Bir şeftali bin kedere deva! Yararları saymakla bitmiyor, meyve değil ilaç

Şeftali, gelişmiş sindirim, sağlıklı bir kalp, güçlü bir bağışıklık sistemi ve güzelleştirilmiş alerji semptomları dahil olmak üzere birçok potansiyel sıhhat faydasına sahiptir. Şeftali, erik, kayısı, kiraz ve nektarin ile birlikte bir tıp çekirdekli meyvedir. Sert çekirdekli meyveler isminden da anlaşılacağı üzere çekirdekli çekirdekli bir orta çukura sahiptir. Şeftali beyaz ve sarı çeşitlerde gelir ve birkaç besin getirisi sunar.

Bir büyük şeftali (yaklaşık 147 gram) aşağıdakilere sahiptir:

  • 68 kalori.
  • 2 gram lif.
  • 1.3 gram protein.

Şeftali ayrıyeten orta derecede bir vitamin ve mineral kaynağıdır, bilhassa:

  • C vitamini.
  • A vitamini
  • Potasyum

ŞEFTALİNİN SIHHATE FAYDALARI

KALP SAĞLIĞI

Tüm meyve cinsleri, sağlıklı beslenmenin değerli bir kesimidir, fakat şeftalilerin kimi özel yararları olabilir. Hayvan çalışmalarında yapılan araştırmalar, şeftali özünün kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Şeftali ayrıyeten, kan basıncını denetim etmeye yardımcı olan değerli bir besin olan orta derecede bir potasyum kaynağıdır.

GELİŞTİRİLMİŞ SİNDİRİM

Uzmanlar, “Şeftali hem çözünür hem de çözünmez lif içerir” diyor. Çözünür lif, kan şekerini stabilize etmeye yardımcı olur ve kolesterol düzeylerini denetim altında fiyat. Çözünmeyen lif, sindirime yardımcı olur ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Meyvenin kabuğunu yemek, lif alımınızı en üst seviyeye çıkarabilir. Şeftali, lifin yeterliliğinin yanı sıra, karnınızı diğer hallerde de keyifli edebilir. Birtakım araştırmalar, şeftali çiçeklerinden yapılan çay ve özlerin sindirimi güzelleştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

AZALTILMIŞ İNFLAMASYON

Şeftalilerde ve öbür bitki bazlı besinlerde bulunan bitki bazlı polifenoller (mikro besinler) ve prebiyotikler (canlı bakteriler) iltihabı azaltabilir ve bu da kalp hastalığı, diyabet, kanser üzere birçok kronik hastalık riskinizi azaltabilir.DAHA GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Şeftalilerin kabarık derisi ve sulu eti, C vitamini, polifenoller ve karotenoidler dahil olmak üzere sizin için düzgün olan antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, hücre hasarıyla savaşan bitkilerde bulunan bileşiklerdir ve antioksidan bakımından güçlü diyetler, bedeninizi yaşlanmaya ve kanser de dahil olmak üzere hastalıklara karşı müdafaaya yardımcı olabilir. Aslında bilim adamları, haftada en az iki porsiyon şeftali yiyen menopoz sonrası bayanların belli göğüs kanseri tiplerinin daha düşük oranlarına sahip olduğunu bulmuşlardır.

Bazı araştırmalar ayrıyeten şeftali çekirdeklerinden elde edilen özlerin bedenin alerjik yansısını azaltabileceğini buldu. Daha fazla araştırmaya gereksinim var, lakin şeftalilerin bağışıklık sistemine çeşitli formlarda yarar sağlayabileceğine dair ilgi cazibeli bir ipucu.

SAĞLIKLI GÖZLER

Uzmanlar, “Şeftali, meyvelerde bulunan kırmızı-turuncu bir pigment olan orta derecede bir beta karoten kaynağıdır” diyor. Beden, beta karoteni sağlıklı görme için değerli olan temel bir vitamin olan A vitaminine dönüştürür.

DAHA PÜRÜZSÜZ BİR CİLT

Bazı laboratuvar araştırmaları, cilde uygulandığında şeftali çekirdeklerinden yahut şeftali çiçeklerinden yapılan özlerin UV hasarını azaltabileceğini ve cildin nemi muhafazasına yardımcı olabileceğini buldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.