Bakan Akar: Finlandiya ve İsveç’le imzalanan mutabakat son değil, güzel bir başlangıçtır

Resmi ziyaret kapsamında Letonya’da bulunan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar mevkidaşıyla katıldığı basın toplantısında “Türkiye’nin Madrid Doruğu’nda Finlandiya ve İsveç ile imzaladığı mutabakat zaptı son değil, yeterli bir başlangıçtır” dedi.

Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği başşehir Riga’da Kahramanlar Mezarlığı’nın akabinde Letonya Savunma Bakanlığı’na geçti. Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artis Pabriks ile baş başa görüşen Akar daha sonra onur defterini imzaladı. Heyetler ortası görüşmelere başkanlık eden Akar ve Pabriks daha sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

Letonya ile Türkiye ortasındaki dostluk ve müttefiklik ilgilerine vurgu yapan Akar, gerçekleştirdikleri görüşmelere ait, “Ukrayna’nın bağımsızlığına ve egemenliğine desteğimizin altını çizdik. Bir an evvel insani ateşkes, gerginliği azaltılması ve insani yardımların ulaştırılmasının devamlılığının sağlanması için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Görüşmelerde tahıl sevkiyatı hakkında bilgi paylaştıklarını belirten Akar; Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler ortasında imzalanan tahıl muahedesinin akabinde Müşterek Uyum Merkezinin İstanbul’da kurulduğunu anımsattı.

“GEMİLERİN TAHIL NAKLİYESİNE BAŞLAMASI İÇİN GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR”

Tarafların merkeze temsilci ve vazifeliler atadığını aktaran Akar, “Merkez çalışır durumda. Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler vazifelileri önümüzdeki saatler, günlerde Ukrayna limanlarında bekleyen gemilerin tahıl nakliyesine başlaması için gece-gündüz çalışıyor” diye konuştu.

Pabriks ile görüşmesinde NATO içinde ikili iş birliği ve bölgesel güvenlik bahislerinin da ele alındığını aktaran Akar, şunları söyledi:

* “Türkiye’nin Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç ile imzaladığı mutabakat zaptı bir son değil, güzel bir başlangıçtır. Türkiye’ye karşı taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. Ülkelerimiz ortasında savunma sanayi iş birliğinin nasıl daha da geliştirilebileceğini görüştük.

* Savunma Sanayii İşbirliği Toplantısının sonuncusunu Nisan 2022’de Ankara’da muvaffakiyetle gerçekleştirdik. Nitekim de bu iş birliğinin daha da gelişmesini istiyoruz. Ayrıyeten askeri eğitim iş birliği konusunda çalışmaların artırılması konusunda mutabık kaldık. Bununla birlikte FETÖ konusunda somut adımların görülmesine ait beklentimizi de lisana getirdik.”

Türkiye ve Letonya ortasında savunma sanayii alanında iş birliğinin geliştirilmesinin ehemmiyetine işaret eden Pabriks, Ukrayna- Rusya ortasındaki savaşta Türkiye’nin diplomasi alanında üstlendiği rolün değerine de değindi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.