Babacan: YSK’ya da zerre inancım yok, parmak boyamayı önereceğiz

ANKARA – DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Ankara Pursaklar’da otomotiv bölümünün temsilcileriyle bir ortaya geldi.

Ekonomik gidişatı kıymetlendiren Babacan, “Koskoca devlet yönetiyorsunuz. ‘Denedik, olmadı. Kusura bakmayın’ deme lüksünüz yok” diye konuştu.

Babacan şu sözleri kullandı:

NE YAPMAK İSTEDİĞİNİZİ BÜTÜN TÜRKİYE EŞ VAKİTLİ DUYMALI: Koskoca devlet yönetiyorsunuz. Yarın ‘Denedik, olmadı’ deme lüksünüz yok. ‘İstedik, yapamadık. Kusura bakmayın’ diye bir şey yok. 84 milyonun her birinin kul hakkı doğuyor. Yaptığınız işi bilerek ve anlatarak yapmanız lazım. Şeffaf olmanız lazım. Ne yaptığınızı ve ne yapmak istediğinizi herkes bilmeli. Birtakım bilip de geniş kitleler bilmezse bilenler menfaat sağlar. Ne yapmak istediğinizi eş vakitli bütün Türkiye’nin duyması lazım. Aksi halde büyük haksız çıkar olur. Geniş kitleler çok mağdur olur.

SEÇİMLERDE PARMAK BOYAMAYI ÖNERECEĞİZ: Seçimler elektronik ortama gittiği anda ben güvenemem. Altyapıdan öte ahlaki yapımız hazır değil. YSK kanuna ters karar veriyor, yaşadık. Kanun, ‘Mühür olmayan oy pusulaları geçersizdir’ diyor. YSK ‘Mührü olmayan oy pusulalarını ben sayıyorum’ dedi. YSK, bu memlekette kanunun dışında iş yaptı. Nasıl güveneceğiz? YSK’yı elinde tutan, oradaki bilgi süreç sistemine üç kişiyi koyar. ‘Arkadaş, beni yüzde 52 çıkarın’ der ve bakarsın yüzde 52 çıkmış. Şu andaki hükûmete de devlet yapısına da YSK’ya da zerre kadar inancım yok. Hatta biz parmak boyamayı önereceğiz. İlkel ancak maalesef her türlü oyunu oynuyorlar.

KAYNAKLARI BOLLAŞTIRDIĞIMIZDA BANKACILAR ESNAFIN PEŞİNDE KOŞACAK: (Hazine kredisi) Yıllarca Hazine’nin sistemin tam merkezinde olmasını istek ettik. 13 yıl boyunca bir şahsa Hazine kaynaklı 1 kuruş bir şey yapmadık. Gerçek olmadığına inanıyoruz. Devletin bankaları, özel bankalar var. Hazine ve Merkez Bankası dayanak verir, imkân sağlar fakat kredi işi büsbütün bankacılık dalının işidir. Biz kaynakları bollaştırdığımızda bankacılar esnafın peşinde koşmaya başlayacak. 1980’lerde 90’larda devlete yakın olanlara özel imkânları sağlamışlar. Bu gerçek değil. Fırsat eşitliği olsun ve herkes yararlansın.

KURLA İLGİLİ HER ŞEY OLABİLİR, ÖNLEMLİ OLMAK GEREKİYOR: Döviz kuru özgür piyasada değil artık. Büsbütün hükûmetin, Merkez Bankası’nın, ilgili kuruluşların daima manipüle ettiği bir alan. Neyi ne vakit yapabilecekleriyle ilgili kimsenin bir fikri yok. Zira bir siyaset yok. Hükûmetin bir iktisat siyaseti yok. Merkez Bankası bağımsız olsaydı, kendi Para Siyaseti Şurası ile karar vererek işleri yönetseydi bunun bağlantısı baştan yapılırdı. Merkez Bankası ‘Bizim siyasetimiz şudur, şöyle bir durumda şu hareketi yapacağız’ diye anlatırdı. O anlattığı çerçevede de para siyasetini kurardı. Şu anda hükûmetten son dakika ne talimat gelirse onu yapıyor. Talimatların birçok da yanlış oluyor. Rastgele giden bir şey var. Döviz kuruyla ilgili her şey olabilir. Ona nazaran iş yapmak gerekiyor. Ona nazaran önlemli olmak gerekiyor.”

BABACAN, ÇİFT CÜZDAN TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR: (İki cüzdanla gezdiğiniz yanlışsız mu?) Hakikat, hâlâ o denli. Devletin de o denli önlemli olması lazım. Ak akçe kara gün içindir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.