Bitcoin İçin Yeni Dalga mı Geliyor? Hangi Dipler Bekleniyor?

Bitcoin (BTC) fiyatı, tarihsel olarak yükselişe geçtiği halving öncesinde kilit bir teknik seviyeyi kaybetmek üzere. Teknik analistler, bölge bir durumda ortaya çıkacak yeni dip seviyeleri tartışıyor.

Bitcoin fiyatının sıradaki halving öncesi konumu

Bitcoin, bu yılın Ocak ayında 2021’in sonundan bu yana ilk kez 200 günlük MA’nın üzerine çıktı. Yükseliş, bir yıldan uzun süredir böyle bir sinyal görmediği için önemli bir kilometre taşıydı. BTC şu anda bu trend çizgisinin üzerinde işlem görmeye devam ediyor. Ancak son düşüşü, 28.000 dolara denk gelen 200 günlük MA’nın kırılma ihtimalini artırıyor.

Kripto analisti Ben Lily’ye göre, 28.000 dolar seviyesi halving’den dikkate alınması gereken önemli bir faktör olacak.

Tarihsel verilere göre BTC, halving döngüsünün dip seviyelerinden çıktığında, genellikle 200 günlük hareketli ortalamayı (MA) hemen kaybetmez ve üzerinde kalır.

Bunun yerine, nihayetinde ATH seviyelerine tırmanmaya başlamadan önce 200 günlük MA’nın altına dönme eğilimindedir. Bu model, 200 günlük MA’yı (koyu kırmızı çizgiyle temsil edilir) ve fiyatın 200 günlük MA’nın altına düştüğünü gösteren turuncu halkaları gösteren aşağıdaki grafikte gözlemlenebilir.

Bitcoin’in 200 günlük MA’yı koruması yeterli olacak mı?

Analist Lily, piyasanın bu sefer farklı bir şey beklemesi gerektiğini gösteren hiçbir şeyin olmadığını savunuyor. Bu yaz gelecek bir katalizörün, Bitcoin fiyatının 200 günlük MA’nın altına düşmesiyle aynı zamana denk geleceğine inanıyor.

Başka bir yerde, popüler kripto analisti Micheal van de Poppe, fiyat hareketlerinin öngörülemez olduğunu öne süren bir BTC grafiği paylaştı….

Kripto analisti, BTC için bir sonraki kritik noktayı 27.600 dolar olarak belirledi. Bitcoin’in daha önce burada 30.000 doların üzerine çıkmadan önce destek verdiği göz önüne alındığında, bu önemli bir seviye haline geliyor. Van de Poppe, rallinin buradan devam edebileceğini ancak hızlı olması gerektiğini açıkladı. “Likiditeyi altına alabilir, ancak hızlı bir toparlanmaya ihtiyacı var” diye açıkladı.

Bunun diğer tarafında, ayılar tarafından monte edilen 28.800 dolarlık direnç var. Bu noktada analist, bu seviyeyi aşmanın çok önemli hale geldiğini açıklıyor. Boğaların bu seviyeyi geri alamaması durumunda, fiyatı 26.000 dolar bölgesine gerileyebilir.

22 Nisan’da BTC fiyatı ne durumda?

BTC şu anda, değerini korumaya devam edecekse en azından bir miktar olumlu görmesinin çok önemli hale geldiği bir noktada. Bunun nedeni, 28.000 dolara düşüşünün onu 20 günlük hareketli ortalamanın altına sağlam bir şekilde koymasıdır. Dolayısıyla, Bitcoin uzun vadede yükselişini sürdürürken, kısa vadede çok hızlı bir şekilde düşüş eğilimine girdi.

Ek olarak, 200 MA’yı vurgulayan analist Lily, Fed’in CBDC’si FedNow’un Bitcoin’in fiyat hareketleri üzerindeki potansiyel etkisi hakkında daha fazla analiz sağladı. Lily’ye göre, piyasaya çıkış planlandığı gibi Temmuz ayında gerçekleşirse, BTC’nin fiyat gidişatına fayda sağlayabilir.

Fed’in yeni kripto para birimi ve BTC üzerindeki etkisi

Analist, son üç halving döngüsünün her birinde, Bitcoin fiyatının halving’den 217 ila 315 gün önce 200 günlük hareketli ortalamanın (MA) altına düştüğünü belirtiyor. Bu model mevcut halving döngüsü için geçerliyse, BTC fiyatının Haziran ve Ağustos ayları arasında 200 günlük MA’nın altına düşmesini bekleyebiliriz.

Ayrıca, FedNow’un bu dönemin ortasında piyasaya sürülmesi nedeniyle, düzenleyici baskısının artması ekleniyor. Bu da, BTC fiyatı için aşağı yönlü bir diğer katalizör olabilir. Kriptokoin.com olarak mevcut konumda balinalarında yeni avlara yöneldiğini aktarmıştık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir