Diyarbakırlı gençler, tarla ve çobanlıktan kick boksta dünya kupasına uzandı

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinin Zirve Dicle Ortaokulunda okuyan, tarlada çalışarak, çobanlık yaparak ailelerine dayanak olan 3 öğrenci, vücut eğitimi öğretmenlerinin yönlendirmesi ile başladıkları kick boksta dünya kupasına uzanan muvaffakiyet sağladı.

3 yıl evvel keşfedilen gençler, kick boksta başarılara imza attı

Kırsal Zirve Mahallesi$ndeki Zirve Dicle Ortaokulunda vücut öğretmeni ve kick boks antrenörü Uğur Selçuk Öner, 3 yıl evvel yeteneğini keşfettiği kız ve erkek 10 öğrenciyi kick boksa yönlendirdi.

Türkiye şampiyonu oldular

Öner’in, okulu bırakma noktasında iken aileleri ikna edilerek eğitime kazandırılan, dezavantajlı öğrencilerin de ortalarında olduğu 10 öğrenciden oluşturduğu ekip, 3 yılda Erzurum, Kütahya, Ordu, Çorum’da düzenlenen Türkiye şampiyonalarında ve Adana’daki Cumhuriyet Kupası müsabakasından 5 altın, 7 gümüş ve 8 bronz madalya ile döndü.

Dünya Kupası’ndan madalyalarla döndüler

Gruptan 4 atlet boş vakitlerinde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan ailelerine dayanak olurken bir yandan da 7. Memleketler arası Kick Boks Dünya Kupası’na hazırlandı.

İstanbul’da 12-15 Mayıs’ta düzenlenen 7. Milletlerarası Kick Boks Dünya Kupası’na katılan 4 atletten Melike Fidan (14) yıldız (kız) “point fighting” kategorisinde 42 kiloda birincilik, Emin Kaya (13) yıldız (erkek) “point fighting” kategorisinde 47 kiloda üçüncü, Meyrama Çelebi (15) ise yıldız (kız) “point fighting” kategorisinde 46 kiloda üçüncülük elde etti.

“Diyarbakır ve ülkemiz için büyük bir başarıdır”

Okulun vücut eğitimi öğretmeni ve kick boks antrenörü Uğur Selçuk Öner, AA muhabirine, bu büyük turnuvaya Diyarbakır ve ülkeyi temsilen 4 atletle katıldıklarını, 3 atletin dünya derecesi elde ettiğini söyledi.

“Bir atletimiz dünya kupası şampiyonu, öbür 2 öğrencimiz de dünya kupası 3’üncüsü oldu. Bu bizim için gurur verici, Diyarbakır ve ülkemiz için büyük bir muvaffakiyet.” diyen Öner, bu çocukların köylerinde hayvancılıkla uğraşıp tıpkı vakitte derslerine çalıştığını ve idman yaptığını, bu koşullarda büyük turnuvalara katıldıklarını belirtti.

Öner, sportmenlerin çabasının çok büyük olduğuna işaret ederek, şöyle dedi:

“Çocuklarımızın azmi, kararlılıkları, istekleri, inançları doğrultusunda bizler de antrenörleri olarak bu işe inandık. Kimi çocuğumuz hayvancılıkla uğraşıyor kimi çocuğumuz da tarlada çalışıyor. Bu işlerini yaptıktan sonra idmana gelebiliyorlar. Çocuklarımız köylerinde hayvan otlatıyor, tarla sürüyor. Kimisi kardeşlerine bakıyor. Buna karşın çocukların azmi ve kararlılığı bizim için çok değerli.”


“Köyde yaşarken 3 çocuğumuzu bu düzeylere getirdik”

Bismil Halk Eğitim Merkezi Müdürü Veysel Kaya ise ilçedeki yetenekli çocuklara takviye verdiklerini belirtti.

Kaymakamlığın dayanağıyla Halk Eğitim Merkezi kurslarında destekledikleri sportmenlerin, katıldıkları milletlerarası karşılaşmalarda Diyarbakır’a ve ülkeye getirdiği muvaffakiyetlerin gururunu ve heyecanını yaşadıklarını lisana getiren Kaya, “Çalışmalarımız devam edecek. Bu çocuklarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Kaya, “Bir kızımızı çobanlıktan dünya birinciliğine ulaştırdık. Nitekim kısıtlı imkanlarla köyde yaşarken 3 çocuğumuzu bu düzeylere getirdik. Bu çocuklarımız köy ortamında büyüyüp kısıtlı imkanlarla bu başarıyı sağlayabiliyorlarsa bu çocuklarımıza takviye çıkıldığı vakit nitekim bayrağımızı dünyada dalgalandırabilecek potansiyele sahipler.” tabirlerini kullandı.

“Ülkemi, bayrağımı temsil ettiğim için çok mutluydum”

Atletlerden Melike Fidan, ailesinin hayvancılıkla uğraştığını, bugüne kadar sıkıntı koşullarda idman yaparak hazırlandığı karşılaşmalarda farklı dereceler elde ettiğini söyledi.

Son katıldığı 7. Milletlerarası Kick Boks Dünya Kupası’nda birinci olduğunu anlatan Fidan, “Heyecanlıydım fakat başardım. Sevinçten gözlerimden yaşlar akıyordu. Memnundum. Ülkemi, bayrağımı temsil ettiğim için çok memnundum.” dedi.

Fidan, köyde anne ve babasına yardım ettiğini, koyunları otlattığını belirterek, tıpkı vakitte da derslerine çalıştığını, kitap okuduğunu, arkadaşları ile spor yaptığını aktardı.

Sporu hiç aksatmadığını lisana getiren Fidan, köyde ya da konutunun damında azimle spor yapmayı sürdürdüğünü kaydetti.

Dünya Kupası’ndan üçüncülükle dönen Meyrama Çelebi de amacının ulusal kadroya seçilmek olduğunu belirtti.

“Bayrağımızı dalgalandırdığım için kendimle gurur duyuyorum. Boş vakitlerimde aileme yardım ediyorum. Hayvanları otlatıyoruz. Tarlada derslerimize de çalışıyoruz. Eğitimimizi yarıda bırakmıyoruz.” sözlerini kullanan Çelebi, hem spora hem de eğitime devam ettiklerini aktardı.

Emin Kaya ise 3’üncü seçildiğini duyduğunda memnunluktan gözyaşlarına hakim olamadığını anlatarak, maksadının ulusal kadroya seçilerek memleketler arası karşılaşmalarda Türk bayrağını dalgalandırmak olduğunu söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.