Bakan Karaismailoğlu: 6G’nin tabanını oluşturuyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5G çalışmalarının yerli ve ulusal olması ismine faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, “Hem 5G ve hem de 6G teknolojilerinde dijital sıçrama ile birlikte siber güvenlik en değerli önceliğimizdir.” dedi.

Karaismailoğlu, İstanbul Medipol Üniversitesi’nin düzenlediği “6G Konferansı”nın açılışındaki konuşmasına, Türkiye’nin bilişim ve irtibat teknolojisindeki seyahatinde emek sarf eden, dayanak veren, var gücüyle çalışan herkesi kutlayarak başladı.

Bilginin üretilmesi, paylaşılması ve bilgiye erişimin baş döndürücü suratlara ulaştığını, tıpkı vakitte oyunun kurallarının da değiştiğini tabir eden Karaismailoğlu, bilgiyi üretmek, üretilen bilgiyi esere dönüştürmek ve bu eseri dünyaya tanıtmak sayesinde gelişme ve kalkınmanın mümkün olabileceğini söyledi.

Karaismailoğlu, yerli üretim, yüksek teknoloji ve global marka kavramlarının ehemmiyetine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Bilişim dalını bu üç fazda muvaffakiyete ulaştırabilirsek Türkiye, hem cari açığını kapatmada hem de ihracatta büyük bir uzaklık katedecek. Bunun için de sizin üzere gençlerin yetişmesi, Türkiye’nin geleceğinde kelam sahibi olması son derece değerli. Bilgi ve irtibat teknolojilerinin baş döndüren suratı, pandemi periyodunda gelişen yeni iş modelleriyle birlikte katlanarak arttı. Esnek ve konuttan çalışmalar, e-eğitim, e-ticaret ve hatta e-eğlence modellerindeki baş döndürücü yükseliş, internet erişim suratında ve kapasitelerinde artışı gerekli kılmıştır. Kullanım sayılarındaki ve sürelerindeki yükselişler, dalın büyümesine de değerli katkılar sağladı. 2021 yılında ülkemizdeki bilişim dalı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 20’ye yakın büyüdü. 2003’teki 88 bin kilometre olan fiber çizgi uzunluğumuzu 5,5 katına çıkararak 488 bin kilometreye çıkardık. Alışılmış ki kâfi değil çok daha artıracağız.

Mobil abone sayısını 88 milyon 500 bine, genişbanttaki abone sayısı 89 milyon 500 bine ulaştı. Bölümdeki makinalar ortası irtibat abone sayımız 7 milyon 800 bini aştı. Bütün bu artışlar karşısında taşınabilir operatörlerin tarife fiyatları 10 yıl evvel dakikası 8,6 kuruş iken, bugün 1,5 kuruşa indi. 2022 yılının ikinci çeyreğindeki internet kullanımında mobilde yaklaşık yüzde 22, sabittte de yaklaşık yüzde 13 artış kaydettik.”

Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, Türkiye’deki kara, hava, demir ve deniz yolu ulaşım sistemlerindeki önemli yatırım ve büyümelerin yanında bağlantı ve haberleşme mevzularında da kayda paha çalışmaları daima birlikte yürüttüklerini anlattı.

Yapılan çalışmalarda devlet aklı ile hareket edip kamu-özel bölümle birlikte üniversite-reel bölüm iş birliklerini de hızlandırdıklarını aktaran Karaismailoğlu, dünya ile rekabet edecek süratte, ekonomik internet erişimi ve katma kıymetli hizmetleri halkın yararına sunma maksadında olduklarını söyledi.

İNTERNET SURATININ DEĞERİNİN FARKINDAYIZ 

Adil Karaismailoğlu, internet suratının kıymetinin farkında olduklarını vurgulayarak, “Çünkü birkaç saatlik irtibat kesintisinin bile oluşturduğu rahatsızlığa ve ulusal uygulamaların ne kadar gerekli olduğuna daima birlikte şahit olduk. Elektronik haberleşme şebekelerinde yerli ve ulusal yazılım ve donanımların kullanılması, ekonomik yararın yanında halkımızın süratli, inançlı ve kapsamlı erişimine katkı sağlayacaktır.” dedi.

Bu yaklaşımla Türkiye’nin en süratli internet altyapısına kavuşması ismine süratle çalışmaları sürdürdüklerini aktaran Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“4,5G’nin birinci yatırım devrinde lakin yüzde 1 olan yerlilik oranı bugün yüzde 33’leri geçti. Teknolojiyi yalnızca tüketen değil, tasarlayan, geliştiren, üreten, marka oluşturup dünyaya satan pozisyona gelmek istiyoruz. Bilişim, bağlantı ve uzay çalışmalarımızda 3 temel kriter var; yerli üretim, yüksek teknoloji ve global marka. Bu bağlamda 5G’yi de yalnızca bir irtibat teknolojisi olarak değil, ulusal güvenliğimizin gereği olarak görüyoruz. Hem 5G ve hem de 6G teknolojilerinde dijital sıçrama ile birlikte siber güvenlik en değerli önceliğimizdir. 2027 yılına ulaşıldığında taşınabilir abonelerin yarısının 5G teknolojilerini kullanacağı öngörülüyor. 2030’lara gerçek 6G teknolojisi bilişimde kamu ve özel kesim için ‘kilit taşı’ pozisyonuna gelecek. Türkiye, bu teknolojilerde öncü olmak zorunda.

Başta gençlerimiz olmak üzere halkımızın süratli ve inançlı bir internet altyapısına kavuşması ismine bir vizyon ortaya koyduk. Birkaç ay evvel İstanbul Havalimanı’nda milletimizle paylaştığımız 5G çalışmalarının yerli ve ulusal olması ismine faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Zira biliyoruz ki 5G, Türkiye’nin gelecekteki projeleri için, gençleri için elzemdir. Tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğimiz üzere, 5G sürecinde de Türkiye olarak güçlü bir halde masadayız.”

TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 83’Ü İNTERNET KULLANIYOR 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, bugün Türkiye’de her 100 vatandaştan 83’ünün, yani Türkiye nüfusunun yüzde 83’ünün internet kullandığını belirterek, dünyada bu oranın yüzde 65 düzeylerinde olduğunu, Türkiye’nin internet kullanımında birinci sıralarda yer aldığını bildirdi.

“İnternet penetrasyonunun bu derecede yüksek olması, ülkemizin yeni teknolojilere ne kadar açık olduğunun değerli bir göstergesidir” tabirini kullanan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“5G bu teknolojilerin başında gelmektedir. 5G ile birlikte öbür kablosuz temaslara nazaran daha güçlü, daha süratli ve daha verimli bir internet altyapısına kavuşacağız. Bu yaklaşımla çalışmalarımız yerli ve ulusal bir halde aralıksız devam ediyor. Türkiye, 5G ile birlikte teknolojide suratını da artıracaktır. Araç-yaya bağlantısı, araç-araç irtibatı, araç-altyapı irtibatı artacak. Böylece yalnızca insanları değil, tüm objeleri daha süratli bir formda birbirine bağlayacağız. Tarım, sanayi, eğitim, sıhhat, finans, cümbüş, ulaşım ve daha birçok alanlarda hayatımızı kolaylaştıracak internet erişimi ile birebir vakitte, devlet olarak halkımıza sunduğumuz hizmetleri elektronik ortama taşıyarak yerden bağımsız bir halde emek, kaynak ve vakitten önemli tasarruf sağlıyoruz.

e-Devlet Kapısı Projesi, vatandaşımıza sunduğumuz hizmetlerin sürat ve kalitesini her geçen gün geliştiriyor ve vatandaşlarımıza değerli bir konfor alanı sağlıyor. Önemli vakit tasarrufu sağlayan bu hizmet birebir vakitte, hizmet memnuniyetini artırıyor. Toplumsal Konut Projesi için e-Devlet Kapısı’na yapılan giriş sayısı da göstermektedir ki halkımızın dijital hizmete ulaşım konusundaki ilgi ve refleksi çok yüksek.”

6G’NİN TABANI OLUŞUYOR 

Bakan Karaismailoğlu, 5G’nin tanıtımını temmuz ayı sonunda İstanbul Havalimanı’nda yaptıklarını hatırlatarak, “5G ve ötesi teknolojilerine yönelik kritik bileşenlerin yerlileştirilmesi temel önceliğimizdir.” dedi.

Mobil operatörlerin 5G’ye hazırlık yapabilmeleri için, yerli ve yabancı üreticiler tarafından geliştirilen eserlerin taşınabilir şebekelerde denenmesi için birçok periyodik müsaade verdiklerini aktaran Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“İstanbul, Ankara ve İzmir dahil toplamda 18 farklı vilayetimizde bu denemeler sürmektedir. 5G alanında sağlanan her gelişme, 6G’nin tabanını de oluşturuyor. Son 20 yılda ülkemizin ulaşım ve haberleşme altyapısına 183 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. Yatırımlarımızla ulusal gerimize, 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. 2053 yılına kadar 198 milyar dolarlık ulaşım ve haberleşme yatırımları yapmayı hedefledik. Bugünden 2053 yılına kadar gerçekleştireceğimiz toplam 198 milyar dolarlık ulaştırma ve haberleşme yatırımıyla üretime 2 trilyon dolar, ulusal gelire de 1 trilyon dolar katkı sağlayacağız. 5G teknolojilerinden yüz kat daha fazla süratli olacağı öngörülen 6G ile dijital dünyada tüm bölümlerde yapay zeka ile biyolojik tüm sistemler eş vakitli olarak irtibat ve etkileşim içinde olacaklar.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, yapay zekanın yaygınlaştırılmasıyla birlikte şurası ulaşım sistemlerimiz üzerindeki hareketliliği çok daha akıllı, çok daha süratli, inançlı ve ekonomik olarak işletip yönetebileceğiz. 6G teknolojilerinin vakit ve efor verimliliği kadar, güç verimliliği ve etraf ve iklim bahislerinde da olumlu tesir yapmasını bekliyoruz. Artık yüzyıllık süreçleri, 10’ar yıllık dilimlerde yaşıyoruz. Geleceğin 10 yılını, 6G teknolojilerinin sürat ve kapasitesiyle yönetebiliriz. 6G haberleşme teknolojilerinde Wi-Fi yerine, Li-Fi, yani, yüksek güçlü LED’lerle görünür ışıkla haberleşme teknolojileri kullanılacak. Elhasıl, vakit ve yerden bağımsız, sanal bir dünyadaki gerçekliği keşfedeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.