Deniz Yavuzyılmaz ilk kez Halk TV’de açıkladı: 8 projede akılalmaz vurgun

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Halk TV’de Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi’nde 8 Yap-İşlet-Devret Projesi’nde gerçekleşen ‘vurgunu’ anlattı.

Sayıştay’ın hazırladığı Karayolları Genel Müdürlüğü 2020 yılı Denetim Raporu’nun 10 numaralı bulgusunu gösteren Yavuzyılmaz, Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen otoyol projelerinde idarenin verdiği araç garantileri mali tablolara eksik yansıtıldığını kaydettiğini belirterek şunları söyledi:

“Raporda, “Kamu idaresi tarafından projeksiyonlar hazırlanmış ancak 2025 yılına kadar ödemesi muhtemel talep garantileri hesaplanmıştır” diyor. Yani buradaki otoyolların verilen garantiler sadece 2025 yılına kadar olanlar. “Ancak işletmeye açılan bu projelere ilişkin projeler 2036 yılına kadar devam etmektedir” demiş ve projelerin kamuya devredileceği tarihler sırayla yazılmış.”

Yavuzyılmaz şunları söyledi:

Projeler yüzde 169 daha pahalıya mal oldu

“Yaklaşık 3 köprü parasını bir köprüye harcamışlar gibi görünüyor. Ortada bir köprü var diğer iki köprünün parası uçmuş, buharlaşmış. Bu paralar kamudan ödenecek.

‘Devlet yapsaydı 22 milyar 215 dolar olacaktı’

Bu 8 proje için işletme maliyetleri hariç toplam proje maliyeti yani bu işi devlet kendi öz kaynağı ile yapsaydı harcayacağı para 22 milyar 215 milyon dolar olacaktı. Hazine garantisi ile birlikte yapılınca 59 milyar 747 milyon dolara mal oldu.

‘AK Parti’nin finansmanında kullanılacak’

22 milyar dolarlık iş için toplam 59 milyar lira çıkacak. Bu paranın bir kısmı görevli şirketlerin cebine girecek, bir kısmı görevli şirketlerin yurt dışından kullandığı kredileri veren tefeci veya paradan para kazanan şirketlere verilecek ve AK Parti’nin finansmanında kullanılacak. AK Parti’nin kendi siyasetini finanse etmesi ve seçimleri tekrar kazanması için hani zaman zaman dağıtıyor ya bir şeyler onun kaynağını oluşturuyor. “

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.