Bakan Soylu sabah saatlerinde canlı yayında son dakika açıkladı: Kökünü Kurutma Operasyonu

Son dakika haberi… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır merkezli 10 vilayette “Kökünü Kurutma Operasyonu” başlatıldığını duyurdu. Soylu, 10 vilayette düzenlenen operasyonda 205 adrese baskın yapıldığını, 213 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları şu formda;

Bugün Diyarbakır vilayetimizde yaklaşık 8 ay evvel başlayan ve bugüne kadar da ilmek ilmek işlenen titiz bir çalışmayla, uzun vakittir arkadaşlarımızın üzerinde çaba gösterdiği, başsavcılıkla yürütülen bir uyuşturucu operasyonu gerçekleştirilmiştir.

4 BİN 200 İŞÇİ KATILDI

Kökünü kurutma operasyonun ismi. Değeri şuradadır; Diyarbakır’da hem baronlar, hem baroniçeler, hem sokak satıcıları bütün hepsi 21 Eylül’de başlayan projemizin ardından tek tek tespit edilmişlerdir.

Bu operasyonda 292 gaye kelam konusuydu. Sabah 04.00 itibariyle arkadaşlarımız, 4 bin 200 polis arkadaşımız ve jandarmalarımız, 400 araç, 20 narkotik köpeği; 05.00 itibariyle konutlara girilmek suretiyle şu ana kadar 213 gözaltı yapıldı.

Esrar, eroin, kokain her ne varsa hepsine yönelik gerçekleştirilen bu operasyonla, gerçekleşmesini sağlayan arkadaşlarımıza; Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne, narkotik daire başkanlığımıza huzurunuzda çok teşekkür ediyorum.

“PROJELİ BİR OPERASYON”

Kolay bir Operasyon değildir. Bu operasyonun kendine ilişkin özellikleri var, onun için başsavcılığımızın altını çizerek söylüyorum. Bu operasyon projeli bir operasyondur. Başından itibaren tek tek takip edilmiş, tüm dinlemeleri, kanıtları elde edilmiş ve operasyona döndürülmüştür.

“BARONLAR VE BARONİÇELER GÖZALTINA ALINDI”

Baronlar ve baroniçelerin hepsi başarılı bir biçimde gözaltına alınmışlardır.

960 ÇALIŞANLA EREN-18 NARKOTİK OPERASYONU DA BAŞLADI

Bugün bir operasyon daha başladı. O da 61 tim ve 960 işçiyle narko terör operasyonu. O da Eren-18 Narkotik operasyonu. O da, 200 amacın 50’sini geçen gün almıştık, artık de öteki gayelere yönelik operasyon.

Tekrar arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Huzurunuzda uyuşturucuya karşı çabada gençlerimizi muhafazaya çalışan, Türk Polis Teşkilatı’na, Türk Jandarma Teşkilatı’na teşekkür ediyoruz.

ÖRGÜT PAÇAVRALARI VE KALAŞNİKOFLAR ELE GEÇİRİLDİ

Şu anda girilen adreslerde gerek örgüt paçavraları, gerekse tıpkı adreslerde kalaşnikoflar da birtakım adreslerde ele geçirildi. Tabi burada geçmişten kalan alışkanlık üzere, bir taraftan uyuşturucu, bir taraftan uyuşturucudan terör finansmanı elbette var.

Şunun altını çizerek söz etmek lazım. Yaklaşık 2.5 yıldır, yalnızca örgütlere ve uyuşturucuya yönelik operasyon yapmıyoruz.

********

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen, Diyarbakır Vilayet Emniyet Müdürlüğü Narkotik Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü koordinesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Cürümlerle Gayret Daire Başkanlığı ve Diyarbakır Vilayet Jandarma Komutanlığının takviyesiyle, büyük çoğunluğunun metamfetamin satıcısı şüphelilerinin oluşturduğu örgüte yönelik hava takviyeli operasyon düzenlendi. 

4 BİN 200 İŞÇİ KATILDI

Diyarbakır merkezli 10 vilayette İstanbul, Bursa, Batman, Şanlıurfa, Van, Muş, Bitlis, Erzurum, Eskişehir, Mardin gerçekleştirilen operasyonda 4 bin 200 polis vazife alarak, 20 narkotik husus arama köpeğinin de bulunduğu operasyonda, 292 şüpheliye ilişkin 205 adreste aramalar yapıldı.

8 AYLIK TİTİZ ÇALIŞMA

İran’da üretilen sentetik uyuşturucuları hudut vilayetlerden Diyarbakır’a getiren ve etraf vilayetlere dağıtan örgüt yöneticisi, örgüt üyeleri ve bunlara bağlı olarak uyuşturucu unsur ticaretini, bayanları ve çocukları da kullanarak gerçekleştiren sokak satıcılarına yönelik yürütülen çalışmada operasyon gününe kadar, 243 kilo esrar unsuru ve türevleri, 10 kilo 467 gram metamfetamin unsuru, 34 gram kokain hususu, 10 adet uyuşturucu hap, 5 gram eroin unsuru, 1 adet tabanca ve 3 adet hassas terazi ele geçirildi.

Operasyona dair 64 kuşkulu çıkarıldıkları isimli makamlarca tutuklandığı belirtildi. Şüphelilere yönelik 8 ay süren titiz çalışmalar sonucunda örgütün en üst piramidinde 2 bayan elebaşının bulunduğu, uyuşturucu sevkiyatı ve para transferinin bir kısmının bunlar üzerinden yapıldığı tespit edildiği bildirildi.

“Kökünü Kurutma Operasyonu”nun Türkiye’de bu vakte kadar gerçekleştirilen en büyük çaplı sokak satıcısı operasyonlarından biri olduğu ve bu operasyonla kimyasal nitelikli uyuşturucuları satan şüphelilerin tamamının tek seferde yakalanmalarının amaçlandığı belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.