Bursa’da park yeri cinayeti işleyenlere ceza verildi

2020 yılının Haziran ayında Bursa’nın Osmangazi ilçesi Çırpan Mahallesi Sümer Sokak’ta taksi durağının çalışanları ile oto kiralama firması çalışanları ortasında araç parkı nedeniyle tartışma çıktı.

Tarafların ailelerinin de dahil olmasıyla tartışma, kısa müddette arbedeye dönüştü. Hengamede tabancayla vurulan oto kiralama firması sahibi Serdar Umur ile Emre U., Sadık Ç., Alican Ç., Özkan C. ve Okan C. yaralandı.

Yargılama süreci başladı

İhbarla gelen polis grupları ve bekçiler, arbedeyi sonlandırdı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Serdar Umur, kurtarılamadı. Olayın akabinde gözaltına alınan 10 şahıstan Şiyar Emre Umur, Ali Can Çayır ve Vural Yıldırım tutuklandı, Barış S., Cengiz Ç., İhtilal Ş., Kadir U., Okan C., Özkan C., ve Selim K. tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakıldı. Vural Kaya daha sonra tahliye edildi.

Karar duruşması görüldü

Bursa 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde, tutuklu sanıklar Şiyar Emre Umur, Ali Can Çayır ve diğer cürümden tutuklu Semih Kaya bulundukları cezaevlerinden Sesli ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS)’le bağlanırken, maktul yakınları ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Yargılama sırasında tahliye edilen tutuksuz sanık Vural Yıldırım hazır bulunmadı.

Pişman oldukalrını söylediler

Tutuklu sanık  Şiyar Emre Umur son kelamında “Böyle olmasını istemedim. Bize saldırmaları sebebiyle olayın tesiriyle suça sürüklendim. Pişmanım. Maddi ve manevi çok sıkıntı durumdayım. Tahliyemi istiyorum” diye konuştu. Ali Can Çayır ise olay sırasında Şiyar’a tekraren gitmesini söylediğini, kendisini bıçakla yaraladığını belirterek, “Bu sırada Serdar da üzerime silahla geldi. Aileme yönelik tehditlerde bulundular. Ben kendi ömür hakkımı korudum. Maktul bana silah çekmemiş olsaydı, bu türlü bir şey gerçekleşmeyecekti. Pişmanım” dedi. Diğer cürümden tutuklu bulunan Semih Kaya, “Takdiri mahkemeye bırakıyorum. Ben her şeyi anlattım” dedi. Sanık avukatların savunmalarının akabinde tutuksuz sanıklar üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

4 sanık beraat etti

Mahkeme heyeti, Ali Can Çayır’a ağır haksız tahrik altında ‘adam öldürmek’ ve ‘adam öldürmeye teşebbüs’  suçlarından toplam 20 yıl 7 ay,  Şiyar Emre Umur’a ‘adam öldürmeye teşebbüs’ ve ‘yaralama’ cürümlerinden toplam 11 yıl 3 ay mahpus cezası verdi. Öteki hatadan tutuklu bulunan Semih Kaya ise  ‘adam öldürmeye teşebbüs’ ve ‘yaralama’  suçlarından toplam 5 yıl 9 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

DHA’nın aktardığına nazaran; 4 tutuksuz sanık beraat edilirken, öbür 3 tutuksuz sanık hakkında ise 5 ay ile 3  yıl ortasında ceza veren mahkeme heyeti, Ali Can Çayır ile Şiyar Emre Umur’un tutukluluk hallerin devamına karar verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.