada, Jim Cramer’ın yanlış tahminler konusunda bir üne sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu da birçok kişinin teknoloji ağırlıklı borsa endeksine karşı bahis oynamama tavsiyesine aykırı bir görüş benimsemesine yol açıyor. Bitcoin ve Nasdaq arasındaki korelasyon, Cramer’in tweet’ini yorumlarken dikkate alınması gereken önemli bir bağlam.

Uzmanlara göre, finansal manzarada, Bitcoin ve Nasdaq hisse senetleri, yatırımcı hissiyatı, küresel ekonomik trendler ve teknolojik gelişmelerin ipleri tarafından çekilirken fiyatları uyum içinde sallanarak genellikle aynı melodide dans etti. Amiral gemisi kripto para birimi ile teknoloji ağırlıklı borsa endeksi arasındaki bu karmaşık koreografi, ikisi arasında büyüyen bir bağa yol açarak, bazılarının Bitcoin’in ‘dijital altın’ rolünü sorgulamasına ve bunun sabit bir değer deposundan daha çok spekülatif bir varlık olup olmadığını merak etmesine neden oldu.

Nasdaq ile olan düet, kurumsal yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın güçlü parasal performansının ardından ‘enflasyondan korunma’ anlatısını benimsemesiyle ivme kazanmış görünüyor. Bununla birlikte, bu ikisi arasındaki korelasyon her zaman kusursuz değil. Ayrıca, her birinin kendi piyasa güçlerinin ritmine göre hareket ederek yollarını ayırdıkları anlar da var.

Cramer, Bitcoin (BTC)’nin rallisine şüpheyle bakıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, CNBC’nin Mad Money programının sunucusu, Bitcoin’in son rallisine oldukça şüpheyle yaklaşıyor. Bu doğrultuda, yakın zamanda yatırımcıları amiral gemisi kripto para birimini satmaya teşvik etti ve kripto para biriminin merkezi olmayan doğası ve büyük kurumlar ile zengin yatırımcılar tarafından potansiyel manipülasyonu hakkındaki endişelerini dile getirdi.

Bitcoin’in değeri, ABD makamlarının başarısız olan Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank gibi bankalardaki mevduatların korunacağına dair güvence vermesinin ardından yaklaşık 25.000 dolara yükseldi. Basın zamanında Bitcoin, günlük bazda %1,61 artışla 24.871 dolardan işlem görüyordu. Bunun yanında lider kripto para, haftalık bazda %22’nin üzerinde değer kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir