BM Genel Sekreteri Guterres: Otokrat idareler bayanlara zulmediyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu, siyasi çalkantılar, iktidarın zorla ele geçirilmesi üzere durumlarda, barışta ve güvenlikte, bayanların rolünün tartışıldığı üst seviye bir oturum düzenledi. Güvenlik Konseyi’nin özel oturumunda konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, otokrat ve anti demokrat idarelerin, bayan haklarını hiçe saydığını söyledi. Guterres, bayan haklarını müdafaa ve desteklemenin, barış ve istikrarın sağlanması için kanıtlanmış bir strateji olduğunu belirtti.

Dünyanın kimi bölgelerinde yaşanan krizlerde, bayan örgütleri ve bayanların rolünün çok değerli olduğunun altını çizen BM Genel Sekreteri Guterres “Krizlerin giderek arttığı bu periyotta, milletlerarası toplum, barış ve istikrarın sağlanması için kanıtlanmış stratejiler izlemelidir. Bayan haklarını korumak ve teşvik etmek işte bu türlü bir stratejidir” dedi.

GÜNÜMÜZDEKİ ÇATIŞMALAR TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİNİ ARTIRIYOR

Otokrat ve anti demokrat ülke idarelerinin, bayan haklarını hiçe saydığını söz eden Guterres “Güç kullanarak iktidarı ele geçiren aşırılık yanlıları ve askeri önderler, cinsiyet eşitliğini hiçe sayıyor, bayanlara zulmediyor. Bayan düşmanlığı ve otoriterlik, karşılıklı olarak birbirini güçlendiriyor. Bu idareler istikrarlı, müreffeh toplumların karşısında yer alıyor, bayanların eşitliğin bir güç sorunu olarak görülüyor. Günümüzdeki çatışmalar toplumsal cinsiyet eşitsizliğini, yoksulluğu, iklim değişikliğini artırıyor. Bayanların ve kız çocuklarının şiddetten ve bu arka arda gelen krizlerin tesirlerinden orantısız bir halde etkileniyor. Giderek artan sayıda bayan ve kız çocuğu, konutta şiddete maruz kalırken, milyonlarca kız çocuğu okula gidemiyor, bayanların ekonomik özgürleri yok. Bu yüzden kaygı ediyorlar. Siyasi çıkmazlar ve esaslı çatışmalar, Afganistan, Myanmar, Mali ve Sudan üzere kalıcı güç dengesizliklerinin örneklerini vurgulamaya devam ediyor. Ve son olarak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, milyonlarca bayan ve çocuğu hayatları için kaçmaya zorlayarak onları her türlü insan ticareti ve sömürü riskine soktu” dedi.

BM DÜNYANIN HERYERİNDE BAYAN AKTİVİSTLERİ DESTEKLEMELİDİR

Guterres, dünyanın her tarafındaki bayan aktivistler ve bayan örgütlerinin desteklenmesi gerektiğini belirterek “BM, cinsel şiddete maruz kalanları, lokal ve ulusal bayan başkanları, barış savunucularını, bayan işçi sayısını artırmak da dahil olmak üzere dünyadaki tüm sivil toplum örgütlerini desteklemektedir. Cinsel şiddetten kurtulanların yanı sıra bayan barış aktivisti bayanları desteklemek bir anahtardır. Bayanların sivil topluma iştirakine, çatışma tedbire ve barış inşası çalışmalarına dayanağınızı arttırın” dedi.

BARIŞ ARABULUCUSU BAYANLAR NEDEN MÜZAKERELERDE YOK

BM Bayan Ünitesi Lideri Sima Bahous, bölgesel kuruluşlarda bayan arabulucuların yer aldığı kuruluşların sayısının arttığını lakin tüm bu kurumsal gelişmelere karşın, neredeyse her siyasi müzakerede, barış görüşmesinde bayanlar olmadığını söz etti. Bahous, kurul üyelerine bu ayrımcılığın münasebetini de “Taahhütlerimizi yerine getirmemiş olmamızdır. Bayanlar, barışçıl tahliller bulma, güzelleştirme ve tedbire düzeneklerinin bir modülü olarak eşit olarak dahil edilmelidir” dedi.

TALİBAN’A ‘KADIN HAKLARI’ ÇAĞRISI

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, Mali ve Afganistan, Myanmar ve Ukrayna, Etiyopya ve öteki yerler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde ve çatışmalarda bayanların ve kızların karşı karşıya kaldıkları orantısız tehditleri gördüğünü söz etti. VOA Türkçe’de yer alan habere nazaran Greendield, Afganistan’da Taliban’ın, bayanların siyasi, ekonomik ve toplumsal alanlara iştirakini kısıtladığını söz etti.

Thomas Greenfield, “Bir sefer daha, eğitim, istihdam, dolanım kısıtlamaları bilakis çevirmesi için Taliban’a davetimizi yineliyoruz. Taliban’ı, bayanların Afgan toplumuna tam ve manalı bir formda katılmalarına müsaade etmeye davet ediyoruz. Afganistan’ın önümüzdeki yıllarda gelişmesine imkan sağlayacak bayanların ve kızların dışlanması Afganistan’da istikrar ve ekonomik kazanım mümkünlüğünü ortadan kaldıracaktır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.