Cihat Algün: Konutta hala ‘fırsat fiyat’ devrindeyiz

 Algün İdare Heyeti Lideri Cihat Algün “Pandemi devrinde insanların hem yeşil alana yakın, hem de kentin içinde yaşama isteği arttı. Bunu tercih ederken de sanata, kültüre, alışverişe yakın yerlerde bulunmak isteniyor. Düzce’deki tüm projelerimizde, etraf dostu ve Düzce dokusuna yaraşır, zelzele güvenlikli yapılar geliştiriyoruz” dedi.

Konut yatırımının enflasyona karşı inançlı liman olduğunu somut sayılarla da örnekleyen Cihat Algün şu bilgileri paylaştı:

“İnşaat maliyetleri ve emtia fiyatları, dolardan daha süratli bir yükseliş gösterdi. Bu açıdan, dolara yatırım yapan için bile emtiaya oranla önemli bir kayıp kelam konusu. Gayrimenkulün getirisi ise, hem emtia hem de dolardan çok daha fazla bir prime imza attı. Özetle, kısa vadede konut, arz talep istikrarına nazaran durağan bir devir yaşayabilir. Lakin orta ve uzun vadede, maliyet artışı, arzın düşmesi üzere etkenlerle doların çok üzerinde bir artış yaşayabilir. Hasebiyle, dövizde dönemsel yükselişler her vakit olur. Ancak 10-20 yıllık vadede konutun kazandırdığını hiçbir yatırım aracı kazandıramaz.”

KONUTTA HALA ‘FIRSAT FİYAT’ DEVRİNDEYİZ

TÜİK tarafından açıklanan son konut satış sayılarını da yorumlayan Cihat Algün “Mart ayı prestijiyle görülen süratli artışı şöyle okumak lazım; konut dalında ‘fırsat fiyat’ diyebileceğimiz bir periyot yaşanıyor. Pandemi günlerinde nitelikli konut arzında yavaşlama olmasına karşın, konut talebi artarak devam ediyor. Global emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte, iç pazarda İnşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzde 100’ün üzerinde artmış durumda. Kimi kalemlerde bu artış 18 aylık devirde yüzde 400’e yaklaşıyor. Maliyetlerdeki bu artış nedeniyle bugün konut alan, gelecek aya kıyasla çok daha uygun fiyatla konuta erişmiş oluyor” tabirlerini kullandı.

SAĞLIKLI MESKENLERE ÖNEMLİ TALEP VAR

Daha pandemi öncesinde bu değişimi görerek tüm planlamalarını buna nazaran şekillendirdiklerini söyleyen Algün İdare Heyeti Lideri Cihat Algün “Pandemi periyodunda insanların hem yeşil alana yakın, hem de kentin içinde yaşama isteği arttı. Bunu tercih ederken de sanata, kültüre, alışverişe yakın yerlerde bulunmak isteniyor. Tüm bunlara ek olarak iş, sıhhat ve eğitim merkezlerine ve günlük muhtaçlıklarını karşılayabilecek lokasyonlarda yaşamayı tercih ediliyor. Bu açıdan, Algün olarak genelde tüm pandemi süreci, özelde ise 2021 yılı bizler için çok hareketli geçti. Değişen müşteri beklentilerini uygun tahlil ettiğimiz, yaptığımız ön çalışmalar sonunda, elde ettiğimiz bilgiyi bölümümüzle paylaştığımız, bölüme hareket ve canlılık getirerek süreci domine ettiğimiz bir periyot yaşadık. Bu süreçte konut almak ya da meskenini değiştirmek isteyenler az katlı, mümkünse bahçeli, geniş balkonlu ‘sağlıklı evler’e önemli bir talep oluşturdu. Tüm bu talepler konut satış adetlerinde yeni bir rekor kırılmasına yol açtı. Algün özelinde konuşacak olursak; Düzce’deki projelerimiz, üst üste iki yıl hasılat şampiyonu oldu” sözlerini kullandı.

BİR NUMARALI ÖNCELİĞİMİZ SARSINTI

Türkiye’nin zelzele jenerasyonunda bir ülke olduğuna dikkat çeken Cihat Algün “Algül’ün bundan evvel hayata geçirdiği tüm projelerde olduğu gibi Düzce’de de bir numaralı önceliğimiz zelzele güvenliği” sözlerini kullandı. Algün ”Depremden korunmanın bir numaralı şartı, en son güncellenen zelzele yönetmeliklerine uygun inançlı binalarda yaşamak. Düzce’deki tüm projelerimizde, etraf dostu ve Düzce dokusuna yaraşır, sarsıntı güvenlikli yapılar geliştiriyoruz. Düzce’nin sarsıntı kalıntılarından kurtularak siluetinin değişmesi gerekiyor. Beni firmamım ötesinde bir Düzceli olarak Düzce’yi herkesin bu türlü görebilmesi ve bir cazibe merkezi haline gelmesini istiyorum. Düzce bunu fazlaca hak ediyor zati. Daima birlikte bunu çalışarak gerçekleştirebiliriz” formunda konuştu.

DÜZCE’NİN TÜM GEREKSİNİMLERİ BURADA

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar boyunca kıymet kazanacak bir proje geliştirdiklerini belirten Algün İdare Konseyi Lideri Cihat Algün şunları söyledi: “Pandeminin tesiriyle uzun mühlet konutlarda karantina periyodu geçiren kitleler, artık hayatlarının değerini çok daha güzel biliyor ve yeşil alanı bol alanlarına yöneliyor. New York’ta park ve koruya komşu dairelere ilgi yüzde 63 artış gösterirken Londra’da bu oran yüzde 75’e kadar yükseliyor. Düzce’de ise bu artışın birtakım bölgelerde yüzde 300’ü aştığı kestirim ediliyor. Biz de bu muhtaçlığı görüp, Düzce’deki projesiyle kuşaktan nesile miras olarak bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek bir eser geliştirdik.”

DEDEMAN İLE 300 MİLYON TL’LİK DEV TURİZM YATIRIMI

Turizm dalının esaslı markası Dedeman Hotels & Resorts International ile Düzce’nin önde gelen şirketlerinden Algün iş birliğiyle gerçekleştirilecek Park Dedeman Düzce için imzaların atıldığını belirten Algün İdare Konseyi Lideri Cihat Algün, ülkemizin en genç ili Düzce için bir birincisi gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “Sanayi ve ticaret alanında her gün daha da gelişen Düzce’miz; sahip olduğu turizm potansiyeli ile de parlamaya hazır bir yıldız pozisyondadır. Bu pahaları tanıtmak ve iktisada kazandırmak gayesiyle, Düzce’mizin merkezinde 35 bin m² alan üzerinde kurduğumuz, bölgemizin en büyük otelini; AVM, rezidans ve ofislerinden oluşan karma hayat projemiz Algün Center’da 300 milyon TL’lik bir yatırımla hayata geçireceğiz. Toplam 8 suit, 130 oda, kongre, toplantı ve balo salonları ile spor merkezi, kapalı yüzme havuzu, spa ve fitness kısmından oluşan vilayetimizin birinci ve tek beş yıldızlı marka otelini yapmaya karar verdik. Doğasıyla, tarihiyle yüzyıllar boyunca birçok medeniyete konut sahipliği yapan Düzce’nin bu yatırımla turizmde hak ettiği yeri alarak, ülkemizde birinci tercih edilen destinasyonlarından biri olacağına inanıyorum. Sanayi ve ticaret alanında her gün daha da gelişen Düzce’miz; sahip olduğu turizm potansiyeli ile de parlamaya hazır bir yıldızdır” dedi. 

ALGÜN VE TEMEL HOLDİNG’TEN 750 MİLYONLUK AVM PROJESİ

Çağdaş projeleriyle Düzce’nin çehresini değiştiren Algün, Temel Gayrimenkul ile iş iştirakine hazırlanıyor. Düzce’de Alg Constructions ve Temel Gayrimenkul iştirakinde gerçekleştirilecek olan Karadeniz’in en büyük hayat projesi, 750 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek. Düzce’de yer alan Karadeniz’in en büyük karma ömür projesi olan Algün Park için Temel Gayrimenkul ile iş iştiraki başlayacak. Sabancı ailesi bünyesinde yatırımlarına devam eden Temel Holding’in Düzce’de Algün Park’ta iş iştirakine gidecek olması Düzce’ye bedel katacak.

“FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRILMAMALI”

Batı Karadeniz’in yeni çekim merkezi Düzce’de projelerini hayata geçiren Algün İdare Şurası Lideri Cihat Algün, konutta takviye paketlerinin birinci sefer mesken sahibi olmak isteyenlere kıymetli bir fırsat sunduğunu belirtti. Algün ayrıyeten faiz kararından sonra yeni bir fiyat artışı yapmayı düşünmediklerini açıkladı.

Algün birinci konut alanlara özel faiz indirimi kampanyasına tüm projeleriyle katılacaklarını belirterek, “Satışları canlandırmak ve vatandaşın konuta erişimini sağlamak ismine 2 milyon cüzi sayılarla aşan fiyatlarda indirim yapılmalı.” tabirini kullandı. Emsal kampanyaların devam etmesi, bölüme olan inancın pekiştirilmesi ve gayrimenkul piyasasının tüm paydaşlarında itimat ortamı oluşturulması için el birliğiyle çalışılması gerektiğini anlatan Algün “Öte yandan bu paketler suistimal edilmemeli. Bu tıp kampanyaların akabinde firmalarımız fiyat artışı yapmamalı. Biz de Algün olarak fiyatlarımıza bu süreçte asla artırım yapmayacağız, hatta yeni fırsatları yakın vakit içinde duyuracağız” dedi.

“PİYASA HAREKETLENECEK, BUNUN ÖRNEĞİNİ DAHA EVVEL GÖRDÜK”

Algün “Açıklanan bu paketi, iç piyasayı hareketlendirmek için alınan yerinde bir tedbir olarak kıymetlendiriyoruz. Konut kredi faiz oranlarının ruhsal hudut olan yüzde 1’in altına düşürülmesi piyasaya hareket getirecektir. İpotekli satışlarda üst taraflı hareket başlayacaktır. Konut kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına indiği devirlerde bunun yararını gördük.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.