Deprem bölgesinde pek ilgi yok: 8 ilde konteyner kuruldu

Türkiye’nin, 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerinin belirleneceği seçim için ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu.

Seçimde yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen oy kullanacak. Yurt içinde 4 milyon 904 bin 672 seçmen ilk kez oy verecek. Cezaevinde tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü seçmen sayısı ise 53 bin 172.

Oy verme işlemleri, Türkiye genelinde saat 17.00’de sona erecek. Ancak saat 17.00’ye geldiği halde, sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanacak.

Seçmenler, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası bulunan, kimliği tereddütsüz ortaya koyan, resimli, resmi nitelikteki belgelerden biriyle oy kullanabilecek.

8 İLDE KONTEYNER KURULDU

Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Urfa, Adıyaman, Hatay, Malatya ve Kilis’te seçmenlerin oy kullanabilmesi için konteynerlar kuruldu.

Hatay Antakya’da, konteynerlerde kurulan sandıklarda oy kullanma işlemi başladı.

Kentte 1 milyonu aşkın seçmen bunuyor. Merkez ilçe Antakya’da bulunan Kemal Akbay İlköğretim Okulu bahçesinde kurulan 21 konteynerde kurulan sandıklarda kuyru oluştu. Kent genelinde de yıkılan ve hasar gören okul bahçelerinde kurulan konteynerlerde oy kullanma işlemi sürüyor.

Malatya’da da depremzede seçmenlerin bazıları okullarda bazıları ise belirlenen konteynerlerde oylarını kullanıyor. Maraş merkezli depremin vurduğu Malatya’da genel seçimler için 530 bin 667 seçmen 1902 sandıkta oy kullanma işlemine başladı. YSK tarafından kentte seçmenlerin oy kullanabilmesi için bazı kurum bahçeleri, konteyner kent ve çadır kentlere 100 konteyner kuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir