Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Filistin ve İsrail diyalog için hazır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları;

“Dün Filistin tarafında, Ramallahtaydık. Evvel ortak komite toplantısının ikincisini yaptık. Buraya İçişleri Bakan YardımcısI ile Maarif Vakfı’ndan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndanarkadaşlar da katıldılar. Biri ortak bildiri olmak üzere 10 mutabakat imzaladık.

Filistin iktisadı ile ilgili ne yapabileceğimizi görüştük. Meşakkatlerin olduğunu da gördük. Hatta ‘Gerek İslam İşbirliği Teşkilatı içinde gerek öbür fotmatlarda nasıl bir yardım toplantısı olur?’ konuştuk. KEK toplantısı yapacağız. Ticaret de süratli formda artıyor.

Cenin hür ticaret bölgesi TOBB’un sorumluluğunda. Onun gerçekleşemesi için atılacak adımları değerlendirdik. Elektrik kasvetinin olduğunu gördük. Bir firma güneş gücü yatırımı yapıyor ancak imkan var. Firmaları da tesvik edeceğiz. Filistin’de savaştan ötürü tedraik dert olduğu için tahıl sorunu olacağını görüyoruz.

TŞİKA’nın nın bir kız yurdu var Maarif Vakfı işletecek. Siyasi istişarelere başlayacağız. Türkiye mezunları ile bir ortaya geldik. Akşam son görüşmemizi Filistin Devlet Lideri Mahmut Abbas ile yaptık. Mescid-i Aksa ve Kudüs sıkıntısına ait yaşanan sorunları anlattılar. Abbas’la görüşme yararlı geçti.

Filistin tarafından aldığımız iletileri bugün yaptığımız görüşmelerde İsraile aktardık. Bilhassa, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’e aktardık. İki taraf ortasında diyalogun başlamasını istiyoruz. Üzerimize düşeni de yapacağımızı söyledik. Filistin İsrail tarafıyla diyaloğa hazır. Her iki taraf ortasında bir diyalogun başlamasını istiyoruz. Bu hususta üzerimize düşeni yapacağımızı da söyledik.

İSRAİL’E BÜYÜKELÇİ ATANACAK MI?

15 yıl sonra ziyaret gerçekleştirdiğimiz İsrail ziyaretinde Yair lapid ile evvel başbaşa sonra heyetler ortası görüşmeler oldu. Öğlen yemeğinde de turizm ve bölgesel işbirliği bakanıyla bir ortaya geldik. Bağlantıların tüm boyutunu değerlendirdik. Gelecekte atmamız gereken adımları, bilhassa ekonomik işbirliği ile ilgili mevzuları değerlendirdik. KEK sisteminin toplantısı gerçekleştirme kararı aldık. İsrail ile sivil havacılık görüşmelerine başlayacağız. Güç de dahil olmak üzere birçok alanda potansiyel var burada. O denli görünüyor ki İsrail’de Türkiye ile iş yapmak isteyen firma sayısı çok.

Büyükelçi atama konusunu Lapid’in Türkiye ziyaretinde değerlendireceğiz. Lapid en kısa vakitte geleceğini söyledi. Şimdi tarih belirli değil.

Lapid iki devletli tahlile inanan bir siyasetçi. Hamas’ın da hem Filistin’de hem Ortadoğu sürecinde bir gerçek olduğunu bir aktör olduğunu siyasi bir aktör olduğunu da söyledik.

SURİYE’DE DURUM

Suriye af ilan ediyor. Öteki taraftan kabul etmiyoruz diyor, bu Suriye rejiminin de samimiyet testidir. Bu bir taraftan Birleşmiş Milletler’e de herkes dönsün diyor, biraz samimi olmaları gerekiyor. Beşerler neden dönemiyor? Bu çeşit çelişkili telaffuzdan ötürü rejime güvenip de dönemiyor.

Türkiye’ye yönelik terör tehditi artmaya başladı. Son vakitlerde terör akınları artıyor. Türkiye olarak elimiz kolumuz bağlı kalamaz. Ne vakit bize saldıracaklar diye bekleyemeyiz, gereğini yapmamız lazım.

ABD BÜYÜKELÇİSİ’NİN MİTİNG VE PARTİ ZİYARETLERİ

Rastgele bir büyükelçi Türkiye’de iç siyasete karışamaz. Biz biliyoruz ki birtakım siyasi partilerde kimi ülkelerin büyükelçilerine müracaattan hareket etmiyor.

Büyükelçilerin misyon yetkileri Viyana Kontratı’nda açıkça var. Bir büyükelçinin bilhassa siyasi taraf tutması Viyana Sözleşmesi’ne de muhalif. Büyükelçinin açıklaması haddini aşan açıklamadır, kasıtlıdır. Biz açıklama ile de karşılık verdik. Lakin kendisini Bakanlığa çağırarak gerekli uyarıyı yaptık. Bir büyükelçi haddini aşmamalı kaldı ki 10 büyükelçi olayı var her ne kadar vatandaşlarımızı uyardık dese de düzgün niyetli görmedik. Biz biliyoruz ki kimi siyasi partilerde birtakım ülkelerin büyükelçilerine istişareden hareket etmiyor.

EGE’DE ADALARIN SİLAHLANDIRILMASI: ÇOK CİDDİYİZ BLÖF YAPMIYORUZ

Yunanistan’ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Muahedesi çerçevesinde koşullu olarak kendisine verilen adaların statüsünü bozması milletlerarası hukuka karşıt. Yunanistan 1960dan beri silahlandırdı. Biz de vazgeçmezse egemenlik tartışması başlar dedik, çok sarih açık… Son derece ciddiyiz blöf yapmıyoruz. Yunanistan buna uymazsa biz bu işi daha ileri noktaya götüreceğiz.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO’YA BAŞVURUSU

Kaygılarımızı ve beklentileri içeren bir doküman vardı bunu arkadaşlarımız yazılı olarak verdi. Mazaret istemiyoruz, doküman ve delil istiyoruz. Üye olmak isteyen onlar. İstiyorlarsa bu adımları atacaklar.

Müzakere sürecinde durağanlık var. Edindiğimiz bilgiye nazaran yer hizmetleri veren bir bae’li firma var o firmaya yer hizmetlerini verebileceklerine dair bilgi geldi.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.