Bakaya ve yoklama kaçaklarına bedelli affı

Yoklama kaçağı ve bakaya vatandaşlara bedelli askerlik imkanı sunan düzenlemede sona gelindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz haftalarda duyurulan ve yaklaşık 550 bin kişinin yararlanacağı çalışma tamamlandı.

Söz konusu düzenlemenin bugün TBMM’ye gelmesi ve süratle yasalaşması bekleniyor. Ayrıyeten bedelli affında sayıların, mevcut bedelli askerlik fiyatlarının üzerinde olacağı belirtiliyor.

Bedelli askerlik affında kaçak yıla oranlı ödeme

2022 yılında bedelli askerlik fiyatı, 56 bin 500 lira. Düzenlemeye nazaran, bedelli askerlik affından yararlanan bireyler, kaçak oldukları toplam yıla nazaran değişen oranlarda bir sayı ödeyecek. Yani 2 yıl kaçak olan ile 5 yıl kaçak olan birebir fiyatı vermeyecek.

Bedelli affından yararlananlar hakkında daha evvel başlatılan süreçlerin de sonlandırılması bekleniyor.

Dövizli askerlik affı

Dövizli askerlik hakkı bulunan yurt dışındaki Türk vatandaşlarından daha evvel müracaatları yarım kalan, fiyatın tamamını yatırmayanlar için de dövizli askerlik affı getirilecek. İkinci bir müracaat ile, dövizli askerlikten yaralanma imkanı sunulacak. Yurtdışında dövizli askerlik müracaatları yarım kalan ve fiyatını yatırmayan, 2 bin 100 kişi bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına nazaran değişen oranlarda bir sayı ilavesiyle askerliğini bedelli yapmak isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerimizin külfetine tahlil getiren bu uygulamanın güzel olmasını diliyorum.” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.