Atatürk’ün sohbet ettiği ABD’li rekortmen pilotlar

1931 yılında dünyanın en uzun uçuş mesafesi rekoru kırıldı. Rekoru kıran ABD’li pilotlar Russel Boardman ve John L. Polando’ydu. 28 Temmuz günü Newyork’tan yola çıkan uçak, 30 Temmuz günü İstanbul’a ulaştı.

Manş Denizi’ni aşarak Paris üzerinden İstanbul’a ulaşan pilotlar, Pera Palas Oteli’nde konakladı. Ardından Atatürk’ün davetiyle Yalova’ya gittiler. Yalova’da Başbakan İsmet İnönü ve Türk Tayyare Cemiyeti Başkanı Fuat Bulca ile görüşen pilotlara, Türk Tayyare Cemiyeti Murassa Madalyaları takıldı. Yalova’da Mustafa Kemal Atatürk ile görüşen pilotlara, Atatürk şu sözleri söyledi:

İşte o bölüm:

“ Harikulade seyahatinizi Türk milleti yüreklerden taşan takdir ve muhabbetle karşıladı. Amerika semasından yükselerek Türk semasında belirecek kıymetli misafirleri, oradan uçtukları andan itibaren Türkiye ufuklarına geldikleri ve topraklarımıza kondukları dakikaya kadar, alaka ve heyecanla takip etti.

Muvaffakiyetini can ve gönülden diledi ve kendi muvaffakiyeti gibi sevindi.

Filhakika muvaffakiyetiniz, hem fennin ve hem tekniğin ve hem de bilhassa maharet ve cesaret itibariyle , insan kudretinin emsalsiz bir zaferidir.

Kıtaları birleştirirken milletleri yakınlaştırıyorsunuz”

Deniz Dalkılınç tarafından hazırlanan Doğuşu ve Gelişimi: Türk Havacılık Tarihi isimli eser, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları tarafından basıldı. Kitapta konu ile ilgili bilgi edinmek mümkün.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.